Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

23. 06. 2024, meniny má: Sidónia

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Nová výstavba v kolínskom prístave

Kolínsky prístav, ktorý bol otvorený pred zhruba 100 rokmi, mení svoju tvár. Prístav leží v bezprostrednej blízkosti centra mesta Koln am Rhein a dvojkilometrovou cestou popri rieke spája centrum s obľúbenou južnou stranou mesta. Výhodná poloha prístavu a možnosti jeho prestavby a dostavby inšpirovali predstaviteľov mesta k zamysleniu sa nad jeho budúcou podobou. Preto v roku 1992 vypísalo mesto verejnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorá mala priniesť námety na to, ako z prístavu urobiť atraktívnu súčasť mesta. Z vízií a plánov sa stala skutočnosť a prestavba a dostavba kolínskeho prístavu bola v uplynulých rokoch najväčším projektom a investíciou mesta.

Nová mestská štruktúra vznikla na ploche približne 210 tisíc m2. Dôležitým kritériom konceptu bolo navrhnúť multifunkčnú mestskú štruktúru, ktorá by poskytovala možnosti pre celodenné aktivity. V komplexe sa preto nachádzajú zariadenia pre kultúru, umenie, voľný čas, gastronómiu, obchod, služby, administratívu a bývanie. Celý komplex, ktorého súčasťou sú nové ale aj pôvodné a rekonštruované budovy, je postavený pozdĺž rieky Rhein v dĺžke 2 km a priamo nadväzuje aj na známe Rheinské záhrady.

kolin-2.jpg

Architektonický koncept

Zámer prestavať a dostavať túto časť mesta vznikol začiatkom deväťdesiatych rokov. Vtedy mesto vypísalo medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Cieľom súťaže bolo vytvoriť z prístavu nový multifunkčný komplex s kultúrnymi, umeleckými, voľnočasovými, vzdelávacími, administratívnymi, obchodnými a obytnými funkciami, pričom komplex mal svojím architektonickým výrazom nadviazať na históriu a tradíciu prístavu a mal mu dať kvalitatívne aj funkčne nový výraz. Odbornou porotou boli za najlepšie návrhy vybrané dva. 1. miesto získal architekt Hadi Teherani z Hamburgu, 2. cenu Alfons Linster z Trieru. Následne mesto iniciovalo pracovný workshop, ktorého cieľom bola diskusia a spolupráca autorov víťazných návrhov na ďalšom rozpracovaní návrhov.

Architektonický koncept Hadiho Teheraniho vychádzal z citácie tvaru bývalých prístavných žeriavov. V novej štruktúre sú 3 vysoké budovy, ktorých tvar pripomína už spomínané prístavné žeriavy, ktoré po dlhé roky boli typickou súčasťou tejto časti mesta. Všetky tri budovy sú 17-poschodové, dosahujú výšku viac ako 60 m a sú v tvare písmena L. V ich prízemí je atraktívne riešený parter s promenádami, ktoré ponúkajú rôzne atrakcie, posedenia pri rieke, atď. Hlavným cieľom autorov bolo poskytnúť vizuálny aj obsahový zážitok pre návštevníkov aj obyvateľov, pričom dominantami celého projektu sú už spomínané tri sklenené vysoké domy, ktorých prízemné priestory sú neoddeliteľnou súčasťou verejných priestorov, ktoré môžu celodenne využívať návštevníci aj obyvatelia tejto mestskej štvrte. Dôležitým aspektom architektonicko- urbanistického konceptu bola aj bezpečnosť celej štvrte, dostatok zelene, riešenie protipovodňovej ochrany, segregácia dopravy a dostatok podzemných garáži a parkovacích miest. Dôležitým momentom návrhu bolo osvetlenie a iluminácia celej štvrte a samozrejme zohľadnenie pôvodných budov a objektov v prístave, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť komplexu a jeho výrazu. K takýmto objektom patrí najmä budova „Siebengebirge“ a Budova múzea čokolády.

Výškové budovy v tvare prístavných žeriavov

Prvým v poradí trojice výškových domov je tzv. Pandion Vista. Je určený predovšetkým na bývanie. Nachádzajú sa v ňom luxusné byty. Na 16 podlažiach je 133 luxusných apartmánov s celkovou plochou 15 000 m2. V strede je tzv. Kranhaus 1, kde sú na ploche 16 tisíc m2 a na 15 podlažiach predovšetkým kancelárske priestory. Práve táto budova získala minulý rok na najdôležitejšom medzinárodnom veľtrhu realít MIPIM v Cannes Cenu za architektúru „MIPIM-Awards“ v kategórií Business centier. Poslednou v poradí je budova Kranhaus PLUS, ktorá ponúka spolu 16 200 m2 plochy na prenájom. Všetky tri „žeriavové budovy“ ako aj ďalšie novopostavené aj zrekonštruované budovy v komplexe sú navrhnuté a realizované z kvalitných materiálov, pri ich výstavbe boli uplatnené najnovšie technológie a sú svojou prevádzkou ohľaduplné k životnému prostrediu.

Dostavba a prístavba pôvodného prístavu bola dokončená začiatkom tohto roka a hneď po dokončení sa stala integrálnou súčasťou mesta, ktorú s obľubou vyhľadávajú obyvatelia aj návštevníci všetkých vekových kategórii a to aj napriek tomu, že ešte nie sú všetky priestory komplexu plne obsadené. Mestu sa však podarilo iniciovať tu uskutočnenie rôznych kultúrnych a osvetových akcií, akými sú rôzne festivaly, súťaže a umelecké výstavy a prehliadky.

kolin-4.jpg
kolin-5.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne