Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

25. 06. 2024, meniny má: Olívia, Tadeáš

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Koncertná hala Zenith, Štrasburg

Koncertná hala Zenith priniesla do Štrasburgu nové architektonické oživenie. Výrazná žiarivá oranžová farba, polo-priesvitného materiálu obvodového plášťa budovy, sa stala novou atrakciou pre budúci impulz rozvoja mestskej infraštruktúry. Svojim hravým profilom budova prispieva k varietným divadlám, ktoré boli stavané už od roku 1984.

Koncept haly Zenith siaha až do začiatku 80. rokov, keď si francúzske ministerstvo kultúry uvedomilo, že musí zareagovať na rastúce požiadavky popovej a rockovej kultúry vytvorením dôstojného stánku zábavy.

Architektonické a materiálové riešenie

Tvarovo je Koncertná hala Zenith založená na modulárnej a vyváženej organizácii viacerých prvkov. Poskytuje ideálne prostredie pre hostí aj pre vystupujúcich umelcov. Koncertná sála, s 10 000 kruhovo usporiadanými sedadlami v hľadisku, ponúka dobré podmienky pre výbornú viditeľnosť, akustiku, pohodlie a bezpečnosť.

fuksas4.jpg

Budovu môžeme vnímať ako zaujímavé jednoliate sochárske dielo. Vrstvením a rotáciou elipsovitej kovovej konštrukcie fasády – 5 oceľových obručí – získala veľmi dynamický charakter.

Ten je ešte zvýraznený oranžovou polopriesvitnou textilnou membránou, ktorá pokrýva kovovú štruktúru a vytvára nádherné svetelné efekty. Oranžové membrány pokrývajú koncertnú halu po celom obvode budovy. Vďaka tomu je jadro budovy, úplne uzavretý a chránený priestor, so špeciálnou divadelnou atmosférou. Membrána fasády budovy je za denného svetla nepriehľadná, no v noci nám odhalí vnútornú štruktúru.

Projekcie na vonkajšom plášti sa vyznačujú hravými efektami a menia fasádu na obrovský bilboard, ktorý prezentuje okoloidúcim pripravované akcie. Zatiaľ čo vzhľad budovy, vystavenej dennému svetlu, sa javí monoliticky jednoliaty, v noci sa celá budova stáva svetelnou sochou. Vnútorný dojem je prenášaný von cez transparentný povrch.

fuksas2.jpg

Na severnej strane budovy, prekrývajúce elipsy tvoria lobby priestor. Oceľové stĺpy, zoskupené okolo železobetónovej haly, a stredného traktu, podopierajú elipsovitý prstenec. Na južnej strane konštrukcie, kde sa priestor zužuje, sa prvky zátvorky spájajú s krúžkami a sú ukotvené do betónového jadra.

Vďaka textilnej membráne, budova pripomína tak trochu stan, ale jej náplň je konštrukčne oveľa zložitejšia a pevnejšia.

fuksas1.jpg

Ohňovzdorné sklolaminátová membrána, so silikónovou vrstvou na oboch stranách, sa skladá zo 40 kusov, ktoré sú navzájom pevne pospájané elektrickými zvarmi.

Strešná konštrukcia sa skladá z 22 oceľových väzníkov, ktoré vychádzajú z centrálneho spájajúceho prvku. Koncertná hala je postavená kombináciou materiálov oceľ a betón, bez použitia hliníka alebo materiálov, ktoré by mohli byť škodlivé pre životné prostredie. Použité materiály sú ľahko recyklovateľné a zamerané na úspory energie.

fuksas3.jpg

Hravá forma a jedinečný charakter tejto haly prispeli k tomu, že sa hneď po dokončení stala novou atrakciou nielen mesta ale aj celého Francúzska. Vďaka svojej originalite Koncertnú halu Zenith architektonickej kancelárie Massimiliano and Doriana Fuksas odborná porota vybrala ako jedného z 5 finalistov, ktorí sa dostali do užšieho výberu na cenu Európskej únie – Mies van der Rohe Award 2009.

titulka-mala-mala.jpg titulka-nrd-ix-mala.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne