Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

18. 06. 2024, meniny má: Vratislav

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

MYZEIL - Nová dimenzia architektúry

Renomovaný taliansky architekt Massimiliano Fuksas zrealizoval futuristickú budovu, ktorá dodáva Frankfurtu nový ráz. Jej interiér s nákupnými a oddychovými priestormi, upúta pozornosť predovšetkým sústavou dier a tunelov. Vzrušujúce línie tejto krehkej sklenenej stavby s unikátnou konštrukciou strechy menia obyčajné nákupy na umelecký zážitok.

Už pred vstupom do obchodného centra MyZeil, určite zaujme sklenená fasáda s dierou uprostred. Sklo časti fasády je akoby vtlačené dovnútra budovy a v jej interiéri vytvára obrovský sklenený lievik. Obchodné centrum od architekta Massimiliana Fuksasa, vďaka svojej výnimočnej architektúre navštívilo už v prvý deň otvorenia (26. februára 2009) viac ako 400 000 ľudí. Ústredným motívom však nie je iba obrovská diera v čelnej fasáde ale tiež sústava dier a tunelov v interiéri. Návštevník sa môže v budove premiestňovať pohyblivými schodiskami a zároveň obdivovať architektonické zaujímavosti interiéru aj z arkád na jednotlivých podlažiach.

es78myzeil6.jpg

Výnimočná sklenená strecha

es78myzeil3.jpg

Lákadlom centra je určite strecha – plocha s rozlohou približne 13 000 m2, pozostáva z trojuholníkových sklenených tabúľ a kovových prvkov rôznych veľkostí a povrchových štruktúr. Pri navrhovaní povrchu strechy architekt Massimiliano Fuksas vytvoril tvar kaňonu, ktorý ako koryto rieky prechádza naprieč celým komplexom. Zvnútra sa štruktúra strechy pretavuje do tvaru skleného a svetelného komína, ktorý prechádza všetkými 8 poschodiami.

es78myzeil4.jpg Výsledkom je interiér s vnútornou priestorovú skulptúru, poskytujúci návštevníkom z každého bodu budovy nezvyčajné pohľady. Druhý lievik z hlavného priečelia budovy vtlačený do vnútra, umožňuje okoloidúcim pozorovať frankfurtskú oblohu cez budovu. Neobyčajný dizajn je tak výnimočný, že sa stal ďalšou pamätihodnosťou Frankfurtu. Architekt navrhol budovu, ktorá priťahuje všetky oči ako magnet. Organicky tvarovaná strecha hladko splýva s fasádou nákupného centra, a táto predvádza štruktúru v tvare diamantu z ocele a skla. Vonkajší obal MyZeil je preto z veľkej časti transparentný a tak sú všetky poschodia nákupného centra osvetlené prirodzeným svetlom.

Vertikálny pohyb

Na pomerne malej ploche sa podarilo vytvoriť ústretový obchodný komplex pre návštevníkov. Základom celého konceptu je inteligentné prepojenie horizontálnej aj vertikálnej úrovni.

Vertikálny pohyb je zabezpečený aj najdlhším samonosným interiérovým eskalátorom v Nemecku (s približnou dĺžkou 47 metrov), ktorý je schopný previesť návštevníkov z prízemia na štvrté poschodie za 120 sekúnd. Z pohľadu mestského rozvoja je toto obchodné centrum vzrušujúcim projektom. Na jednej strane vytvára priame prepojenie medzi oblasťami Zeil a Börsenplatz naprieč Thurn-und-Taxis-Platz, tým že obnovuje a čiastočne oživuje stratené historické spojenie medzi Grosse Eschenheimer Strasse a Stiftstrasse. Ďalším plusom budovy je jej najväčšia podzemná garáž v centre Frankfurtu.

es78myzeil2.jpg

Základnou myšlienkou nákupného centra bolo vytvoriť vertikálne mesto, mestskú nákupnú ulicu s novým prvkom – vertikalitou. Fyzické a vizuálne prepojenia v budove, ale tiež mestský ráz Frankfurtu integrujú tento rozsiahly projekt do mestskej škály Frankfurtu ako skrytého mesta. Prepojenie hlavnej fasády s transparentnou strechou a kaňon s dutinami, sú charakteristickými prvkami projektu. Dôraz na prepojenie je viditeľný v umiestnení vchodu na hlavnú nákupnú ulicu Zeil vo Frankfurte.


obal-systemy-m.jpg

Lokalita: Frankfurt, Zeil (street), Nemecko Investor: Palais quartier GmbH & Co. KG Architektonické riešenie: Massimiliano e Doriana Fuksas Konštrukcia strechy: Knippers-Helbig Beratende Ingenieure, Stuttgart Zastrešnie: Krebs und Kiefer Beratende Ingenieure für das Bauwesen GmbH, Darmstadt Inžiniering: PB Berchtold Ingenieurbüro, Sarnen, CH Dörflinger + Partner Ingenieurbüro für Elektrotechnik, Erfurt HHP Berlin Ingenieugesellschaft für Brandschutz mbH, Berlin, Ingenieurbüro für Bauphysik von Rekowsky + Partner, Weinheim, IFFT Institut für Fassadentechnik, K. Schott, Frankfurt Lüsebrink Ingenieure VBI, Hamburg Thomas A. Weisse + Partner, Hamburg Developer: MAB Development Deutschland, GmbH Lehota výstavby: 2002 – 2009

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne