Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

21. 05. 2024, meniny má: Zina

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Stavebnica vlna

Ateliéry a autori: Tomáš Tokarčík / t0mash.blogspot.com

Autorský tím zásahu: Tomáš Tokarčík

Názov projektu: Stavebnica vlna

Miesto/lokalita zásahu: Bratislava

e.jpg

Aby raz mohla v Bratislave fungovať Mestská hromadná doprava, a aby cesta jej dopravnými prostriedkami mohla byť príjemná a pohodlná, budú musieť aj zástavky ponúknuť cestujúcim pohodlie a rozšíriť možnosti využitia.

Zástavky sú pravidelne používaný mestský priestor, a aj keď sú určene „len“ na čakanie, mali by sa stať bezpečným, pohodlným a informačným prostredím. Bratislava nemá síce metro ani stanice, ktoré sú vo všetkých veľkých mestách rôznorodé a fascinujúce, ale má zastávky MHD, ktoré sú však zatiaľ všetky rovnaké, s minimálnymi odlišnosťami. zmenou ich prostredia sa dá spríjemniť cesta mestskou dopravou a takisto aj čas strávený čakaním.

Zvlnený mestský zásah prekrýva jestvujúce zábradlie, ktoré je namontované popri nástupných ostrovčekoch a cestách. To síce chráni chodcov pred priamym kontaktom s autami, nechráni ich však pred prachom, dymom a nečistotami z nich, neponúka im ani žiadnu inú možnosť využitia priestoru zástavky MHD pri čakaní na spoj.

a.jpg

Na zástavke sa väčšinou sedí alebo stojí, týmto dvom polohám sa prispôsobujú aj zvlnené moduly stavebnice a vytvárajú tak polyfunkčnú stenu, ktorá bezpečne oddeľuje chodcov od automobilov. Lisované moduly z recyklovaného plastu využívajú „kostru“ zábradlia ako nosnú konštrukciu a každý z 10 modulov sa skladá z dvoch spojených kusov.

Moduly montované na zábradlie dávajú možnosť sedenia, ležania, odloženia vecí alebo batožiny, opretia sa o stôl. Zväčšujú plochu pre informačné, streetartové a marketingové zásahy. ich povrchová úprava /farba, povrch/ môže byť prispôsobená okoliu alebo účelu. kombináciou modulov sa dá meniť dispozícia a dĺžka celkovej skladby.

Výroba modulov by sa dala realizovať s technologickou podporou automobiliek, ktoré disponujú lisovacími strojmi, a s finančnou podporou dopravného podniku, alebo zainteresovaných autorít v danom mestskom prostredí.

discussion

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne