Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

13. 07. 2024, meniny má: Margita

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Car – boat

Ateliéry a autoři: BAAR

Autorský tím zásahu: Daniel Šubín

Název projektu: Car – boat

Místo/lokalita zásahu: Alšovo nábřeží

layout-carboat.jpg

Súčasnosť

V súčasnosti každá metropola zažíva problém s parkovaním najmä v centrálnych zónach. Parkoviská sú drahým variantom pre využívanie statickej dopravy, a keď aj sú, tak sú iba dočasnou plochou, ktorá väčšinou podľahne budúcej výstavbe. Jediným riešením tak ostávajú podzemné parkovacie garáže pod novovytváranými námestiami a parkami alebo pod novovybudovaných objektmi. Tieto parkovacie priestory sú najmä využívané prevádzkami umiestnenými priamo v budovách alebo zariadeniami v blízkom okolí a v menšom pomere návštevníkmi mesta.

Alternatívou sú parkovacie domy, ktoré svojou monofunkciou nie sú zase úplne ideálnym riešením. Ľudia sú pohodlní a chceli by parkovať priamo pri parkoch, námestiach, nábrežných promenádach. Preto som využil rieku, ktorá je zväčša voľným priestorom tiahnúcim sa naprieč celou mestskou štruktúrou a zároveň silným turistickým pútačom.

Návrh

Myšlienka parkovania na vode, na rieke bola vlastne inšpirovaná rôznymi plavidlami umiestnenými pri brehoch rieky Vltavy.

„Carboaty“ sú vlastne obdobou iných plávajúcich prevádzok na vode ako sú houseboaty, botely, rôzne galérie, hudobné kluby, diskotéky. V podstate ich funkciu je možné ponechať, ako programovú nadstavbu, pod ktorou je parkovacia špirála so sklonom 3–10%. S tou je možné pokračovať až do hĺbky, ktorú dovoľuje ponor rieky resp. výška brehu.

Tvar je zámerne v symbole kolesa ako znaku mobility, či plávajúceho záchranného kolesa ako symbolu vody, či plavidla. Takto uložené objekty na hladine riek, môžu vytvárať zaujímavú rôznofarebnú scenériu, ktorá spestrí panoramatický výhľad na riečnu „stuhu" najmä v nočných hodinách, ale aj rôznymi inými grafickými riešeniami je možné tieto plávajúce „donutky" vnímať aj počas denného promenádovania. Tento produkt možno aplikovať aj v iných mestách na riekach.

discussion

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne