Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

14. 10. 2024, meniny má: Boris

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Dis(k)plej

Ateliéry a autori: BAAR / www.baar.sk

Autorský tím zásahu: Daniel Šubín

Názov projektu: Dis(k)plej

Miesto/lokalita zásahu: Hviezdoslavovo námestie

pixel03a.jpg

Súčasný stav. Každý z nás má v našom meste nejaké obľúbené miesto, kde si rád oddýchne, pohovie, podebatuje, „nasaje“ mestskú atmosféru, „skritizuje“ okolie hýbuce sa či statické. My sme si tiež našli svoje strategické pôsobisko v jednej nostalgiou nadýchanej kaviarničke. Aj keď to už nebýva pravidelne ako kedysi, ale skôr sporadicky, vždy sa tu nájde niečo na „videnie“. Len „pozadie“ akosi ostáva nezmenené, šedé, nudne karteziánske, možno bezchybné, no až stroho účelné, ale žiaľ, len jednostranne.

Každé námestie by malo byť vo svojej podstate spoločenským priestorom, otvoreným, voľným, dýchajúcim, liberálnym. Ale tu na našom „prehliadkovom pozadí“ nie je niečo v poriadku. Oplotenia sme tu už mali v predošlých pohnutých časoch, ale celkom rýchlo sme si od nich aj odvykli. Dnes sú hranice našťastie len spomienkou. Teraz si už skôr zvykáme na tie staveniskové, nepriehľadné, s reklamami. Tu na námestí však už stavebný ruch utíchol dávnejšie. Oplotenie stojí ďalej a námestie má svoje „demokratické“ hranice.

Navrhovaný stav. Ako teda ponechať plot svojmu pôvodnému účelu, čiže transparentnosti, bezpečnosti a pri tom ho urobiť nevšedným, možno mierne nápadným, ale pritom nie zbytočne konfliktným? Ako zasiahnuť, miestotvorne „trafiť“ do tejto pravidelnej siete oplotenia? V našom prípade to môže byť aj viac zásahov, resp. terčov s fluorescentným povrchom, osadených /„trafených“/ do plotových styčníkov. Náhodilo alebo zámerne, v grafickej skratke so zobrazením napr. siluety bratislavského nábrežia alebo známych tvárí, symbolov.

Mohlo by to byť vedené výtvarníkmi, študentmi či laikmi v rámci hapenningových akcií. Oplotenie by mohlo byť súčasťou mestských podujatí, verejných osláv, sponzorských či charitatívnych akcií. Plot bude len bázou, podkladom pre pixelový obraz, podobne ako bežná stena pre graffiti. Bude transparentný, v nočných hodinách svetelne vyzývavý, zároveň orientačný ako stena z Braillovho písma pre vidiacich. Oplotenie naďalej ostane bariérou determinovanou bodmi – terčami, vytvárajúcou štruktúru veľkoplošného displeja.

discussion

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne