Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

20. 07. 2024, meniny má: Iľja, Eliáš

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Autor

Martina Trnkusová v spolupráci s Klaus Sikora Kommunikation

Foto

KME Germany AG

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav

Počet zobrazení

21410

Kategórie

Súvisiace články

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Knižnica v zlatej veži, Nemecko

Do renovácie a modernizácie bývalej železničnej stanice v nemeckom mestečku Luckenwalde bola zahrnutá aj zaujímavá prístavba. Za jej zlatou fasádou sa nachádza oddelenie pre deti a mládež, v súčasnosti využívané ako knižnica. Vzhľadom na problémy s existujúcou výstavbou okolia je pre ľudí takáto nápadná fasáda výzvou, aby uvažovali nad potenciálnym vývojom mesta.

Luckenwalde sa nachádza 30 minút cesty vlakom z centra Berlína. Blízke dopravné spojenie s hlavným mestom bolo výsledkom dynamického ekonomického rozvoja, ktorý sa odohrával na konci 19. a začiatkom 20. storočia. V tom čase sa mnohé spoločnosti, hlavne textilný priemysel, rozhodli usadiť v Luckenwalde.

Neprajné podmienky k novým podnetom by boli určite v prípade, ak by mesto Luckenwalde nebolo zahrnuté do sponzorského programu Európskej únie – URBAN. Uvoľnené zdroje pomohli miestnej vláde uskutočniť v meste mnohé projekty. Najväčším z nich bolo pretvorenie pamiatkovo chránenej železnice na mestskú knižnicu.

kniznica2.jpg

Renovácia budovy a zmena mestskej knižnice boli uskutočnené tímom architektov ARGE WFF v Berlíne, ktorí vyhrali súťaž. Nová prístavba, zahŕňajúca knižnicu pre deti a mládež, vytvorila samostatný orientačný bod ako logickú bodku za úspešnou renováciou. Konštrukčné jadro, vychýlené v dvoch osiach a plátované zlatými šindľami TECU® (vyrobenými zo zliatiny medi a hliníka firmou KME), vytvára na staničnom námestí nový priestor s impozantným exteriérom. Prístavba je zreteľnou predzvesťou novej funkcie bývalej železničnej stanice.

Jedným z dôležitých cieľov štruktúry kovovej fasády bolo pokryť šikmú budovu neprerušovaným, homogénnym a ostro lemovaným plátovaním bez poskytnutia určitého poradia. Akoby šupinové šindľové plátovanie dôsledne obaľuje rohy budovy a mení usporiadanie uhlov na všetkých stranách fasády bez udržiavania jedného smeru kvôli pravidelnosti šikmých povrchov. Okenné otvory sú, ako pokračovanie plátovania, umiestnené na šupinatom povrchu a vrhajú svetlo spolu so zlatými šindľami. Nosná konštrukcia je skrytá za zlatými tabuľami na zrnitých sklenených poťahoch.

Dôležitou požiadavkou pre vhodné použitie novej knižnice bola konštrukčná nezávislosť. Demolácia spájajúcich prístavieb vytvorila novú dráhu k železničným nástupištiam a následne aj autonómnu polohu knižnice. Miestnosti, ktoré boli renovované v súlade s ochranou kultúrneho dedičstva sú v súčasnosti používané ako tradičná knižnica, bývalá staničná hala je teraz centrálnou častou knižnice. Okrem najnovších magazínov sa tu nachádzajú oddelenia s odbornou literatúrou a kaviareň. Centrálne časti knižnice zodpovedajú predchádzajúcemu prostrediu čakární: bývalá čakáreň prvej triedy poskytuje prístrešie oddeleniu beletrie a nahovorené knihy sú v takzvanom Kaisersalone alebo v Cisárskej hale. V čakárňach pre tretiu a štvrtú triedu sa nachádza rozsiahle schodisko, ktoré vedie na chodbu a vytvára prepojenie s knihami na poschodí.

Prístavba pre deti a mládež vytvára špeciálny priestor, ktorý sa odpútava od kolmého štrukturálneho princípu budovy železnice – presne tak, ako sa mladá generácia odpútava z pohodlia domova. Oddelenie literatúry pre deti na prízemí ponúka otvorené priestory na čítanie a hranie, zatiaľ čo knižnica pre mládež na poschodí je viac introvertným miestom. Mladí ľudia sa nemusia obávať, že budú rušiť iné, tichšie časti knižnice.

Od slávnostného otvorenia v júli 2008 sa postupne funkcia, ktorú má nová knižnica pre mesto Luckenwalde, stávala čoraz viditeľnejšou. Počet užívateľov a rozsah požičiavaných médií postupne narastá. Napriek skepticizmu v priebehu projektu sa v súčasnosti budova stretáva s pozitívnou odozvou.

kniznica1.jpg
kniznica3.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne