Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 10. 2024, meniny má: Koloman
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Ing. Richard Kitta
25861
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Paolo Soleri (1919, Taliansko) je taliansko-americký architekt, teoretik a dizajnér, laureát významných ocenení, zaoberajúci sa tvorbou environmentálnych systémov, urbánnych celkov a ľudských sídel na báze trvalo udržateľného rozvoja. Je autorom arkológie a konceptu eko-urbánneho laboratória Arcosanti.
Arkológia (= architektúra + ekológia) je synonymum pre vysoko integrovaný urbanizmus. Je priamou reakciou na rozpínavosť obrovských sídelných štruktúr, kde dochádza k permanentnému znečisťovaniu a devastácii zvyškov životného prostredia ako aj k deformácii sociálnej sféry – anonymita, strata identity a zánik pôvodných komunít; rieši komplexnú otázku človeka (komunity) a sídla v ktorom žije, skúma jednotlivé interakcie v rámci sídelných štruktúr.
Táto teória je založená na minimálnej hodnote energetických vstupov. Napr. 60% rozlohy typického mesta súčasnosti tvoria cestné komunikácie. Arkologické sídlo túto skutočnosť eliminuje: všetky funkčné zóny (súkromná, pracovná, verejná) sú umiestnené tak, aby boli ľahko dostupné pre všetkých obyvateľov mesta, čím sa vytvárajú prevažne pešie komunikácie. Taktiež umiestnenie sídla v otvorenej krajine poskytuje viacero výhod, napr. efektívnejšie poľnohospodárstvo, či lepšiu logistiku a distribúciu tovaru. Arkológia využíva kombináciu pasívneho solárneho systému (apsidový efekt), „skleníkovej“ architektúry a „plášťovej“ architektúry a vytvára nový inteligentný city design – zdravšie mesto.
V roku 1970 založil Soleri nadáciu Cosanti. Tá získala pozemok pri Agua Fria (Národný park), severne od Phoenixu, o rozlohe zhruba 4 km2. Soleri tu začal s výstavbou Arcosanti – projektu menšieho sídelného útvaru, ktorý mal byť potvrdením jeho teórie a konceptu. Stavebné práce na Arcosanti prebiehajú až dodnes; sídlo totiž prechádza neustálym vývojom. Zatiaľ je iba turistickou atrakciou a miestom, kde sa stretávajú nadšenci arkológie. V budúcnosti by v ňom malo žiť okolo 5000 obyvateľov. Nájdeme tu multifunkčné budovy, kreatívne štúdiá, galériu, prírodný amfiteáter, centrum pre technológie a biznis, apartmány a obytné a športové súbory a ďalšie. Mnohé z objektov postavili práve dobrovoľníci. Soleriho budovy sú rozmiestnené tak, že vytvárajú prakticky jeden funkčný organický a estetický celok. Keďže daná oblasť sa vyznačuje vysokou priemernou teplotou a minimálnym ročným úhrnom zrážok, použité technológie využívajú miestne obnoviteľné zdroje energie ako sú vietor (komínový efekt, pasívne veterné turbíny) a slnko (viacplášťový systém budov, membrány). Lokálnu klímu mestečka pozitívne ovplyvňuje aj blízky kaňon, nad ktorým je postavené, takže Arcosanti je aj obdobou cliff dwelling – indiánskeho sídliska v skalách.
V súčasnosti sa arkológia uplatňuje aj pri navrhovaní fiktívnych hyperštruktúr – rozsiahlych mestských aglomerácií, ktoré by v budúcnosti mohli čiastočne vyriešiť problém ďalšieho rozvoja svetových metropol.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne