Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

22. 04. 2024, meniny má: Slavomír

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Budova opery a baletu v Oslo

Nová budova opery a baletu v Oslo sa nachádza na Bjorvika Peninsula s výhľadom na Oslo Fjord. Vláda mala záujem na tom, aby sa budova stala nórskou pamätihodnosťou tejto kultúrnej krajiny a tiež nadáciou pre mestský rozvoj oblasti. Dizajn budovy navrhnutý ateliérom Snohetta vyhral medzinárodnú súťaž v roku 2000. A tento rok získal za realizáciu budovy cenu Mies van der Rohe Award 2009.

Základom dizajnu budovy boli materiály špecifickej hodnoty, farby aj štruktúry. Architektúra ateliéru Snohetta je výpravná, sú to tri hlavné materiály, ktoré formujú vymedzené prvky priestorov – biely taliansky mramor, dubové drevo a hliník. Počas prebiehajúcich prác bolo pridané ešte sklo.

Pre architektov bola aj pri tomto projekte dôležitá úzka spolupráca s umelcami. Umelci boli pozvaní ako spolupracovníci už vo fázy súťaže, aby sa zabránilo použitiu dekorácií v architektonickom projekte.

es78oslo.jpg

Do budovy sa vchádza popod najnižšiu časť strechy, kde sa strop stretáva s podlahou. Vo vstupnej hale je strecha podporovaná štyrmi voľne stojacími objektmi. Perforované osvetlené plátovanie týchto objektov je inšpirované ľadovcami a ľadovými kryštálmi.

Impozantné schodisko vedúce k trom galériám okolo hľadiska je vyrezané z drevenej steny. Interiér drevenej steny má intímnu atmosféru v porovnaní s otvorenou bielou vstupnou halou. Dubové drevo ošetrené amoniakom pre poskytnutie tmavého tónovania, bolo použité v hľadisku na dlážkach, stenách a stropoch ako aj na priečeliach balkónov a akustických odrazových sklách.

es78oslo2.jpg Hlavné hľadisko je v tvare klasickej podkovy vytvorenej pre účel opery a baletu. Orchestrisko je vysoko flexibilné a môže byť prispôsobené na výšku a priestor s použitím troch oddelených výťahov. Ateliér Sn_hetta navrhol luster a zavesil do vnútra oválne odrazové sklo, ktoré slúži ako hlavný zdroj osvetlenia v hľadisku. Opona na javisku bola navrhnutá s digitálnym obrazom hliníkovej fólie, ktorá odráža a prijíma farby hľadiska. Tieto obrazy sú prenášané do počítačovo ovládaných ramien. Druhé javisko, bude pre operu, balet, bankety, rockové koncerty, experimentálne predstavenia a detské divadlo. Tvorí ho multifunkčná hala, v ktorej sedadlá, nachádzajúce sa na rozľahlom vagóne, môžu byť uložené v mnohých variantoch.

Svetlo dopadajúce na exteriér, budovy sa po západe slnka rozptýli. Interiér sa stáva fasádou a tak je možné vidieť ako sú navzájom prepojené.

Nórska opera and balet je najväčšia hudobná a divadelná inštitúcia v krajine a zároveň tvorí operné, baletné, hudobné, tanečné predstavenia a koncerty. Ulica Opera Street rozdeľuje budovu na dve časti severnú a južnú. Kulisy sú umiestnené na severnej strane. Sekcie so všetkými potrebnými funkciami pre tanečníkov a spevákov, ako aj prevádzkové miestnosti a prezliekárne sú v južnej časti. Verejné priestory a javisko sa nachádzajú na západe a oblasť produkcie, ktorá má jednoduchšiu formu a konečnú úpravu, sa nachádza vo východnej časti.

Lokalita: Oslo, Nórsko

Investor: Ministerstvo kultúry a cirkvi

Architektonické riešenie: Snooheta AS

Náklady: 416 000 000 Eur

Lehota výstavby: 2003–2008*


digiarch.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne