Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

24. 02. 2024, meniny má: Matej

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Outrial house, Poľsko

es-4-outrial-22.jpg

Rodinný átriový dom s názvom Outrial House, zahryznutý do kopca a ukrytý pod trávnikom, môžeme nájsť v Poľsku. Autori architektonického riešenia využili všetky danosti terénu pre jeho návrh a realizáciu. Výsledkom neustálej spolupráce architektov s klientom – rockovým hudobníkom je unikátne bývanie zakomponované do prírodou.

Základnou filozofiou architektonickej kancelárie KWK Promes, vlastniacej mnoho medzinárodných ocenení za svoju tvorbu, je sila konceptu. Najvýznamnejším momentom návrhového procesu je nájdenie dobre uchopiteľného konceptu. Celé priestorové riešenie, forma i funkcie navrhovaného objektu, materiály a tiež množstvo detailov (redukovaných na minimum) vychádzajú zo silného základného konceptu. Celý proces návrhu je podriadený čitateľnému poňatiu konceptu.

Architektonické riešenie

es-4-outrial-23.jpg

Trávnatá čistinka obklopená lesom bola jediným kontextom pre navrhovaný malý rodinný dom. Preto vznikol nápad „vyrezať” kus zatrávnenej plochy, premiestniť ju a upraviť ako strešnú krytinu pre zabezpečenie všetkých požadovaných funkcií pod ňou. Keď bol celok pripravený, klient prišiel s ďalšou požiadavkou na vytvorenie malého nahrávacieho štúdia a zimnej záhrady. Naposledy spomínaný priestor sme získali prepojením prízemia s trávnatou strechou „zárezu” do zatrávnenej plochy a „zahnutím” vykrojeného fragmentu smerom nadol, dovnútra domu.

Týmto postupom sa strecha premenila na átrium, lebo jediný spôsob, ako sa k nej dostať, bol cez interiér domu. Avšak na rozdiel od typického átria, novovytvorený priestor ponúka všetky výhody vonkajšej záhrady, no v rámci stavby zostáva bezpečnou, súkromnou zónou.

es-4-outrial-24.jpg

Takto bol vytvorený nový typ domu, a jeho označenie – outrial – má vyjadrovať ideu typického átria, ktoré je súčasťou interiéru aj exteriéru budovy. Nahrávacie štúdio, vytvorené obdobným spôsobom ako zimná záhrada, no pre zabezpečenie pracovného pohodlia rockového hudobníka, bolo izolované od zvyšku domu jeho posunutím smerom nahor.

es-4-outrial-25.jpg
  • Foto: Juliusz Sokołowski
    es-bleskozvody-obalka.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.448549

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne