Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
20. 09. 2024, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Martina Trnkusová
Karawitz Architects
23159
14. 10. 2010
Celkový počet hlasov: 1705
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Blízko Paríža v Bessancourt spoločnosť Karawitz Architecture vytvorila úplne prvý dom v Ile de France, ktorý dostal prestížne európske označenie „Passivhaus“. Tento drevený dom, ktorý je na severnej strane uzatvorený z dôvodu zamedzenia tepelným stratám a otvorený na južnej strane, aby využil slnečnú energiu, je skulpturálnou a abstraktnou replikou tradičného francúzskeho domu.
Pasívne domy sú v celom Francúzsku zatiaľ len dva, ktoré spĺňajú kritériá európskej pasívnej stavby, vrátane domu od Karawitz Architecture. Takéto stavby musia preukázať ročnú spotreby tepla menej ako 15 kWh / (m_) (4755 Btu / ft _ / rok), bez zvýšenia spotreby energie na iné účely (napr. elektrina). Okrem toho kombinovaná spotreba primárnej energie nesmie prekročiť 120 kWh / (m_) (38039 Btu / ft _ / rok) na výrobu tepla, teplej vody a elektriny v domácnostiach. Tieto energetické požiadavky môžu byť úplne vykryté pomocou obnoviteľných zdrojov energie.
Európske označenie „Passiv Haus Institut“ vychádza z konštrukcie tohto rodinného domu využívajúcej pozitívnu energiu. Tento dom, ktorého výkon posúva o 10 rokov dopredu, je zatiaľ prvým certifikovaným pasívnym domom v regióne a najvýkonnejším pasívnym domom vo Francúzsku.
Tento pasívny rodinný dom architekti navrhli jednoducho a účelovo. Okrem svojich environmentálnych vlastností dom sľubuje svojim užívateľom maximálny komfort. Spolu s jednoduchou geometriou a zovňajškom, upúta priestrannou záhradnou terasou.
Perforované opláštenie vyzýva k zvedavosti navonok a vytvára výnimočnú a príjemnú atmosféru vo vnútri. Autori sa snažili vytvoriť nekonvenčný technický objekt v príjemnom prostredí. Skulpturálna a abstraktná replika tradičného domu a vzhľad mu dovoľuje harmonicky splývať s okolitým prostredím. Vďaka použitým materiálom a technológiám poskytuje výborný energetický výkon.
Jediným betónovým prvkom domu je základová doska. Celá jeho konštrukcia je založená na pospájaní veľkých panelov (z tepelnoizolačných dosiek) z masívneho dreva, prefabrikovaných v ateliéroch a montovaných na mieste. Nosná konštrukcia dielov a koridorov je tepelne oddelená od zvyšku domu. Drevený skelet je chránený ešte druhou vrstvou. Nápad umiestniť perforované opláštenie vo forme bambusových okeníc sa zrodil z inšpirácie v okolí. Pripomína totiž typické stodoly a rákosie z tohto regiónu. Opláštenie prechádza popred okná na severnej strane a končí pri strešnej krytine. Identické okenice sú umiestnené aj na južnej strany, aby regulovali prísun prirodzeného svetla, či už cez deň alebo v noci. Prírodný materiál bol zvolený inštinktívne z estetického aj ekonomického dôvodu. Okenice tienia veľké okná zasklené trojsklom. Okná aj okenice sú vložené do oceľových rámov. Vnútorný priestor domu je delený ľahkými drevenými priečkami. Podlahy majú nášľapnú vrstvu z lešteného betónu a kremeňa, sú zvukovo izolované drevovláknitými doskami. Miestnosti domu sú zariadené jednoducho, účelne a pritom veľmi moderne, vďaka farebnému nábytku minimalistickým tvarov sú aj dostatočne svetlé.
Požívanie nízkoenergetickej chladničky, sporáku, mrazničky či sušičky, je nepostrádateľné v pasívnom dome. Tiež osvetlenie domu je zabezpečené nízkoenergetickými žiarivkami.
Ohrev teplej vody zo 60 % zabezpečujú solárne panely na streche, a zvyšok tepelné čerpadlo. Fotovoltické panely na streche produkujú energiu 2 464 985 kWh/rok.
Tento francúzsky rodinný dom je vlastne veľmi dobre izolovaná a prakticky vzduchotesná stavba. Vetranie domu s rekuperáciou tepla, poskytuje stály prísun čerstvého vzduchu, bez straty potrebného teplo. Vzhľadom k týmto faktorom izbová teplota v dome zostáva konštantná a príjemná v priebehu celého roka a tým zabezpečuje komfort a pohodlie jeho obyvateľov. Účinné vetranie tiež bráni tvorbe plesní a usadaniu prachu.
Lokalita: 40 rue Saint-Protais, Bessancourt, Francúzsko
Architektonické riešenie: Milena Karanesheva a Míša
Witzmann – Karawitz Architecture
Technické riešenie: Solares Bauen (teplo), DI Eisenhauer a
Philippe Buchet (štruktúra)
Celková plocha: 177 m2
Stavebné náklady: 0,28 mil. €
Lehota výstavby: 2009
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.662247
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne