Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

12. 09. 2024, meniny má: Mária

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Energetický pasívny dom, Adelzhausen

energetickypasivnydom01.jpg

V Adelzhausene, malej bavorskej obci s 1 200 obyvateľmi neďaleko Mníchova, bola na jeseň minulého roka dokončená výstavba energeticky pasívneho domu pre rodinu Dollingerovcov. Jeho autorom je architekt Werner Friedl, ktorý sa problematike výstavby pasívnych domov venuje už viac ako 10 rokov a vlastní certifikát, ktorý ho oprávňuje navrhovať energeticky pasívne domy v Nemecku.

Dom je postavený v prieluke, v lokalite existujúceho výrobného závodu, preto je z dvoch strán napojený priamo na skladové budovy v areáli závodu. Vlastníci domu sú starší manželia, ktorí sú zároveň aj majiteľmi spomínaného závodu. Ich požiadavky na architektonické riešenie nového domu sa týkali najmä energetickej efektívnosti a bezbariérovosti. Dom mal byť jednoposchodový, mal poskytovať dostatok priestoru, slnka a parkovanie pre auto.

energetickypasivnydom01.jpg

Architektonický návrh domu

Obytná časť domu (kuchyňa, jedáleň, obývacia izba) je navrhnutá na kruhovom pôdoryse, nočná časť spolu so sociálnym zázemím, hobby miestnosťami, kanceláriou, wellness so saunou a technickou miestnosťou je obdĺžnikového pôdorysu, pričom práve jednou kratšou a jednou dlhšou stranou obdĺžnikového pôdorysu je dom napojený na skladové priestory závodu. Z toho dôvodu sú tieto obvodové múry domu bez stavebných otvorov pre okná a architekt tomu prispôsobil aj dispozičné riešenie domu.

Denná obytná časť domu je dôsledne orientovaná na juh. Skladba okien v tejto časti domu umožňuje celodenný prienik slnka. V tejto centrálnej miestnosti sa obyvatelia domu zdržujú najčastejšie. Tu sa varí, stoluje, oddychuje, a preto sa v tejto miestnosti nachádza aj tzv. srdce pasívneho domu – peletová pec.

energetickypasivnydom02.jpg

Táto pec je jediným vykurovacím zdrojom, ktorý sa využíva len vtedy, keď štyri slnečné kolektory umiestnené na streche domu nedokážu celkom zabezpečiť tepelný komfort v dome. Pec sa zapaľuje automaticky (na základe teploty v dome) a je spojená so zásobníkom na 800 litrov vody. Len nepatrná potreba dodatočného vyhrievania (v rozsahu 3 kg peliet na m2 obytnej plochy a rok) sa zabezpečuje prostredníctvom podlahového kúrenia. Vzhľadom na to, že potrebné množstvá energie na zabezpečenie tepelnej pohody v dome pokrývajú tepelné zisky zo slnečného žiarenia získané prostredníctvom slnečných kolektorov, peletová pec býva v prevádzke naozaj len občas.

Na streche domu je zeleň, ktorá vyžaduje len raz ročne pohnojenie a plní taktiež veľmi dobrú funkciu tepelnej izolácie strechy. Dom má aj vlastnú prekrytú terasu, ktorú najmä v lete využívajú obyvatelia domu na rôzne posedenia s priateľmi.

Stavebno-technické riešenie

Masívna stavba s vonkajšou tepelnou izoláciou zabezpečuje príjemnú atmosféru vo vnútri domu počas celého roka. Nosná konštrukcia kruhovej stavby má hrúbku 200 mm. Pred ňou sa nachádzajú hrubé drevené nosníky so stojkou doplnené izoláciou z celulózových vláken. Šírka tejto vrstvy je 360 mm a uzatvára ju doska z lykových vlákien hrubá 40 mm. Trapézové obloženie zo sibírskeho smrekovca dáva domu charakteristický vzhľad a pôsobí veľmi esteticky.

Masívna stavba s vonkajšou tepelnou izoláciou zabezpečuje príjemnú atmosféru vo vnútri domu počas celého roka. Nosná konštrukcia kruhovej stavby má hrúbku 200 mm. Pred ňou sa nachádzajú hrubé drevené nosníky so stojkou doplnené izoláciou z celulózových vláken. Šírka tejto vrstvy je 360 mm a uzatvára ju doska z lykových vlákien hrubá 40 mm. Trapézové obloženie zo sibírskeho smrekovca dáva domu charakteristický vzhľad a pôsobí veľmi esteticky. V strešnom priestore stavby boli použité 500 mm vysoké drevené nosníky so stojkami. Celková hrúbka strechy spolu s vnútornou inštalačnou rovinou a izoláciou nad strešným debnením je 630 mm. Dôležité je použitie parobrzdy adaptovanej na vlhkosť, ktorá garantuje celoročné vysušenie konštrukcie dovnútra. Severná masívna priečna stavba je architektonicky podriadená kruhovej stavbe, a preto bola zabezpečená tepelnoizolačným spriahnutým systémom s 300 mm hrúbkou izolácie.

energetickypasivnydom04.jpg

Pod podlahovou doskou sa nachádzajú izolačné dosky (izolácia XPS) s hrúbkou 300 mm odolné proti tlaku i vlhkosti, na ktorých spočíva celá záťaž budovy. Dosky boli vyrobené na mieru, aby sa na stavbe nemuseli zbytočne dodatočne upravovať a majú veľmi nízku tepelnú vodivosť.

Osobitná pozornosť sa venovala vzduchotesnosti pasívneho domu. Merania netesností sa konali pri 50 pascalovom rozdiele medzi vonkajším a vnútorným tlakom. Tlaková skúška vykázala hodnotu 0,35 pre pasívny dom, čo je pre budovu s takým malým objemom vzduchu vynikajúce. Vzduchotesnú rovinu tvorí masívna podlahová doska, ktorá prechádza do vnútornej omietky, a horné vzduchotesné ukončenie drevenými doskami OSB. Všetky prechody stavených dielcov sú vzduchotesne zalepené.

Dom je vybavený vysokoúčinným vetracím zariadením s 93 % účinnosťou certifikovanou Inštitútom pre pasívne stavby v Darmstadte. Takúto vysokú účinnosť zabezpečuje nový druh výmenníka tepla, ktorý je v súčasnosti vetracím prístrojom s najvyšším stupňom účinnosti certifikovaným Inštitútom pre pasívne stavby. Pred vetrací agregát bol zapojený vyhrievač „soledefroser“, ktorým sa vonkajší studený vzduch v zime predohrieva cez zemné teplo a v lete sa ochladzuje, a to s minimálnou spotrebou energie.

Pasívne domy možno vykurovať cez existujúci vetrací systém. Takéto vykurovanie je lacné, má však aj značné nevýhody – podlahové krytiny v pasívnom dome môžu byť studené na dotyk a tiež sa môžu vyskytnúť problémy so suchým vzduchom v miestnostiach. Pre zvýšenie komfortu bolo preto zvolené vykurovanie výlučne cez vykurované podlahové plochy. Takto možno miestnosti rozdielne temperovať a vzduch v miestnostiach nie je príliš suchý.

energetickypasivnydom03.jpg

Stavebné náklady sa pohybovali v bežnom rámci pre štandardnú budovu tejto veľkosti. Stavebné teleso nepredražila ani kruhová stavba, pretože vlastnou prácou, najmä pri komplikovaných časovo náročných konštrukciách, prispeli i stavebníci podľa pokynov architekta.

Názov: Energeticky pasívny dom

Lokalita: Adelzhausen, Nemecko

Návrh architektonického riešenia: MSc. Ing. arch. Werner Friedl

Stavebník: Peter a Erika Dollinger

Lehota výstavby: jar 2009 – november 2010

Dom, ktorého obytná plocha má približne 115 m2, bol daný do prevádzky v novembri minulého roka. Náklady na jeho vykurovanie sú vykalkulované na 90 eur ročne a ak k tomu prirátame aj náklady za ohrev a spotrebu teplej vody, potom sú náklady 180 eur ročne.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.418775

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne