Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

06. 12. 2023, meniny má: Mikuláš

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Marián Hudec

Autor fotografií

BASF, Eurostav 2010, IEPD

Zdroj

Stavebné fórum

Zobrazení

17864

Dátum vydania

13. 11. 2010

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

42%

Celkový počet hlasov: 1227

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Nízkoenergetické či pasívne domy – drahšia investícia s vysokou návratnosťou

pasiv.jpg

Vďaka lacným technológiám je v Európe čoraz väčší záujem o pasívne alebo energeticky nenáročné domy využívajúce čistú a lacnú slnečnú energiu. So zvyšovaním ponuky rastie aj počet objednávok na konte spoločností alebo firiem, ktoré sa na danú oblasť špecializujú. Takéto stavby podporuje aj EÚ: podľa uznesenia Európskeho parlamentu musia od roku 2018 už všetky budovy vyrobiť toľko energie, koľko samy spotrebujú. Podľa Inštitútu pre energeticky pasívne domy (IEPD) takýto objekt ušetrí počas svojej životnosti až 90 percent nákladov na vykurovanie oproti bežnému domu.

Stavba energeticky pasívneho domu je voči ostatným budovám síce drahšia až o 20 percent, no náklady na prevádzku sú veľmi nízke. Dôsledné vypracovanie projektovej dokumentácie a jej maximálne dodržanie pri realizácii prinesie investorovi mimoriadny užívateľský komfort a vysokú životnosť stavby. MESH spĺňajú ekologické kritériá a pri stavbe možno použiť akékoľvek materiály. Dôležité je dosiahnuť konštrukciou vzduchotesnosť obálky, dobrú izoláciu obvodovej steny a minimalizovanie tepelných mostov.

Lietavská Lúčka – slovenský pilotný projekt

Vo svete je postavených okolo 10-tisíc pasívnych či nízkoenergetických domov, ktoré vyhovujú prísnym normám. Najviac ich je v Nemecku a Rakúsku, u nás nie ani dvadsať. Známe sú napríklad rodinný dom v Ružomberku, Senici, Čiernej pri Bratislave, vo Veľkom Bieli, Piešťanoch, Kostolnej- Zárečí alebo Cíferi. U nás štát, na rozdiel od Rakúska alebo Nemecka, výstavbu energeticky úsporných domov finančne nepodporuje, čo je dosť krátkozraké a malo by sa to zohľadniť v energetickej koncepcii Slovenska.

pasiv1.jpg pasiv2.jpg

Pilotným projektom na Slovensku je Základná škola v Lietavskej Lúčke pri Žiline. Po prvej vykurovacej sezóne spotreba plynu klesla v porovnaní s rokom 2006 o 75 percent. Renováciu začali v roku 2007 a dokončili ju vlani v septembri.

Na Slovensku je v súčasnosti ešte približne 600 škôl, ktoré pre modernizáciu na energeticky úspornú úroveň prichádzajú do úvahy. Tým by sa spotreba plynu na vykurovanie ročne mohla znížiť o približne 23,4 miliónov m3. To by zodpovedalo úspore približne 10 miliónov eur každý rok. Okrem toho sa renováciami v budovách zlepšia aj podmienky na vyučovanie zdôraznil Joachim Meyer, riaditeľ Business Centra pre strednú Európu spoločnosti BASF. Starosta Lietavskej Lúčky Marián Sliviak dodal, že obec je hrdá na modernú školu a z celkových nákladov na túto akcia dala zhruba 15 percent.

Tri základné systémy aplikované pri výstavbe

pasiv4.jpg Nízkoenergetický dom alebo budovu možno postaviť troma základným systémami.

Stavebný systém EH Sendvič vychádza z princípu veľkoplošných sendvičových panelov zabezpečujúcich tuhosť (minimum spojov) a zároveň statickú stabilitu stavby. Vďaka tomuto systému získa dom väčší vnútorný priestor, ročne usporí až 60 percent energie, má príjemnú klímu a hrubú stavbu možno urobiť za niekoľko dní. Vlastnosti systému EH Sendvič umožňujú stavať aj cez zimu. Používa sa predovšetkým drevo, ktoré je dostupným a obnoviteľným materiálom.

Za niekoľko dní možno postaviť dom aj pomocou francúzskeho systému EH Euromac 2. Ten je založený na styroporových šalovacích kameňoch s oceľovým armovacím košom a v Európe ho používajú vyše dvadsať rokov. Stavebnými dielmi možno riešiť steny, podlahy, stropy aj strechy. Tieto kamene zabezpečujú statiku a tepelnú izoláciu stavby. Hrubá stavba zo systému Euromac 2 zodpovedá európskym normám a je to ideálne riešenie pre dokonale zaizolované stavby.

Treťou možnosťou sú napokon klasické murované domy postavené rôznymi stavebnými systémami ako POROTHERM, YTONG, HEBEL a podobne, resp. železobetónové skelety vyplnené uvedenými materiálmi. Na zabezpečenie lepších tepelno-izolačných vlastností sa stavby zatepľujú patričnými fasádnymi systémami.

Tepelná a zvuková izolácia s bezšvovým povrchom

pasiv5.jpg Dnes sú firmy, ktoré pri výstavbe spomínaných domov používajú veľmi efektívne materiály. Ukážkový pasívny dom, ktorý v tomto roku predstavila firma BASF v niektorých európskych krajinách, použila úplnú tepelnú izoláciu s bezšvovým vzduchotesným povrchom. Má ľahko aplikovateľnú zvukovú i tepelnú izoláciu, energeticky úsporné okná a inteligentnú klimatizáciu.

Program PHPP 2007 – najpoužívanejší v Európe

Nástrojom pre projektantov i architektov je celoeurópsky najpoužívanejší program PHPP 2007 – Das Passivhaus Projektierungs Paket, ktorý je už aj v slovenčine. Jednoduché ovládanie im umožňuje spoľahlivo vypočítať energetickú bilanciu a optimalizovať svoje návrhy. Výpočet energetickej bilancie budov s veľmi nízkou potrebou energie je náročná úloha, pre ktorý existujúce normy a predpisy strácajú potrebnú presnosť.

Už od roku 1991, keď boli dokončené prvé pasívne domy, sa touto otázkou zaoberá nemecký Passivhaus Institut (PHI). Skúma, či je na výpočet energetickej bilancie potrebné používať zložité dynamické simulácie. Na ich základe, po určení kritických faktorov, bol vytvorený nástroj dosahujúci spoľahlivé výsledky, ktorý je súčasne jednoducho použiteľný s prijateľnou mierou námahy pri zadávaní vstupných údajov. Od roku 1998, keď program po prvý raz predstavili odbornej verejnosti, ho neustále vylepšujú.

Základom sú moduly pre výpočet potreby tepla na vykurovanie na mesiac alebo rok, výrobu tepla a distribúcie, potrebu elektriny a primárnej energie. Postupne boli pridávané nové návrhové moduly, ako napríklad výpočet parametrov okien, tienenie, tepelná strata a letná tepelná stabilita. Výsledky podľa PHPP 2007 odborníci overili na vyše tristo projektoch, pričom boli totožné s priemernými nameranými hodnotami.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.432969

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne