Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

623 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

29. 11. 2023, meniny má: Vratko

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

SUNLIGHTHOUSE - slnečný dom v Rakúsku

sunlighthouse01.jpg

Prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom Sunlighthouse (Slnečný dom), postavený na princípe aktívneho domu, je treťou stavbou celoeurópskeho projektu VELUX Model Home 2020. Cieľom tohto projektu je dosiahnuť CO2 neutrálne budovy, poskytujúce atraktívne priestory s množstvom denného svetla a čerstvého vzduchu, ktoré predstavujú riešenie pre budúce generácie stavieb. Sunlighthouse je tretím v poradí zo šiestich experimentálnych aktívnych domov, ktoré budú v rôznych častiach Európy.

Slnečný dom zohľadňuje klimatické, kultúrne a architektonické podmienky krajiny. Je postavený na princípe aktívneho domu, ktorý spočíva v tom, že stredobodom sa stáva človek so svojimi požiadavkami a potrebami.

Aktívny dom predstavuje komplexné riešenie budovy zahŕňajúce:
• energetickú efektivitu – nízka spotreba primárnej energie, žiadna spotreba energie na chladenie budovy, výhradne obnoviteľné zdroje energie, budova produkuje viac energie ako sama spotrebuje;
• komfort bývania a zdravé vnútorné prostredie – vysoký podiel denného svetla a čerstvého vzduchu, celoročne príjemná vnútorná teplota, „zdravé“ stavebné materiály neobsahujúce žiadne škodlivé látky;
• vzťah k životnému prostrediu – prispôsobenie stavby klíme a okoliu, orientácia stavby, plynulý prechod medzi vnútorným a vonkajším prostredím.

Všetky tieto požiadavky možno dosiahnuť prostredníctvom dnes bežne používaných a dostupných technológií, materiálov a výrobkov.

sunlighthouse01.jpg

Architektonická súťaž na Slnečný dom sa uskutočnila v roku 2008 a bolo do nej vyzvaných deväť architektonických kancelárií, známych svojím nekonvenčným prístupom k architektúre. Projekt musel okrem iného spĺňať kritériá – perspektívny energeticko-ekologický koncept s garanciou vysokého podielu denného svetla a čerstvého vzduchu, vysokú úroveň architektúry a inovatívne riešenie so šikmou strechou.

Súťaž vyhral projekt architektov Juriho Troya a Matthiasa Heina z architektonického štúdia HEIN-TROY ARCHITEKTEN. Na projekte sa po vedeckej stránke podieľali Univerzita v Kremse, Katedra výstavby a životného prostredia a Rakúsky inštitút pre stavebnú biológiu IBO – robili výpočty a vyhodnotenia Prvý rakúsky CO2 neutrálny rodinný dom Sunlighthouse (Slnečný dom), postavený na princípe aktívneho domu, je treťou stavbou celoeurópskeho projektu VELUX Model Home 2020. Cieľom tohto projektu je dosiahnuť CO2 neutrálne budovy, poskytujúce atraktívne priestory s množstvom denného svetla a čerstvého vzduchu, ktoré predstavujú riešenie pre budúce generácie stavieb. Sunlighthouse je tretím v poradí zo šiestich experimentálnych aktívnych domov, ktoré budú v rôznych častiach Európy. týkajúce sa energetickej bilancie, denného osvetlenia, ekologického posúdenia materiálov, zariadenia budovy a kompenzácie CO2.

Architektonické riešenie

Slnečný dom sa nachádza niekoľko kilometrov od Viedne na svahovitom pozemku. Zaujme nielen svojou architektúrou, ale i umiestnením v blízkosti lesa s výhľadom na jazero Wienerwaldsee. Keďže pozemok neumožnil budovu ideálne orientovať na juh, architekti navrhli užšiu dlhú drevostavbu, ktorá je čiastočne vsadená do svahu. Strohý tvar budovy z južnej strany osviežuje otvorené átrium s viacerými oknami, ktorými preniká do interiéru domu ešte viac svetla a vzduchu potrebných na psychickú pohodu a zdravie obyvateľov.

Vďaka átriu takto pribudol vonkajší obytný priestor – terasa, ktorá umožní obyvateľom domu prepojiť bývanie v interiéri s exteriérom počas dlhšieho obdobia, kedy ju budú môcť využívať. Minimalistický vonkajší vzhľad domu s fasádou z nenatretých dosiek z miestneho smrekového dreva, s rozličnými okennými otvormi, zaujme práve pre svoju jednoduchosť, ktorá ale ukrýva dômyselne navrhnutú dispozíciu a inteligentné riešenie.

sunlighthouse02.jpg

Zakomponovaním okenných otvorov do strechy a fasády budovy sa architekti snažili čo najviac využiť denné svetlo a maximalizovať pasívne solárne zisky, ale tiež vyriešiť zatienenie domu blízkym lesom a zároveň umožniť nádherný výhľad na okolie rodinného domu. Podiel zasklených plôch v dome sa rovná 42 % podlahovej plochy. Strešné okná Velux i vertikálne okná majú tepelnoizolačné zasklenie kvôli minimalizácii energetických strát.

Všetky okná sú vybavené vnútornými i vonkajšími tieniacimi prvkami, ktoré v lete zamedzujú prehrievanie interiéru, chránia súkromie, ale zaisťujú dostatok denného svetla v miestnostiach, i keď sú stiahnuté. Vďaka strešným oknám, ktoré sú umiestnené vysoko na obidvoch poschodiach, preniká denné svetlo hlboko do interiéru a znižuje sa spotreba energie na umelé osvetlenie. Okná sú orientované do átria alebo majú výhľad do lesa, ktorý je súčasťou pozemku, a na neďaleké jazero.

Materiály a technológie

Pivnica a základy Slnečného domu sú postavené z ekobetónu SLAGSTAR, druhotnej suroviny vyrobenej bez procesu horenia – veľmi náročného z hľadiska energie a emisií CO2. Izolácia je z drevovláknitých dosiek a extrudovaného polystyrénu (XPS). Horné poschodia majú nosnú priehradovú konštrukciu z miestneho dreva izolovanú celulózou s hrúbkou 280 mm a pod dreveným obkladom natretým na bielo sa nachádza izolácia z ovčej vlny hrúbky 100 mm. Celková hrúbka stien je 550 mm. Strecha je izolovaná celulózou hrúbky 360 mm a celková hrúbka strechy je 620 mm.

sunlighthouse03.jpg

Aby mal dom dobrú tepelnú zotrvačnosť, bolo potrebné dostať do konštrukcie čo najviac akumulačnej hmoty, čo je vyriešené napríklad aj tým, že za drevenými obkladmi je dvojité obloženie zo sadrokartónových dosiek. Na akumuláciu sa využila aj podlaha. Pod podlahovou doskou zo železobetónu hrubou 250 mm sa nachádzajú izolačné dosky (izolácia XPS) hrúbky 200 mm. Počas celého roka je vetranie Slnečného domu prirodzené – cez okná. Ich otváranie a zatváranie riadi automatický systém, ktorý dostáva informácie od senzorov umiestnených na fasáde i vo vnútri domu. Senzory priebežne vyhodnocujú teplotu a množstvo CO2, vlhkosť v interiéri i poveternostné podmienky vonku.

Okná možno, samozrejme, hocikedy otvárať i zatvárať manuálne. V chladnejších obdobiach sa na vetranie používa mechanická ventilácia s rekuperáciou tepla. Počas horúceho leta bránia prehrievaniu interiéru automaticky riadené vonkajšie markízy inštalované na strešných i fasádnych oknách. Pri kombinácii riadeného vetrania oknami, využitím komínového prevetrávania a ochladzovania v noci by teplota v interiéri na základe hodnôt nameraných senzormi ani v najteplejšom dni nemala prekročiť 26 °C.

Energetická koncepcia

Na vykurovanie domu a čiastočne na ohrev teplej vody slúži tepelné čerpadlo. Prípravu teplej vody zabezpečuje 8 m2 solárnych kolektorov a výrobu elektrickej energie 46 m2 monokryštalických fotovoltických panelov. Kolektory i fotovoltické panely sú umiestnené na streche domu medzi strešnými oknami. Na klimatizáciu sa energia nepotrebuje, dom je vybavený vysoko energeticky úspornými elektrickými prístrojmi a úspornými vodovodnými batériami.

Jednou z požiadaviek aktívneho domu bolo udržať celkovú spotrebu energie na čo najnižšej úrovni. Na technologické vybavenie domu boli preto použité iba energeticky úsporné prvky a všetky energetické nároky sú zabezpečené výhradne pomocou obnoviteľných zdrojov energie. Vďaka tomu Slnečný dom vyrobí viac energie, ako sám spotrebuje. Za 30 rokov vyrobí prostredníctvom fotovoltických panelov a slnečných kolektorov toľko energie, koľko emisií CO2 bolo dovtedy vyprodukovaných jeho výstavbou a prevádzkou. Do množstva emisií sú započítané emisie CO2 z výroby materiálov použitých na stavbu domu, z výroby technických zariadení, z dopravy materiálov na miesto stavby a emisie vyprodukované počas prevádzky budovy. Po 30 rokoch bude stavba CO2 neutrálna.

Slnečný dom je jedným z príkladov toho, že i pri použití materiálov a technológií, ktoré máme k dispozícii v súčasnosti sa dá stavať CO2 neutrálne a zároveň zachovať maximálny komfort bývania.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.515676

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne