Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

07. 09. 2024, meniny má: Marianna

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

VILA A | Atrium

vila-a-2.jpg

V porovnaní so slimákom alebo korytnačkou nie sme k svojim príbytkom fyzicky fixovaní, naopak, náš dom(ov) je neoddeliteľný od krajiny a miesta. Prečo sa napriek tomu vlastné domy stávajú pre mnohých ľudí bremenom? Privilégium človeka samostatne sa rozhodnúť, nesie so sebou zodpovednosť za výber, pochopenie a rešpektovanie prostredia, do ktorého vstupuje.

Vilu A môžeme nájsť asi desať kilometrov severozápadne od centra Košíc, v obci Kostoľany nad Hornádom. Centrum, pozostávajúce z kostola, materskej školy a obecného úradu, kompenzuje okolitá príroda, súkromie a pokoj. Vila svojou formou a zvoleným materiálovým riešením možno pôsobí vo svojom okolí ako tichý revolucionár. V skutočnosti si komplikovanosť samotnej parcely prirodzene vynútila cielenú hru s formou a jej obsahom. Neveľká, do terénu šikmo zarezaná hmota s orientáciou východ – západ a racionálne vyriešenou dispozíciou je dôkazom, že ani obmedzený priestor nemusí byť zákonite obmedzujúci.

Dom(ov)

Bývanie… so slimákom či korytnačkou by sme v tejto oblasti asi spoločnú reč nenašli. Ich bytovú otázku vyriešila príroda sama, a ešte som nepočula, že by sa niekto z nich sťažoval. Racionálne, ergonomické a zároveň estetické riešenie je takmer nemožné spochybniť. Keby k tomu predsa len došlo, opodstatnené námietky prirodzene vyrieši evolúcia. V prípade príbytkov ľudských pomôže snáď len osvedčená revolúcia… Kým sa slimák uspokojí s najnutnejším minimom – schránkou rešpektujúcou fyziognómiu jeho tela –, pretrvávajúca nespokojnosť je výlučne údelom (možno darom) človeka. Rovnako, ako neustála snaha vlastniť, definovať, ovládať čo najväčší priestor okolo seba.

V porovnaní so spomínanými živočíchmi nie sme k svojim príbytkom fyzicky fixovaní, naopak, náš dom(ov) je neoddeliteľný od krajiny a miesta. Prečo sa napriek tomu vlastné domy stávajú pre mnohých ľudí bremenom? Privilégium človeka samostatne sa rozhodnúť nesie so sebou zodpovednosť za výber, pochopenie a rešpektovanie prostredia, do ktorého vstupuje. Podstatné je, aby prvoradou ambíciou v tomto procese nebolo vytvoriť „dom domov“, ale dom, ktorý sa stane domovom.

Domov je, podľa mňa, pre človeka miestom, kde je uložená najsúkromnejšia časť jeho osobnosti… Môže teda vybudovať prísnu hranicu medzi svojím a „cudzím“ životným priestorom a dokonca sa aj brániť útokom votrelcov na svoje územie. Niekedy je to len posteľ a nočný stolík… Už toto minimum stačí človeku ako základ vnútornej istoty, jeho presvedčenia o tom, že má svoje miesto v tomto svete, a že mu nikto nesmie siahnuť na jeho vymedzené súkromné územie. /1/

Vilu A môžeme hľadať, s veľkou dávkou šťastia dokonca aj nájsť, asi desať kilometrov severozápadne od centra Košíc, v Kostoľanoch nad Hornádom (dúfam, že aktuálne naozaj nad vodou…). Centrum, pozostávajúce z kostola, materskej školy a obecného úradu, kompenzuje okolitá príroda, súkromie a pokoj, občas prerušený hlásením obecného rozhlasu o najnovších aktivitách miestneho dobrovoľného hasičského zboru alebo výročnej schôdzi klubu dôchodcov.

vila-a-2.jpg
img-8213-web.jpg
img-8217-web.jpg

Vila A zvoleným materiálovým riešením a predovšetkým formou možno pôsobí vo svojom okolí ako tichý revolucionár. V skutočnosti si komplikovanosť samotnej parcely prirodzene vynútila cielenú hru s hmotou a jej obsahom; aplikácia dnes populárneho princípu CTRL+C a CTRL+V by tu určite nepadla na úrodnú pôdu. Svah orientovaný smerom na sever a z južnej strany holá fasáda susedného objektu viedla autorov k riešeniu, v ktorom každé „prečo?“ nachádza svoje „preto“…

Neveľká, do terénu šikmo zarezaná hmota s orientáciou východ – západ a racionálne vyriešenou dispozíciou je dôkazom, že ani obmedzený priestor nemusí byť zákonite obmedzujúci. Stupňovitá obytná plocha, reflektujúca prirodzený sklon svahu, síce nezaraďuje objekt do kategórie bezbariérových, ale prioritným sa stal bezprostredný kontakt s okolím prostredníctvom priamych výbehov na terén zo všetkých miestností. Z môjho pohľadu, interakcia medzi interiérom a exteriérom, prírodou a človekom = podstata (nielen tohto) rodinného domu.

Snahou asi každého architekta je dotiahnuť stavbu od A po Z; od prvotnej myšlienky až po realizáciu posledného detailu v interiéri – absurdná predstava v spoločnosti, kde väčšina predčasne padne v boji o základný koncept. V prípade Vily A mali autori na jazyku jasný názor. Napriek tomu, že im sem-tam skočili do reči, zopár písmen z vety povypadávalo, ostala ich reč zrozumiteľná…

Poznámka:
1 Alijevová, Dilbar: Virtualizácia každodennosti. In: Siete – kyberkultúra – kyberpriestor. Zborník z medzinárodnej vedeckej konferencie Z globálnej dediny do globálnej siete, Bratislava
1. – 2. 10. 2001. Bratislava, Slovenská technická univerzita 2001. ISBN 80–227–1635–9. s. 121.

Informácie o projekte

Autori: Architektonické štúdio Atrium, s.r.o., Košice
Projekt: 04. 2006 – 11. 2006, realizácia: 07. 2007 – 2010
Úžitková plocha: 218,56 m2, zastavaná plocha: 188,93 m2
Stavebné náklady: cca 5 mil. Sk
Foto: Ľubo Stacho

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.401170

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne