Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
620 územných plánov
946 článkov
4805 fotografií
19. 08. 2022, meniny má: Lýdia
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.
Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.
Zelenaarchitektura
20177
15. 02. 2012
Celkový počet hlasov: 826
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Nezvyčajnú zákazku dostal parížsky architekt Christian Pottgeisser – rozšírenie rodinného domu. Objednávateľ však obýval oranžérium z 18.storočia – teda skleník, v ktorom sa zvykli pestovať citrusy.
Oranžérium bolo pôvodne súčasťou zámku v meste Yvelines vo Francúzsku. No stalo sa príliš malým pre rodinu so štyrmi deťmi. Vznikla tak stavba pod názvom Maison L. Ide o vežovitú prístavbu z kameňa a betónu vsadenú do zeme. Autor sa inšpiroval podzemným žalárom, pričom každý člen rodiny dostal svoju súkromnú vežu.
Nová prístavba je pripojená k západnej strane pôvodnej budovy. Je postavená na úbočí. Základňa je z kameňa, v nej sú aj spoločné miestnosti rodiny. Z nej vytŕča päť bielych betónových veží. Strecha základne je prístupná z úbočia, porastená trvalou vegetáciou. Bambusové tyče vsadené po jej okraji do zeme vytvárajú ohradu.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Každý člen rodiny má vlastnú vežu so šatňou a priestorom na spanie. Rodičovská veža, ktorá je najväčšia, má aj terasu. Z nej je výhľad na celý príbytok. Spoločné priestory prepájajú všetky veže a na rozdiel od základne, sú osvetlené denným svetlom. To preniká cez strešné okno.
Betónová a murovaná konštrukcia je dobrou tepelnou izoláciou. Tá šetrí energiu na vykurovanie v zime a chladenie v lete. Jednoducho zariadená a dekorovaná prístavba je v zjavnom rozpore s architektúrou 18. storočia. Obydlie vyzerá skôr ako bastila než klasický rodinný dom, práve tým je zaujímavý.
Viac na:
http://inhabitat.com/…-greenhouse/
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 70 | T: 0.533569
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne