Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

13. 04. 2024, meniny má: Aleš

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Martina Horváthová

Spoluautori

Andrej Gregorič

Autor fotografií

Tomaz Gregorič

Zdroj

Vydavateľstvo Eurostav, s.r.o

Zobrazení

20340

Dátum vydania

07. 03. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

45%

Celkový počet hlasov: 1329

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Rodinné domy v Slovinsku

rodinnedomyvslovinsku01.jpg

V dedinke Podpeč, neďaleko Ľubľany, vyrástlo 8 rodinných domov. Sú určené pre mladé rodiny, ktoré túžia bývať v dome so záhradkou obkolesenom prírodou. Základnou myšlienkou domov bol jednoduchý architektonický koncept zrealizovaný z prírodných materiálov.

V okolí slovinského mesta Ľubľana sa nachádza niekoľko dedinských súborov rôznych veľkostí. Spolu s rozrastajúcim sa hlavným urbanistickým jadrom vytvárajú mesto. Ako sa mesto rozširuje zvnútra smerom von, tak mestské aj vidiecke útvary medzi sebou navzájom splývajú. S nekontrolovaným rozvojom miest aj vidiecka typológia strácala svoj charakter a kvalitu. Takže aj dedinka Podpeč sa pomaly mení na typickú predmestskú oblasť. Obklopená je veľkou plochou polí a zeleňou divokej prírody.

rodinnedomyvslovinsku01.jpg

Urbanistické riešenie

Projekt rodinných domov bol súčasťou urbanistickej štúdie na prestavbu predmestských oblastí vonkajšieho okraja rýchlostného okruhu Ľubľany. Hlavnou myšlienkou je zahusťovanie vidieckych jadier – tradičným rozvetvovaním úzkych vidieckych budov usporiadaných pozdĺž cesty a doplnených zeleňou. Vnútorná cesta pôsobí ako stmeľujúci prvok 8 pozemkov s pozdĺžnymi domami.

rodinnedomyvslovinsku02.jpg

Architektonické riešenie

Tento typ rodinných domov je vytvorený pre mladé rodiny, ktoré si nemôžu dovoliť žiť v centre mesta a uprednostnia bývanie na vidieku uprostred prírody, v rodinnom dome s vlastnou záhradkou. Zároveň sa takýmto spôsobom dosiahne aj postupné omladenie dedinky Podpeč. Každá rodina dostane trojizbový dom so záhradou a tromi parkovacími miestami za sumu, ktorú si môže dovoliť požičať od banky za rozumný úrok. Systém akým sú domy postupne stavané je ekonomický, racionálny a flexibilný.

rodinnedomyvslovinsku03.jpg

Domy sú dvojposchodové a každý majiteľ sa môže vo svojom dome sám rozhodnúť aké si zvolí povrchové úpravy – podlahy či zariadenie v kúpeľni. Prízemie domu (denná časť) tvorí centrálna obývacia izba s kuchyňou a komorou. K obývačke sa dá pričleniť ešte jedna miestnosť, ktorá môže slúžiť ako pracovňa alebo hosťovská izba. Obývacia izba je priamo prepojená so záhradou cez vyvýšenú verandu. Poschodie (nočná časť) tvoria tri spálne s dvomi kúpeľňami a šatníkom. Pozdĺž spální je dlhá terasa s pergolou. Sedlová strecha umožňuje priestor pre chodbu, galériu alebo sklad.

Lokalita: Podpeč, Slovinsko

Architektonické riešenie: OFIS Arhitekti – Rok Oman, Špela Videčnik, Andrej Gregorič, Javier Carrera, Janez Martinčič, Katja Aljaž

Stavebné náklady: 140 – 160 tis. EUR (stavebná fáza – bez povrchových úprav)

Lehota výstavby: 2008 – 2010

Úžitková plocha: 110 m2 (55 m2 / poschodie)

Plocha pozemku: 420 m2

Parkovanie a vstup: 80 m2

Plocha záhrady: 165 m2

Plocha terasy: 40 m2

Maximálna výška: 8,30 m

Základom domov je železobetónová konštrukcia doplnená výplňovým murivom. Strecha má drevenú konštrukciu. Vonkajšie povrchové úpravy sú omietka, smrekovcové drevo a vláknocementové dlaždice.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 66 | T: 0.618005

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne