Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

21. 05. 2024, meniny má: Zina

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Andrea Bacová

Autor fotografií

archiv autora

Zdroj

Vydavateľstvo EuroStav, s.r.o.

Zobrazení

18334

Dátum vydania

28. 08. 2012

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

48%

Celkový počet hlasov: 804

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Rodinné domy

eurostavrodinnedomyba03.jpg

Korabinského ulicu v Bratislave poznajú asi len Bratislavčania, ktorí bývajú na hradnom kopci. Prudko klesajúca jednosmerka z Drotárskej ulice je skratkou, ktorou sa dostanete do Slávičieho údolia.

Miesto pre tri domy

Využívajú ju naozaj len domáci a aj to len v prípade dobrého počasia. V zime je ulica pre svoje prudké klesanie len ťažko priechodná. Zložitá terénna profilácia Korabinského pripomína dramatickú muldu niekde uprostred hôr.

eurostavrodinnedomyba03.jpg

Napriek tomu sa do nej postupne zospodu i zvrchu od Drotárskej zarezávajú rodinné a bytové domy. Pozemok, ktorý tu mal investor k dispozícii, nebol teda pre zástavbu žiadnou jednoduchou záležitosťou. Vyriešiť jeho optimálne vyžitie bolo úlohou architekta Ľuba Závodného, na ktorého sa so zadaním obrátil.

Svah sa prudko zvažuje juhozápadným smerom a v niektorých polohách dokonca ponúka aj pekné panoramatické výhľady na Bratislavu. Prevýšenie pozemku je takmer šesť podlaží, pričom terén sa zvažuje po špirálovite sa vlniacich vrstevniciach. Na prvý pohľad takmer nezastaviteľný pozemok ponúkal jedinú výhodu – priaznivú orientáciu.

eurostavrodinnedomyba01.jpg

Všetky ostatné danosti vytvárali v zásade len komplikácie, s ktorými sa musel Závodný vysporiadať – skalistý, ťažko dostupný terén, prístup z mimoriadne prudkej komunikácie a v niektorých pozíciách aj nepriaznivé priame kontakty na okolitú zástavbu.

Extrémne komplikované podmienky podnecujú, či si priam vyžadujú, nekonvenčné riešenia. V tomto prípade to platilo možno aj dvojnásobne. Architekt Závodný sa zhostil tohto rébusu s nadhľadom a jemu vlastnou racionálnosťou. Parcelu takmer anatomicky segmentoval na viacero využiteľných samostatných častí, ktoré vygenerovala zložitá trajektória terénnych vrstevníc.

eurostavrodinnedomyba02.jpg

Žiadna ortogonálna schéma v tomto prípade neprichádzala do úvahy, akýkoľvek bežný pôdorysný štvorec či obdĺžnik by v tomto prípade neobstál. Jednoducho bolo nutné v každom bode pozemku reagovať na terénne danosti, okolie a orientáciu. A tak, ako sa špirálovite plazia po teréne vrstevnice, nechal Závodný prirodzene plynúť či plaziť sa po teréne objemy troch rodinných domov.

Ich pôdorysy sú ako otlačky padajúceho bumerangu, ktorý sa nechal unášať vetrom, hľadajúc tú najpriaznivejšiu cestu, ktorá by ho previedla cez nebezpečné územie.

Najťažšia úloha tohto príbehu – nájsť miesto pre tri domy – bola teda úspešne splnená. Situovaním a vzájomným natáčaním jednotlivých pôdorysov boli vytvorené terénne terasy s priamym napojením a využitím. Všetko ostatné bola v zásade už len otázka profesionálnej rutiny, i keď tvarovanie pôdorysov do mnohouholníkovej formy (s tupými i ostrými uhlami) nie je pre Závodného zrovna bežnou záležitosťou.

Tri decentné a harmonicky tvarované objemy rodinných domov vo svojom vnútri ponúkajú priestranné a na dnešné pomery luxusné vilové bývanie s vertikálnym rozložením konvenčných funkcií dennej a nočnej časti. Všetky tri domy ponúkajú priestranné spoločenské časti – obývacie izby s kuchyňou a so stolovaním s väzbami na exteriérové terasy.

eurostavrodinnedomyba04.jpg

Stredný dom disponuje zaujímavým skalným kráterom, ktorý uzatvára exteriér z východnej strany domu a ponúka tak osobitú scenériu pre výhľady z interiéru.

Veľkosti úžitkových plôch rodinných domov – 347m2, 459 m2 a 361 m2 – potvrdzujú ich nadštandardný charakter. Najväčší – stredný – dom má tri podlažia. Na prízemí dennú časť so zázemím, na poschodí štyri spálne s kúpeľňami a šatníkom a na najvyššom poschodí pracovňu s veľkou terasou. Všetky domy majú garáž pre tri autá, čo je v tomto prípade požadovaný štandard.

Najnižšie položený dom bol pôvodne plánovaný ako dom s dvoma bytmi. V procese výstavby bol jeho pôdorys preriešený na dom s jedným bytom. Vstupné podzemné podlažie je v tomto prípade venované servisnému zázemiu a malému domácemu fitnes so saunou. V ďalších dvoch podlažiach sú proporčne rozvrstvené obývacia izba a podlažie s troma spálňami a zázemím.

Vzhľadom na orientáciu a terén je u všetkých troch domov použitá podobná dispozičná schéma. Hlavné priestory domov sú zámerne situované na slnečné strany, pričom jednoramenné schodiská s prístupovými chodbami lemujú severné fasády a plnia funkciu jednoznačnej komunikačnej osi. Priamočiare schodiská v strednom (najväčšom) dome nie sú, ako býva zvykom, umiestnené nad sebou, ale sú vzájomne posunuté v logickom smere pohybu.

Dlhá chodba s dvoma schodiskami tvorí priaznivý priestorový prvok s príjemným vizuálnym kontaktom na východnú terasu so skalným bralom. Dispozíciám niet čo vyčítať. Zodpovedajú navrhovanému štandardu, i keď práve tu treba podotknúť, že takýto typ bývania si vyžaduje aj špecifických klientov, ktorí v tomto prípade neboli a nie sú ešte známi.

eurostavrodinnedomyba05.jpg

Nájsť optimálneho klienta môže byť však v súčasnosti dosť závažný problém. Riešenie fasád je jednotné. Obklad kanadským cédrom zjemňuje merítko a zušľachťuje povrchy. Práve v týchto kontextoch sa prejavuje premyslené a výborne zvládnuté osadenie do komplikovaného terénu. Kým prvé dva – najvyššie položené – domy sú v určitých častiach ponad terénne terasy jemne vykonzolované, v iných častiach zase dôsledne terén kopírujú, podobne ako tretí – najnižšie položený – dom.

V špirálovitej postupnosti sú do terénu takto poukladané tri objemy, ktoré vo vzájomnej súhre vytvárajú harmonický a zároveň dynamický celok. Ešte jedna poznámka k objemom – sú dokonale hladké, naozaj z nich nič nevystupuje, všetky terasy, lodžie ustupujú do ich vnútra tak, aby nenarušili sledovanú kompaktnosť. Vidieť to predovšetkým na hlbokej lodžii patriacej spálni na poschodí najvyššie položeného domu.

Aj detaily okenných rámov, veľkých presklených stien, sklenených zábradlí, exteriérových terás sú realizované so snahou minimalizovať zbytočné vystúpenia a zvýrazňovanie týchto jednotlivých konštrukcií. Len v takomto prípade môžu vyniknúť čisté línie zalomených objemov, podčiarknuté horizontalitou dreveného obkladu.

Subtílnosť konštrukcie je čitateľná aj v interiéri, kde sú použité atypické profily stĺpovej nosnej konštrukcie, inšpirované stĺpmi vo vile Tugendhat. O troch domoch na Korabinského sa naozaj ľahko a dobre píše, a to asi aj preto, že sú výsledkom poctivo zvládnutej úlohy, kde známe „môcť, chcieť a vedieť“ našlo svoje uplatnenie.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 68 | T: 0.373469

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne