Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 12. 2024, meniny má: Hilda
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
D. Lalíková
20185
08. 06. 2010
Celkový počet hlasov: 1307
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Kolínsky prístav, ktorý bol otvorený pred zhruba 100 rokmi, mení svoju tvár. Prístav leží v bezprostrednej blízkosti centra mesta Koln am Rhein a dvojkilometrovou cestou popri rieke spája centrum s obľúbenou južnou stranou mesta. Výhodná poloha prístavu a možnosti jeho prestavby a dostavby inšpirovali predstaviteľov mesta k zamysleniu sa nad jeho budúcou podobou. Preto v roku 1992 vypísalo mesto verejnú architektonicko-urbanistickú súťaž, ktorá mala priniesť námety na to, ako z prístavu urobiť atraktívnu súčasť mesta. Z vízií a plánov sa stala skutočnosť a prestavba a dostavba kolínskeho prístavu bola v uplynulých rokoch najväčším projektom a investíciou mesta.
Nová mestská štruktúra vznikla na ploche približne 210 tisíc m2. Dôležitým kritériom konceptu bolo navrhnúť multifunkčnú mestskú štruktúru, ktorá by poskytovala možnosti pre celodenné aktivity. V komplexe sa preto nachádzajú zariadenia pre kultúru, umenie, voľný čas, gastronómiu, obchod, služby, administratívu a bývanie. Celý komplex, ktorého súčasťou sú nové ale aj pôvodné a rekonštruované budovy, je postavený pozdĺž rieky Rhein v dĺžke 2 km a priamo nadväzuje aj na známe Rheinské záhrady.
Zámer prestavať a dostavať túto časť mesta vznikol začiatkom deväťdesiatych rokov. Vtedy mesto vypísalo medzinárodnú architektonicko-urbanistickú súťaž. Cieľom súťaže bolo vytvoriť z prístavu nový multifunkčný komplex s kultúrnymi, umeleckými, voľnočasovými, vzdelávacími, administratívnymi, obchodnými a obytnými funkciami, pričom komplex mal svojím architektonickým výrazom nadviazať na históriu a tradíciu prístavu a mal mu dať kvalitatívne aj funkčne nový výraz. Odbornou porotou boli za najlepšie návrhy vybrané dva. 1. miesto získal architekt Hadi Teherani z Hamburgu, 2. cenu Alfons Linster z Trieru. Následne mesto iniciovalo pracovný workshop, ktorého cieľom bola diskusia a spolupráca autorov víťazných návrhov na ďalšom rozpracovaní návrhov.
Architektonický koncept Hadiho Teheraniho vychádzal z citácie tvaru bývalých prístavných žeriavov. V novej štruktúre sú 3 vysoké budovy, ktorých tvar pripomína už spomínané prístavné žeriavy, ktoré po dlhé roky boli typickou súčasťou tejto časti mesta. Všetky tri budovy sú 17-poschodové, dosahujú výšku viac ako 60 m a sú v tvare písmena L. V ich prízemí je atraktívne riešený parter s promenádami, ktoré ponúkajú rôzne atrakcie, posedenia pri rieke, atď. Hlavným cieľom autorov bolo poskytnúť vizuálny aj obsahový zážitok pre návštevníkov aj obyvateľov, pričom dominantami celého projektu sú už spomínané tri sklenené vysoké domy, ktorých prízemné priestory sú neoddeliteľnou súčasťou verejných priestorov, ktoré môžu celodenne využívať návštevníci aj obyvatelia tejto mestskej štvrte. Dôležitým aspektom architektonicko- urbanistického konceptu bola aj bezpečnosť celej štvrte, dostatok zelene, riešenie protipovodňovej ochrany, segregácia dopravy a dostatok podzemných garáži a parkovacích miest. Dôležitým momentom návrhu bolo osvetlenie a iluminácia celej štvrte a samozrejme zohľadnenie pôvodných budov a objektov v prístave, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť komplexu a jeho výrazu. K takýmto objektom patrí najmä budova „Siebengebirge“ a Budova múzea čokolády.
Prvým v poradí trojice výškových domov je tzv. Pandion Vista. Je určený predovšetkým na bývanie. Nachádzajú sa v ňom luxusné byty. Na 16 podlažiach je 133 luxusných apartmánov s celkovou plochou 15 000 m2. V strede je tzv. Kranhaus 1, kde sú na ploche 16 tisíc m2 a na 15 podlažiach predovšetkým kancelárske priestory. Práve táto budova získala minulý rok na najdôležitejšom medzinárodnom veľtrhu realít MIPIM v Cannes Cenu za architektúru „MIPIM-Awards“ v kategórií Business centier. Poslednou v poradí je budova Kranhaus PLUS, ktorá ponúka spolu 16 200 m2 plochy na prenájom. Všetky tri „žeriavové budovy“ ako aj ďalšie novopostavené aj zrekonštruované budovy v komplexe sú navrhnuté a realizované z kvalitných materiálov, pri ich výstavbe boli uplatnené najnovšie technológie a sú svojou prevádzkou ohľaduplné k životnému prostrediu.
Dostavba a prístavba pôvodného prístavu bola dokončená začiatkom tohto roka a hneď po dokončení sa stala integrálnou súčasťou mesta, ktorú s obľubou vyhľadávajú obyvatelia aj návštevníci všetkých vekových kategórii a to aj napriek tomu, že ešte nie sú všetky priestory komplexu plne obsadené. Mestu sa však podarilo iniciovať tu uskutočnenie rôznych kultúrnych a osvetových akcií, akými sú rôzne festivaly, súťaže a umelecké výstavy a prehliadky.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.471293
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne