Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

03. 12. 2023, meniny má: Oldrich

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

WESTside - nákupné centrum v Bern-Brunnen

westside-3.jpg

Svetoznámy americký architekt Daniel Libeskind je zaraďovaný, podobne ako americký architekt Frank O. Gehry, medzi najvýznamnejších predstaviteľov tzv. skulpturálnej architektúry. Vytvoril niekoľko pozoruhodných architektonických diel a projektov vo viacerých krajinách sveta. Medzi najznámejšie patria: Židovské múzeum v Berlíne (1989 – 99), návrh na rozšírenie Viktoria & Albert múzea v Londýne (1991), Filharmónia v Bremen (1995) a návrh na novú výškovú budovu v New Yorku na Ground Zero, na pozemku zničeného World Trade Centra.

V roku 2000 sa zúčastnil architektonickej súťaže, ku ktorej boli vyzvané štyri svetoznáme architektonické kancelárie. Ich úlohou bolo navrhnúť nové multifunkčné nákupné centrum v Bern-Brünnen, v západnej časti hlavného mesta Švajčiarska. Prvú cenu, ako aj odporučenie na realizáciu získal projekt Daniela Libeskinda „Nexus“, ktorý bol zrealizovaný a otvorený pre verejnosť v októbri 2008.

westside-6.jpg

Urbanistická koncepcia

westside-4.jpg
Idea, vybudovať centrum čiastočne aj nad prekrytou diaľnicou A1, vznikla už v roku 1999 a bola obyvateľmi pozitívne prijatá aj odhlasovaná. Premostením diaľnice získal investor dodatočnú plochu pozemku a dobré napojenie objektu na cestnú dopravu. Multifunkčný architektonický komplex obsahuje nákupné centrum, multiplexové kino, wellness-kúpalisko „Bernaqua“ s fitness parkom, reštaurácie, hotel a rezidenciu „SeneCasita“ pre starších ľudí.

Architektonické riešenie

westside-3.jpg

WESTside sa vyníma z masy stereotypných shopping centier. Zdá sa, akoby celý objekt pozostával zo šikmých stien a špicatých trojuholníkových okien. Na otázku novinárov položenú architektovi, či je to len architektonická hra geometrických foriem, Libeskind odpovedá: Pri veľkej budove nič nie je horšie ako monotónnosť. WESTside má pravidelnú kubusovitú štruktúru, ktorú vo výške narúša sedem kryštálov z betónu a skla, cez kryštály preniká do objektu dostatok denného svetla.

westside-5.jpg
Futuristická architektúra interiéru pôsobí ako novodobá konzumná katedrála, ktorá poskytuje návštevníkom špeciálnu atmosféru, umelecký zážitok, rôzne služby, zábavu a relax. Nové wellness a spa centrum Bernaqua, ktoré obsahuje osemnásť rôznych bazénov (2 000 m2 vodnej plochy), vodné šmýkačky, saunu, rímske parné kúpele, fitness priestory sa stali vyhľadávaným výletným miestom pre celú rodinu.

Inovatívny je aj energeticko-ekologický koncept objektu, ktorý zodpovedá moderným znalostiam využívania energie. Len 15 % tepelnej energie je krytých olejovým kúrením, 50 % spaľovaním drevených odpadových stružlín a až 35 % spätným využitím produkovaného tepla.

Nové, atraktívne centrum WESTside je pre hlavné mesto Švajčiarska architektonickým obohatením. Originálny rukopis Daniela Libeskinda priťahuje pozornosť nielen obyvateľov Bernu, ale aj turistov a odbornej verejnosti.


obal-systemy-m.jpg

Názov: Freizeit und Einkaufszentrum WESTside Lokalita: Bern-Brünnen, Švajčiarsko Investor: Neue Brünnen AG, Bern Architektonické riešenie: Daniel Libeskind, architekt, New York Architektonická súťaž: 2000 Lehota výstavby: 2002 – 2008

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 68 | T: 0.664438

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne