Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

18. 05. 2024, meniny má: Viola

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Škola Leutschenbach v Zürichu

untitled-xsx.jpg

Monumentálny kompaktný objekt navonok neprezrádza, že ide o budovu školy. Prekvapuje inovatívnym priestorovým konceptom a špeciálnou oceľovou nosnou konštrukciou, ktorá priniesla autorovi Medzinárodnú cenu PRIX ACIER 2009. Architekt Christian Kerez, ETH – profesor na katedre architektúry v Zürichu, je autorom viacerých ocenených architektonických objektov. Jedným z nich je v roku 2000 ocenené Kunstmuseum Liechtenstein (spolupráca – Morger&Degelo). V roku 2007 získal 1. cenu v medzinárodnej súťaži na Múzeum moderného umenia vo Varšave.

Architektonické a dispozičné riešenie

Nová školská budova Leutschenbach, vysoká 33 m a projektovaná pre 500 detí, bola zrealizovaná v okrajovej severnej časti Zürichu. Svojmu okoliu dala nové merítko a novú identitu. Dispozičné riešenie tejto školy je veľmi netradičné tým, že školské priestory (22 tried, detská škôlka, družina, dielne, telocvičňa, knižnica…) umiestnil architekt pôdorysne nie vedľa seba, ale nad sebou, pričom trojnásobne veľkú telocvičňu situoval v najvyššom podlaží. Netradičné je aj to, že škola nemá chodby. Triedy sú prístupné v každom podlaží priamo z haly, ktorá obsahuje veľkoryso riešené schodisko a zároveň môže slúžiť aj na vyučovanie. Takéto atypické dispozičné riešenie nevzniklo kvôli nedostatku priestoru, ale kvôli túžbe vytvoriť veľký verejný park okolo budovy školy.

untitled-xsx.jpg

Stavebno-konštrukčné riešenie

Viditeľná oceľová konštrukcia je výrazným architektonickým prvkom, ktorý dal objektu individuálny charakter. Špeciálna nosná konštrukcia umožnila zasklenie celej budovy veľkoplošnými sklenými izolačnými platňami, ktoré sú okrem otváracích krídel rovno, bez rámu, zapustené do podlahy. Vnútorné steny a zábradlie vnútorného schodiska sú z formovaného skla (PROFILIT), ktoré prepúšťa dostatok denného svetla do vnútorného centrálneho priestoru. Interiéry ponechal architekt v pôvodných farbách použitých materiálov, bez povrchovej úpravy. Vonkajšie únikové schodisko spolu s únikovými pavlačami, okrem vlastnej funkcie, zvyšujú aj atraktívnosť budovy.
Architektúra budovy a jej kompaktné netradičné riešenie, umožnilo zachovať školský park – voľné priestory slúžiace pre šport a relax, a zároveň priťahuje pozornosť odbornej i širokej verejnosti.

cca.jpg
xax.jpg
bvcasom.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 67 | T: 0.311898

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne