Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

01. 12. 2023, meniny má: Edmund

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Petra Havelská

Autor fotografií

archív autorky, FoRM Associates, Webaviation, McCoy Wynne

Zdroj

Časopis ARCH

Zobrazení

17138

Dátum vydania

21. 02. 2012

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

48%

Celkový počet hlasov: 682

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Promenáda Manchester FoRM Associates

promenada-manchester-3.jpg

Témou ateliéru FoRM Associates v Londýne sú základné princípy mestotvorby a miestotvorby vychádzajúce z ľudskej mierky. V tvorbe mesta jeho dizajnéri často používajú rezonanciu ako nástroj regenerácie „zospodu“, ktorá umožňuje rýchlo a efektívne uvoľniť komplexný proces plánovania.

Miesto na rieke

Témou ateliéru FoRM Associates v Londýne sú základné princípy mestotvorby a miestotvorby vychádzajúce z ľudskej mierky. V tvorbe mesta jeho dizajnéri často používajú rezonanciu ako nástroj regenerácie „zospodu“, ktorá umožňuje rýchlo a efektívne uvoľniť komplexný proces plánovania.

promenada-manchester-2.jpg

Princíp rezonancie v tomto kontexte je možnosť transformácie mesta cez cielené intervencie začínajúc z jedného bodu, ktorých impakt sa rozšíri – rezonuje – v bezprostrednom okolí, ale často aj niekde na druhej strane mesta, na mieste, ktoré má zdanlivo malú spojitosť s epicentrom intervencie. Vytvára sa tak nová mentálna mapa mesta, ktorá je prepletená s fyzickým priestorom. Nové nábrežie v Trafforde je jedným z takýchto príkladov rezonancie. Nová promenáda s nábrežím je situovaná v prístave Salford Quays, v oblasti, ktorá bola dlhý čas zanedbanou industriálnou zónou na okraji Manchestru.

Celkový koncept

Celkový koncept

Projekt nábrežia s promenádou začal pre ateliér FoRM územným plánom najdlhšieho regeneračného koridoru, ktorého kontinuálnou osou je rieka Irwell. Rieka Irwell a jej lodný kanál v Manchestri bola kedysi najdôležitejšia komerčná a rekreačná plavebná cesta severozápadného regiónu Británie, pozdĺž ktorého vyrástli tri mestské časti – Manchester, Salford a Trafford. Rieka však zaplatila cenu za umožnenie industriálnej revolúcie: ťažké znečistenie spôsobilo kompletné vyhynutie rýb a väčšiny prirodzeného prostredia rieky. Koniec 20. storočia sa niesol v úsilí vyčistiť vodný tok a umožniť návrat a zachovanie pôvodnej riečnej fauny a flóry tak, aby sa Irwell mohol stať katalyzátorom ďalšej etapy regenerácie Manchestru v 21. storočí: Irwell ako ťažisko pre kultúru, bývanie, komerciu a šport, ktoré sa vyrovná nábrežiam úspešných miest na svete.

promenada-manchester-3.jpg

Aj napriek veľkým investíciám do rozvoja popri rieke Irwell v podobe ikonických budov ako Imperial War Museum North, futbalového klubu Manchester United ako aj niekoľkých hotelov, chápanie rieky samotnej ako miesta, ktoré môže spojiť ľudí a tri mestské časti s historickou rivalitou, potrebovalo čas a úsilie. V prvej fáze rozvoja cez tento klasický model, postavený na developmente budov, bol Irwell stále neviditeľnou hranicou, priepasťou medzi ľuďmi a tromi mestskými časťami, ktoré sa svojej rieke otočili chrbtom.

Situácia

Situácia

FoRM Associates v spolupráci s BM (Broadway Malyan UK) dostali neľahké zadanie vytvoriť víziu Irwell River Parku, investície 32 miliónov libier do lineárneho parku, ktorý by zmenil rieku Irwell z hranice na srdce mesta, metaforicky ako aj fyzicky prepájajúce tri mestské celky. Rola ateliéru FoRM bola okrem úlohy hlavného dizajnéra tejto vízie a územného plánu aj psychologická: udržať motiváciu a integritu komplexného klientského tímu (Central Salford Urban Regeneration Company, Salford and Manchester City Councils a Trafford Metropolitan Borough Council) tak, aby vízia nestroskotala na historickej rivalite klientských partnerov. Irwell River Park je ústredným katalyzátorom regenerácie celého mestského regiónu Manchestru s ambíciou stať sa konkurencieschopným vo svetovej mierke.

promenada-manchester-5.jpg

Rok 2011 bol dôležitým medzníkom pre dizajnérov vo FoRM vďaka úspešnej realizácii prvej sekcie tohto 8-kilometrového lineárneho parku. I keď nové nábrežie a promenáda pred Imperial War Museum North v Trafforde je relatívne krátkou sekciou, projekt sa ihneď potvrdil ako jeden s chýbajúcich kúskov puzzle. Promenáda uzatvára dôležitý strategický okruh a plynulo sa napája na nový peší most Media City, ktorý vedie do Media City UK, novej centrály BBC, developmentu, ktorý bol dokončený taktiež minulý rok.

promenada-manchester-6.jpg

Imperial War Musem North mal predtým jediný vchod z parkoviska a jeho budova nemala žiaden vzťah k rieke. Nová promenáda vytvorila dlho chýbajúci priestor pred múzeom, z ktorého bol otvorený nový vstupu priamo z nábrežia. Od dokončenia projektu tento sekundárny vstup prijíma už viac ako 50 percent návštevníkov a tak sa múzeum efektívne preorientovalo smerom k rieke.

promenada-manchester-7.jpg

Hra konvexných a konkávnych geometrií nábrežia vytvára flexibilný a imaginatívny verejný priestor, ktorý výrazovo dopĺňa formu múzea (múzeum projektoval ateliér Daniela Libeskinda). Nové nábrežie sa hneď po dokončení stalo úspešným priestorom pre neformálne zhromaždenia a podujatia múzea ako aj „auditóriom“ na sledovanie rieky a rušného BBC Media City na druhom brehu Irwellu. Na potešenie klienta „projekt bol dodaný nielen na čas a v rámci nízkeho rozpočtu, ale aj s veľkou dávkou citu a imaginácie” (Ed Burrows, Property Director, Peel Media).

promenada-manchester-8.jpg

Zadanie vyžadovalo robustnosť v mierke a použití materiálov pre nízku údržbu a očakávanú vysokú zaťaženosť tohto priestoru s ohľadom na narastajúci rozvoj v okolí Salford Quays. Promenáda je koncipovaná ako viacúrovňový terén, ktorý vytvára mikropriestory na využitie ako neformálne javisko, výstavy alebo podujatia. Časť nábrežia bola rozšírená, aby umožnila schody – sedenie – klesajúce k rieke, ktoré sa stali populárnou destináciou počas obeda. Okruh, ktorý vznikol prepojením cez nový most, je obľúbeným na beh a bicyklovanie a Imperial War Museum North sa vďaka novému nábrežiu stalo destináciou a zároveň novým „miestom“ na rieke Irwell.

promenada-manchester-9.jpg

PROMENÁDA FORM ASSOCIATES, TRAFFORD WHARF, SALFORD QUAYS, MANCHESTER

Investor: Peel Media Ltd
Architekt: Igor Marko / FoRM Associates
Statika: Gifford (Ramboll)
Projekt: 01. 2010 – 09. 2010, realizácia: 09. 2010 – 07. 2011
Plocha pozemku: 5 400 m2
Stavebné náklady: 3,5 mil. £
Foto: © FoRM Associates, Webaviation, McCoy Wynne

igor-marko.jpg

Igor Marko
*1970 Bratislava
1994 VŠVU Bratislava

www.formassociates.eu

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 73 | T: 0.280747

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne