Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
14. 10. 2024, meniny má: Boris
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Ing. arch. Martina Jakušová
0000 AA
Lamačská 8
811 04 Bratislava
1082
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Upraviť profilVložiť fotografie
Šéfredaktorka časopisu Urbanita
odborná spôsobilosť na obstarávanie územnoplánovacích podkladov a územnoplánovacej dokumentácie (č. 246)
Združenie pre urbanizmus a územné plánovanie a Inštitút urbanizmu a územného plánovania URBION pod záštitou Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR a v spolupráci s Mestom Košice a Útvarom hlavného architekta mesta Košice Vás pozývajú na diskusnú stredu v Košiciach. Uskutoční sa 29. februára 2012 o 9:00 v MMK (v Bielom dome) na Tr. SNP 48/A v Košiciach, v malej zasadačke na prízemí.
V októbri 2011 vyšlo jesenné číslo časopisu Urbanita, ktorého hlavnou témou je revitalizácia brownfieldov.
Naše sídliská sú svedkom všetkých dynamických zmien spoločnosti, ktoré sa udiali za takmer polstoročie. Ich dnešné problémy nespôsobuje len to, že ani v čase svojho vzniku úplne nespĺňali potreby spoločnosti, keďže neboli dostavané podľa pôvodných plánov, ale aj radikálne zmeny v spoločnosti, ekonomike či v majetkovoprávnych vzťahoch, ktoré menia požiadavky na život v sídliskách. Miesto toho, aby sa sídliská revitalizovali pre potreby dneška, často sa v nich realizujú zásahy, ktoré ich stav ešte zhoršujú. Napriek tomu v nich – a niektorí aj radi – stále žijeme a predstavujú nezanedbateľnú časť bytového fondu Slovenska. S Ing. arch. Elenou Szolgayovou, PhD., riaditeľkou odboru bytovej politiky a mestského rozvoja Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR, a Ing. arch. Jaroslavou Zapletalovou, CSc., riaditeľkou Inštitútu bývania, sme sa pozhovárali o problémoch našich sídlisk a o ich dostupných riešeniach.
Pri snahe zmapovať protichodné názory na slovenské sídliská sme proti sebe postavili dve generácie urbanistov. Prof. Ing. arch. Tibor Alexy, PhD., bol počas vzniku hromadnej bytovej výstavby aktívnym urbanistom a vnímal ako odborník všetky súvislosti doby. Proti nemu si sadla mladá architektka Katarína Jägrová, predstaviteľka názorov mladej generácie ľudí, ktorí „panelákové“ sídliská vnímali odmalička ako samozrejmosť, ale ako nedávno vyštudovaní architekti sa zamýšľajú nad možnosťami, ako v nich skvalitniť život tak, aby sa stali príjemnejším miestom na život. Čakali sme ostrú výmenu protichodných názorov. No debata sa viedla v zaujímavom súlade.
Začiatkom júla 2011 vyšlo nové číslo odborného časopisu Urbanita, ktoré sa zameriava na urbánnu slušnosť – venuje sa prejavom slušnosti alebo neslušnosti v mestskom prostredí a ohľaduplnosti či ignorácie potrieb ľudí v mestách v architektonických a urbanistických prostriedkoch.
Pred viac než dvomi rokmi vyzvalo architektonické štúdio Vallo Sadovský kolegpv architektov, aby sa zúčastnili projektu Mestské zásahy. Mnohí architekti a architektonické ateliéry vypracovali návrhy na možné a jednoducho realizovateľné úpravy verejného priestoru v Bratislave, ktoré by kultivovali verejný mestský priestor.
Na Magnezitárskej ulici v Košiciach plánuje spoločnosť EcoPoint postaviť nízkoenergetické administratívne centrum EcoPoint Office Center. Projekt, ktorý bol prezentovaný na tohtoročnom medzinárodnom realitnom veľtrhu EXPO REAL v Mníchove, získal striebornú pečať trvalo udržateľnej výstavby.
Združenie pre urbanizmus a územné plánovanie Slovenska (ZUUPS) začalo organizovať okrem pravidelných seminárov aj exkurzie pre urbanistov a širšiu verejnosť. Prvá z nich smerovala k našim susedom do Českej republiky – do miest, ktoré boli zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
V dňoch 25. novembra a 7. decembra 2010 sa v Sieni Dušana Jurkovička v sídle Spolku architektov Slovenska v Bratislave stretli urbanisti na diskusnom fóre a workshope s názvom Nová metodika spracovania územných plánov obcí a územných plánov zón.
V dňoch 17. a 18. novembra 2010 sa v belgickom meste Liege uskutočnil tretí interný seminár programu ESPON 2013. Spoluorganizátorom bolo belgické predsedníctvo Európskej únie.
Koncom októbra schválila vláda uznesením č. 744 Program revitalizácie krajiny a integrovaného manažmentu povodí SR a jeho realizačný projekt 2010. Prvé projekty majú tento rok odštartoval v 24 obciach v povodiach riek Ondava, Torysa, Hornád, Váh a Kysuca.
Bratislava sa po rokoch konečne začala pozerať k Dunaju. Donedávna sa mesto samoľúbo dívalo do seba chrbtom k rieke, neuvedomujúc si, že tak prichádza o jeden za najfascinujúcejších živlov, ktoré obohacujú život v meste. Eurovea bola prvým dokončeným developerským projektom revitalizujúcim nábrežie Dunaja. Zožala úspech verejnosti aj odborných porôt – získala jednu z dvoch tohtoročných cien Stavba roka a je víťazom ceny CE.ZA.AR v kategórii Exteriér. Nedávno sa však sprístupnila nábrežná promenáda ďalšieho ambiciózneho projektu – Riverparku. Ako sa stavajú ku kultivácii verejného mestského priestoru tvorcovia tohto projektu?
Realizácie Francúzsky prezident Nicolas Sarkozy vyzval desať francúzskych i zahraničných architekonických tímov na riešenie Veľkého Paríža, obrovskej mestskej aglomerácie s rozlohou takmer 15 miliónov metrov štvorcových, ktorá sa vytvorila okolo hlavného mesta tak, aby vznikla moderná metropola v súlade s Kjótskym protokolom.
„Finn Geipel patrí k významným osobnostiam architektúry vo Francúzsku, pracuje na mnohých významných domácich aj zahraničných projektoch a zároveň je vedúcim výskumného inštitútu LIA (Laboratory for Integrative Architecture) na Technickej univerzite v Berlíne,“ predstavil na prednáške z cyklu Mesto v pohybe nemeckého architekta pôsobiaceho v Paríži Štefan Šlachta, hlavný architekt Bratislavy. Finn Geipel, pod ktorého vedením vznikal aj veľkolepý urbanistický projekt Grand Paris, o svojej tvorbe hovorí, že sa zaoberá tromi základnými aspektmi – neohraničenosťou v čase, neohraničenosťou v priestore a diverzitou.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne