Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

612 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

06. 08. 2021, meniny má: Jozefína

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Autor

Ing. arch. Martina JakušováIng. arch. Martina Jakušová

Zdroj

Urbanita

Zobrazení

13612

Dátum vydania

19. 07. 2011

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

47%

Celkový počet hlasov: 726

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Urbanita - o urbánnej slušnosti

titulka-urbanita-2–2011.jpg

Začiatkom júla 2011 vyšlo nové číslo odborného časopisu Urbanita, ktoré sa zameriava na urbánnu slušnosť – venuje sa prejavom slušnosti alebo neslušnosti v mestskom prostredí a ohľaduplnosti či ignorácie potrieb ľudí v mestách v architektonických a urbanistických prostriedkoch.

Nájdete v ňom články o navrhovaní bezpečných miest a miest pre všetkých – bez bariér, ktoré často znemožňujú hendikepovaným ľuďom kvalitné (a často ani vôbec akékoľvek) užívanie priestorov. Viacero článkov sa venuje slušnosti aj na úrovni zákonov a etike v územnom plánovaní a pri rozhodovacích a povoľovacích procesoch – dočítate sa o súvislostiach nekoncepčného povoľovania nadstavieb či o projekte, ktorého motiváciu ani tak nie je skvalitnenie verejne prístupného mestského priestoru, ako skôr marketing investora. O svojich skúsenostiach z projektu Mestské zásahy, ktoré je iniciatívou mladých architektov ponúknuť magistrátu jednoduché, finančne nenáročné a účinné opatrenia na zvýšenie kvality mestského prostredia Bratislavy, hovorí v rozhovore architekt Matúš Vallo. Na ďalších stránkach sa dočítate o dokončovanom projekte Olympijského parku v Londýne, ktorý má ambíciu poskytnúť príjemný mestský priestor aj po skončení hier a ktorý bol navrhnutý a realizuje sa na základe princípov udržateľného rozvoja miest.

Okrem hlavnej témy o slušnosti v mestách si v Urbanite prečítate rozhovor s Ingrid Konrad, novou hlavnou architektkou Bratislavy, rubriku Plusy a mínusy s fotkami príkladov slušnosti aj bezohľadnosti vo vzťahu sa medzi užívateľom priestoru a prostredím, článok o hojekovej premene Bratislavy počas MS sveta, o renesančných premenách našich miest, ale aj veľa ďalšieho.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.397300

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne