Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 12. 2024, meniny má: Lucia
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
administrátor
17041
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Problematika brownfieldov je jednou z foriem tzv. skrytých rezerv pre
slovenskú ekonomiku s nemalým potenciálom. Stavebné fórum.sk usporiadalo
diskusné stretnutie na tému „Brownfields – časovaná bomba alebo
investičná príležitosť, ktoré sa konalo v pondelok
16.6.2008 v priestoroch hotela Art Hotel William v Bratislave.
Na diskusnom stretnutí vystúpili odborníci so svojimi príspevkami Viktor
Wiedermann (SARIO), Ľubomír Liška (HRIVIS developing), Přemysl Marek
(PETERKA & PARTNERS), Martin Maloveský (ENVIROSAN), Arne Springorum (ERM) a
Miroslav Marynčák (GLOBAL GROUP).
V úvodnej časti diskusie zástupca spoločnosti SARIO vysvetlil, čo sa skrýva pod pojmom brownfields a v krátkosti vymenoval ich základné typy. Svojím príspevkom nadviazal na projekt mapovania Brownfieldov v SR, ktorého súčasťou sú dotazníky určené na zmapovanie celkovej situácie na Slovensku. Začiatkom roku 2008 bolo rozposlaných 2 800 dotazníkov na jednotlivé mestá a obce v SR. Cieľom projektu je vypracovanie „Národnej stratégie regenerácie brownfieldov v Slovenskej republike“. Wiedermann zhrnul predbežné výsledky mapovania súčasného stavu brownfieldov, z ktorých 41% tvoria budovy v zlom stave, 39% v relatívne dobrom a 21% je v havarijnom stave.
V závere svojho príspevku spomenul proces revitalizácie brownfieldov, ktorý je z pohľadu financií náročnejší. Podľa slov Ľubomíra Lišku, ktorý sa venoval SWOT analýze, za najslabšie stránky vyčlenil vysoké náklady na búranie, ďalej nutnosť rešpektovať existujúce vzťahy, ale hlavne relatívne vysokú nákupnú cenu, ktorá je tvorená cenou pozemku, a zostatkovou cenou nehnuteľností. Za možnú príležitosť považuje využitie existujúcich areálov, využitie existujúcich atribútov lokality, či prestavbu na loftové byty. Dodal, že najväčšie hrozby predstavujú hlavne historické objekty, zmena územného plánu, ako aj environmentálne záťaže.
Ako príklad predostrel multifunkčný objekt Bottova Centrum v bývalej priemyselnej zóne. Urbanistická štruktúra pozostáva z mestských blokov, ktorých proporcie vychádzajú z historického vývoja mesta, s cieľom vytvoriť veľmi príjemné prostredie. Komplex by malo tvoriť niekoľko funkčne prepojených budov, ktoré spolu vytvoria charakter vnútrobloku s átriom. Dominantou komplexu bude 30-poschodová obytná budova so 170 bytmi. Z právneho hľadiska vysvetlil Přemysl Marek tie najzávažnejšie riziká a spôsoby, ako ich znížiť. Za najväčšie riziká považuje nejasné vlastnícke vzťahy, konkurzné a exekučné konania, nejasné právne vzťahy k prístupovým komunikáciám (právo prechodu), zdĺhavé územné a stavebné konania (potreba súhlasov vlastníkov susedných pozemkov). Spôsoby, ako znížiť riziká sú vykonanie multidisciplinárneho auditu, garancie, záruky, či poistenie. „Neexisuje veľa firiem, ktoré by sa pozitívne postavili k poisteniu brownfieldov“, dodal Marek.
V druhej polovici diskusného stretnutia vystúpil Martin Maloveský so svojim príspevkom, ktorý sa venoval environmentálnym záťažiam a spôsobom ako zistiť zdroje kontaminácie. Podľa neho sa jedná hlavne o pôvodnú infraštrukturu, rôzne skládky odpadu, viditeľné úniky nebezpečných látok, ako aj skladovanie a manipulácia s nebezpečnými látkami. Na jeho príspevok nadviazal Arne Springorum, ktorý zhrnul riziká s tým súvisiace. Uviedol najmä zodpovednosť, zachytiť kontamináciu, transfer rizika, riadenie rizík. Na záver diskusie vystúpil Miroslav Marynčák, ktorý sa venoval problematike revitalizácie vojenského areálu.
Na ukážku zvolil projekt NOVÝ KLIMENTOV, ktorý realizovaný cez štrukturálne fondy. Budovy v tejto lokalite sú v zachovalom stave. Uskutočnila sa analýza objektov, z ktorých väčšia časť je v prestavbe. Za špecifikum považuje Marynčák prístup obce, s ktorou je spolupráca nevyhnutná. Spomenul aj projekty KASARNE kpt. JAROŠA a projekt CASSOVAR. Podľa Marynčáka nie sú brownfieldy časovanou bombou, ale skôr investičnou príležitosťou.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne