Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

22. 04. 2024, meniny má: Slavomír

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Ing. arch. Peter Vaškovič

Foto

archív autora

Zdroj

Urbanita

Počet zobrazení

26217

Kategórie

Súvisiace články

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Ako sa revitalizujú brownfieldy v Tallinne

O tom, že príklady úspešnej a kvalitnej revitalizácie opustených výrobných a skladovacích areálov, dokonca s pamiatkovo chránenými objektmi industriálnej architektúry, netreba hľadať len vo vyspelom západnom svete, sa možno presvedčiť aj v Tallinne, v hlavnom meste Estónska. V tejto krajine poznačenej sovietskou okupáciou a rokmi socialistického plánovaného hospodárstva, podobne ako na Slovensku, sa až do súčasnosti zachovali zanedbané, nevyužívané, fyzicky i morálne zastarané fabriky a továrne s hodnotnými príkladmi industriálnej architektúry ako svedectvom ranokapitalistického rozkvetu spoločnosti najmä na konci 19. a na začiatku 20. storočia. Ako je pre celé Pobaltie typické, najviac takýchto objektov a celkov sa nachádza v najväčšom a súčasne aj hlavnom meste krajiny.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.

Rodiaci sa pozoruhodný výsledok spolupráce osvieteného investora a developera, invenčnej práce estónskych architektov a ústretového prístupu orgánov ochrany pamiatok možno nájsť v postupnej revitalizácii, prestavbe a dostavbe starej továrne, ktorá v súčasnosti nesie meno RotermannQuarter. Projekt sa nachádza v samom srdci Talinu, medzi zachovaným stredovekým mestom a jeho prístavom, ktorý je stále dôležitým dopravným uzlom spájajúcim Talin najmä s Helsinkami. Tu sa na zvyškoch starého továrenského areálu rodí nové centrum administratívy, obchodu, vybavenosti, s kaviarňami a reštauráciami, ale aj galériami a výstavnými priestormi, s významným zastúpením mestského bývania, s kvalitnými novými budovami, ale najmä so zaujímavými rekonštrukciami, prestavbami a dostavbami predovšetkým skladovacích hál.

brownfield-tallinn-2.jpg brownfield-tallinn-3.jpg brownfield-tallinn-4.jpg brownfield-tallinn-5.jpg
brownfield-tallinn-6.jpg brownfield-tallinn-7.jpg

Viac o výslednej podobe a o celom projekte RotermannQuarter sa môžete dozvedieť na www.rotermannikvartall.ee.

Ing. arch. Peter Vaškovič, autorizovaný architekt, pôsobí ako komerčný architekt urbanista vo vlastnej urbanistickej a architektonickej kancelárii Vaškovič Urbanisti, s. r. o. Dlhodobo a programovo sa venuje aktuálnym problémom urbanizmu a územného plánovania.

How brownfields are being revitalized in Tallinn

The search for examples of successful and quality revitalization of abandoned manufacturing and storage complexes, sometimes even with protected memorial objects of industrial architecture, need not be restricted only to the developed western world – they can be found in Tallinn, the capital of Estonia. Like Slovakia, this is a country marked by Soviet occupation and by decades under a socialist planned economy. Until today this country possesses neglected, unused, physically and morally degraded factories and warehouses bearing testimony to the early capitalist industrial building boom of the end of the 19th and beginning of the 20th century. As is typical of the entire Baltic region, most of these units and complexes are located in the nation’s largest and capital city.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne