Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

622 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

29. 09. 2023, meniny má: Michal, Michaela

Košťany nad Turcom

Štát

Slovensko

Kraj

Žilinský

Okres

Martin

Prvá písomná zmienka

1323

Rozloha

643 ha

Počet obyvateľov

1210

Starosta

Marián Bunganič

E-mail

starosta@kostanynadtur…

Web

starosta@kostanynadtur…

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality
Reality Košťany nad Turcom

Reality Košťany nad Turcom na Reality.pro

Fotogaléria

Košťany nad TurcomKošťany nad TurcomKošťany nad Turcom

Košťany nad Turcom

obec ležiaca na strednom Slovensku susediaca s osemdesiat tisícovým mestom Martin, je domovom pre 1080 obyvateľov malebného regiónu Turiec. Prvé listinné dôkazy zmieňujúce sa o „villa Coschan“ – vtedajších Košťanoch sú z roku 1323. V roku 2003 sme si preto pripomenuli 680 rokov od prvej písomnej zmienky o obci Košťany nad Turcom. História obce sa viaže s rôznymi vlastníkmi panstiev, do ktorých obec patrila.

Hlavnou činnosťou obyvateľov Koštian nad Turcom v 18. a 19. storočí bolo poľnohospodárstvo. Až po zrušení poddanstva v roku 1848 sa v obci začali rozvíjať remeslá a obchod, a to počas nasledujúceho obdobia, ktoré bolo pomalým a ťažkým prechodom od viazanosti na pôdu – feudalizmom ku kapitalistickej forme vlastníctva. Ďalšou významnou skutočnosťou, ktorá podnietila rozvoj remesiel nie len v Košťanoch nad Turcom, ale aj v celom kraji bolo zrušenie cechov v roku 1872. V obci sa usadili majstri ako mlynár, čižmár, stolár, kováč, čižmár, kožušník, kolár, murár, obchodník, obuvník, krčmár…

Mimo rozvoja remesiel bolo neustále hlavným zdrojom obživy poľnohospodárstvo. Pestovali sa zemiaky, ľan, jačmeň, ovos. Rozšírené bolo aj pestovanie ovocných stromov. Choval sa hovädzí dobytok a v malej miere aj ošípané.

Na prelome 19. a 20. storočia nemala obec vyhovujúcu školskú budovu a až po zdĺhavých rokovaniach zástupcov obce a štátnych inštitúcií sa budova začala stavať v roku 1904 na pozemku, ktorý odkúpila obec od pána Jána Staričku a výstavbu financovala z amortizačného úveru splatného v období nasledujúcich päťdesiatich rokov.

Časté živelné pohromy a teda hlavne požiare donútili predstaviteľov obce založiť hasičský zbor, a to v roku 1885, keď jeho prvým veliteľom sa stal Ján Šedaj st. a spoluzakladateľom bol Ondrej Párička. Najväčší požiar v Košťanoch nad Turcom bol zaznamenaný 27.júna 1887 keď zhorelo sedemnásť obytných budov a dvadsaťštyri budov hospodárskych. Šetrenie na vybavení hasičského zboru sa nevyplatilo a tak bolo predstavenstvo obce nútené v roku 1894 zakúpiť požiarnú striekačku. Najväčšiu povodeň zaznamenali v obci 25.-26. júla 1960 kedy bol strhnutý most z Koštian nad Turcom do Turčianskeho Petra a rieka Turiec sa vyliala zo svojho koryta tak isto ako aj potok Belianka.

(zdroj: Richard Lacko, Košťany nad Turcom, Neografia Martin 1993)

Návrat

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne