Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

19. 07. 2024, meniny má: Dušana

Košice - Šaca - Mestská časť

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Košice I

Prvá písomná zmienka

1275

Rozloha

4788 ha

Počet obyvateľov

5407

Starosta

Daniel Petrík

E-mail

saca@saca.sk

Web

saca@saca.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality Košice - Šaca - Mestská časť na Reality.pro

Fotogaléria

Košice - Šaca - Mestská časťKošice - Šaca - Mestská časťKošice - Šaca - Mestská časť

Košice - Šaca - Mestská časť

Košice - Šaca - Mestská časť

Mestská časť Košice – Šaca leží na rovinatom území vo výške 256 m. n. m v Košickej kotline, ktorá je zo severu ohraničená výbežkami Slovenského rudohoria, časť Volovské vrchy. Je situovaná asi 15 km juhozápadne od Košíc. Cez mestskú časť preteká potok Ida, ktorý sa vlieva do Bodvy.

Šaca vznikla územným spojením dvoch pôvodných obcí Šaca a Buzinka. Výhoda jej polohy spočíva v tom, že leží na významnom komunikačnom ťahu, ceste I/50, v trase Košice – Bratislava. V jej tesnej blízkosti sa na južnej strane (vo vzdialenosti cca 1 km) nachádza hutnícky gigant U.S.Steel Košice, s.r.o.

Už samotný názov „mestská časť“ hovorí, že je súčasťou Košíc. Bola k nim administratívne pričlenená v roku 1972 – v tom čase ako jeden z piatich obvodov mesta. V súčasnosti patrí medzi 22 mestských častí mesta Košice a je súčasťou okresu Košice II.

Mestská časť Košice – Šaca sa nachádza 15 km na juhozápad od historickej časti mesta Košice a leží v 256 m nad morom. Pôvodne samostatná dedina v minulosti pozostávala z obcí Šaca a Buzinka, ku ktorej patrila osada Ľudvíkov Dvor. Obce boli administratívne spojené v roku 1943.
Prví ľudia sa na území Šace objavili v staršej dobe kamennej. V mladšej dobe kamennej to boli ľudia bukovohorskej kultúry, ktorí osídlili severnú časť chotára. V ďalších obdobiach toto územie je nepretržite obývané. Ľudia tu nachádzali dobré podmienky pre život, úrodnú pôdu, lesy a stály zdroj vody z potoka Idy.

Viac

Zmeny a doplnky - Návrh

Obstaranie Zmien a doplnkov ÚPN-HSA Košice je vyvolané potrebou doplniť schválenú koncepciu územného rozvoja Mestskej časti Šaca o ďalšie funkčné plochy rozvoja bývania a výroby, premietnuť aktuálnu trasu rýchlostnej komunikácie R2 a novú hranicu PHO U.S.Steel Košice, ktoré bolo v súčasnosti aktualizované.

Územný plán mestskej časti - Schválený

Schválené Mestským zastupiteľstvom v Košiciach uznesením č.78 zo IV.rokovania zo dňa 24.apríla 2003

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne