Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

25. 07. 2024, meniny má: Jakub

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Súťaž na Kulturpark v košických kasárňach má víťaza

clanok-z-urbanity-sutaz-kasarne-1–2.jpg

Mesto Košice hľadalo prostredníctvom urbanisticko-architektonickej súťaže projekt na úpravu a rekonštrukciu bývalých vojenských Kasární kapitána Jaroša a skladov na kultúrne zariadenie tak, aby bolo prepojené s okolím. V súťaži zvíťazil prešovský ateliér ZeroZero.

Rekonštrukcia kasární má stáť 12 miliónov eur, projekčné práce by mali stáť 600-tisíc eur. Cieľom mesta je zavŕšiť rekonštrukciu do konca roka 2012. Mesto však priznáva, že otázka financovania je stále otvorená.

Anonymná súťaž overená Slovenskou komorou architektov bola vyhlásená v novembri, do prvého kola prišli návrhy 22 uchádzačov. Do druhého kola vybrala porota štyroch finalistov z Bratislavy, Prešova a Košíc. Mesto zorganizovalo súťaž v spolupráci s neziskovou organizáciou Košice 2013. Návrhy mali obsahovať funkčné a prevádzkové vzťahy v areáli a využitie jednotlivých objektov, mali definovať základné objemové, výškové a dopravné riešenie areálu, určiť vstupy do areálu, pohyb peších a vozidiel po areáli a vyriešiť zásobovanie a parkovanie. Členmi odbornej poroty boli okrem primátora Košíc Františka Knapíka, hlavného architekta mesta Martina Drahovského a riaditeľky neziskovej organizácie Košice 2013 Zory Jaurovej aj renomovaní zahraniční architekti, medzi ktorými boli Vedran Mimica, riaditeľ Berlage Institute v Rotterdame, alebo Jan Šépka z pražskej projekčnej kancelárie HŠH architekti. Kasárne Kulturpark sú najdôležitejším investičným projektom tímu Európske hlavné mesto kultúry (EHMK) 2013.

V komplexe postindustriálnych budov má vzniknúť v slovenských pomeroch jedinečné centrum kultúrneho života, priestor na vzdelávanie, tvorbu a prezentáciu umenia. Počíta sa tu tiež s rezidenčnými pobytmi umelcov a novými výstavnými priestormi. V kasárňach chcú Košice nielen vytvoriť miesto na organizovanie koncertov, výstav či iných podujatí, ale aj kultúrne inkubátory poskytujúce zázemie začínajúcim umelcom.

Projekt Irakliho Eristaviho prepája Kulturpark s mestom. Budovy i zeleň ostanú zachované, pribudnú lavičky a zo súčasného parkoviska má byť fórum na stretávanie a oddych. Víťazný návrh označila porota za interfejs – rozhranie medzi Kulturparkom a mestom, za novú kontaktnú zónu prepájajúcu mesto a Kulturpark.

Koncept interakcie medzi budúcim prevádzkovateľom a návštevníkom areálu kasární spočíva vo vytvorení urbánnej plochy ´fóra´, ktorá umožňuje variabilný priestor rozličným kultúrnym a spoločenským aktivitám. Areál je rozdelený do dvoch zón: extrovertnej, ktorá je absolútnym prínosom tejto súťaže, a introvertnej, ktorá zachováva pôvodnú atmosféru a štruktúru kasárenského areálu. Extrovertná zóna dáva príležitosť kvantitatívne aj kvalitatívne pridávať a udávať hmoty a meniť a upravovať aktivity

vyzdvihuje pozitíva víťazného projektu odborná porota. V súťaži sa zároveň súťažilo o kontrakt na spracovanie projektovej dokumentácie rekonštrukcie mestských objektov v areáli.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.


Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.558820

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne