Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

23. 05. 2024, meniny má: Želmíra

Košice - Juh - Mestská časť

Štát

Slovensko

Kraj

Košický

Okres

Košice I

Prvá písomná zmienka

JUDr.JaroslavHlinka

Rozloha

972 ha

Počet obyvateľov

22094

Starosta

JUDr. Henrieta Pagáčová

E-mail

urad@kosicejuh.sk

Web

urad@kosicejuh.sk

Zdroj informácií

E-Obce

Reality

Top Reality

Reality Košice - Juh - Mestská časť na Reality.pro

Košice - Juh - Mestská časť

Košice - Juh - Mestská časť

Južná časť mesta vznikla v období rozvoja obchodu ako pokračovanie historického centra Košic. V stredoveku sa tu nachádzali prímestské osady Bednárska, Špitálska a Ludmanova Ves. Najstaršou známou stavbou na území mestskej časti bol mestský špitál (hospitale, xenodochium) s kostolíkom sv. Ducha na Južnej triede, postavený pravdepodobne v polovici 13. storočia. V priebehu stáročí boli tieto budovy viackrát zničené a opakovane postavené. Barokový kostol, ktorý dnes tvorí centrum areálu, postavili v rokoch 1730 – 1733. Obraz hlavného oltára kostolíka s námetom zoslania sv. Ducha je od J. Mathausera a pochádza z roku 1894. Unikátom je freska pri vchode, znázorňujúca kostol a mestské hradby. Komplex v súčasnosti slúži ako domov dôchodcov. Ďalším kostolom v tejto mestskej časti je rímskokatolícky kostol Kráľovnej pokoja, postavený v rokoch 1938 – 1939. Veža kostola je vysoká 32 metrov. Na Rastislavovej ulici sa nachádza Verejný cintorín.

MČ Košice-Juh má v súčasnosti polyfunkčný charakter. Striedajú sa tu obytné zóny s priemyselnými. Rozvoj priemyselnej výroby v Košiciach je úzko spätý s územím našej mestskej časti.

Viac

Urbanistická štúdia - Všešportový areál a 6. výrobný okrsok

Riešené územie sa nachádza celé v intraviláne mesta Košice, okres Košice IV, patrí do mestskej časti Košice – Juh, katastrálneho územia Juh. Z hľadiska charakteru využitia i polohy predchádzajúca územnoplánovacia dokumentácia uvažovala s delením na dva veľké celky – všešportový areál a 6. výrobný okrsok. Na základe odhadovaného vývoja a realizovaných investičných akcií (obchodné centrum Cassovia, obchodné centrum Optima) sme upustili od takéhoto členenia a zachovali sme len približné členenie na menšie celky označované v predchádzajúcej úpd písmenami A až E. Pribudla časť F pri Myslavskom potoku, ktorá nebola v predchádzajúcej úpd riešená. 6 častí sme označili písmenami A, B, C, D, E, F. Značenie jednotlivých častí ako i číslovanie blokov vychádza a nadväzuje na značenie použité v predchádzajúcej urbanistickej štúdii – regulačnom pláne spracovanom v roku 1992. Predpokladáme, že pôvodná urbanistická koncepcia dvoch monofunkčných areálov – šport a výroba (z 80-tych rokov minulého storočia) nebude realizovaná, ako to bolo naznačené už v predchádzajúcej úpd a nahradí ju koncepcia polyfunkčného využitia územia s variabilnou náplňou podľa záujmu investorov, s vylúčením funkcií negatívne ovplyvňujúcich okolité prostredie.

1. 1. 2009 | viac

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne