Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

19. 05. 2024, meniny má: Gertrúda

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

NOVÉ URBANISTICKO-ARCHITEKTONICKÉ KOMPLEXY V BRATISLAVE - EUROVEA

es-11eurovea.jpg

Bratislava je známa aj prívlastkom „krásavica na Dunaji“, no dosiaľ sa architekti nepokúšali napojiť svoje projekty na rieku Dunaj tak, ako to urobili v niektorých krajinách Európy či sveta. Donedávna priestor pod Bratislavským hradom nemal svoje pokračovanie v podobe súvislej mestskej zástavby ukončenej v oblasti Fajnorovho nábrežia a neurbanizovaná zóna od Starého mosta po dnešný Most Apollo predstavovala iba nevyužité priestory. V súčasnosti sa situácia výrazne mení. Na dunajskom nábreží sa dokončujú dva najmodernejšie polyfunkčné komplexy EUROVEA a RIVER PARK. Ich investori aj autori predpokladajú, že vďaka nim rozšíria centrum mesta z historického jadra na nábrežie, čím sa podarí aj Dunaj vtiahnuť do života a víru mesta. Oba projekty vám predstavujeme v čase dokončovania ich výstavby.

E U R O V E A

V postindustriálnej zóne na Pribinovej ulici finišuje výstavba nového polyfunkčného komplexu EUROVEA. Význam novej zóny pre Bratislavu i celé Slovensko by mal vystihovať už názov, ktorý vznikol spojením slov Európa a vea (cesta). Komplex však nebude len architektonickým vstupom do Európy. Vzhľadom na svoju strategickú polohu, v blízkosti historického jadra, má ambície stať sa aj novým centrom Bratislavy. Či sa táto ambícia aj naplní, ukáže až najbližšia budúcnosť. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že by sa zámer mohol podariť. Dôkazom toho je najmä prehľadná a vyvážená urbanisticko-architektonická kompozícia s ústrednou hmotou sklenej budovy „vajíčkovitého“ tvaru na nároží, funkčná rozmanitosť, primeraná mierka a kvalita realizácie aj použitých materiálov.

Urbanistické riešenie

es-11eurovea8.jpg

Na začiatku výstavby stáli architekti a projektanti A1 ReSpekt pred náročnou výzvou – priniesť do Bratislavy projekt, ktorý nielen zvýši atraktivitu hlavného mesta Slovenska, ale zároveň prispeje k lepšej kvalite života v ňom. Už v priebehu návrhu komplexu EUROVEA a skladby jeho funkcií, si investor veľmi dôkladne naštudoval územné plány centra Bratislavy – veľkosti a skladbu blokov a výsledkom (alebo akousi kópiou) tejto štúdie je základná štruktúra komplexu. Srdcom mestskej štvrte komplexu bude centrálne námestie. Pozdĺž celej zóny sa budú rozkladať terasy, ktoré spolu s nábrežným parkom spoja komplex s Dunajom a zároveň vytvoria veľký verejný priestor. Štvrť doplní prístavisko pre rýchlolode.

Zámerom autorov komplexu EUROVEA bolo zakomponovať a zároveň zvýrazniť novostavbu SND, či komplexom budov ju dotvoriť v danom priestore. Architektonické riešenie Komplex rozšíri existujúce historické centrum Bratislavy a stane sa spojením bývania, práce a nakupovania v strednej Európe 21. storočia. Plochou väčšou ako 16 futbalových ihrísk a šírkou 800 metrov pozdĺž brehu Dunaja vytvorí viac ako 24 000 m2 kancelárskych priestorov najvyššieho štandardu a priestor pre 200 obchodov, 30 nábrežných reštaurácií, kaviarní a barov a 1 700 podzemných parkovacích miest. Rušnú komerčnú časť komplexu EUROVEA doplní aj 235 luxusných nábrežných bytov s výhľadom na rieku, dvojhektárový nábrežný park, 5-hviezdičkový hotel Sheraton, kino IMAX a 9 kinosál, exkluzívny fitnes klub s 25 metrovým bazénom, plesové a konferenčné miestnosti. Neodmysliteľnou súčasťou výstavby komplexu je realizácia efektívnych protipovodňových opatrení za vyše 1 milión EUR. Systém tvorí podzemná železobetónová stena na ochranu pred tisícročnou vodou, vrátane mobilnej lamelovej konštrukcie na zvýšenie ochrannej bariéry o ďalších 50 cm.

PRIBINA GALLERIA

es-11eurovea.jpg

Historickému centru Bratislavy doteraz chýbal typický obchodný bulvár. Túto medzeru má vyplniť PRIBINA GALLERIA (pomenovaná po kniežati Pribinovi) – nákupná zóna pod súvislou sklenenou promenádou, kde bude možné celoročne nakupovať v klimatizovanom prostredí, ktoré dizajnovo a usporiadaním má pripomínať atmosféru historického centra mesta. Veľkosť – 200 nových obchodov s celkovou plochou 60 000 m2 – štruktúra nájomníkov a rôznorodosť ponuky sú nastavené tak, aby maximalizovali potenciál, ktorý tomuto bulváru dáva jeho poloha v centre mesta. PRIBINA GALLERIA má ambíciu stať sa nadregionálnym nákupným centrom.

EUROVEA CENTRAL

es-11eurovea5.jpg

V srdci komplexu vyrástol administratívny komplex EUROVEA CENTRAL, ktorý po úplnom dokončení ponúkne 24 000 m2 kancelárskych priestorov vysokého štandardu (kategória A) v troch dominantných budovách.

EUROVEA Byty

Medzinárodný tím architektov navrhol byty v EUROVEI tak, aby vytvoril nový štandard bývania. Po dokončení bytových priestorov bude v komplexe 235 luxusných bytov a penthousov, ďalej mezonetové byty newyorského štýlu, zariadené prechodné byty, byty s 1, 2 alebo 3 spálňami či mezonetové alebo jednopodlažné penthousy s veľkými strešnými záhradami. Byty po úplnom dokončení poskytnú panoramatické výhľady na mesto. Pri ich výstavbe investor aj architekti kládli dôraz aj kvalitu realizácie, využitie najnovších technológií a kvalitných materiálov. Hotel Sheraton Bratislava EUROVEA má ambíciu stať sa najväčším a najrôznorodejším centrom kultúry, bývania, práce, zábavy a relaxu na Slovensku. Preto v komplexe nechýba ani hotelové zariadenie. Hotel Sheraton bol koncipovaný s výhľadom na Centrálne námestie EUROVEY a Slovenské národné divadlo. Päťhviezdičkový hotel Sheraton s 207 izbami, konferenčnými sálami, barom, reštauráciou a ďalšími priestormi na oddych a zábavu je po architektonickej stránke kultivovaný. Prevádzkovať ho bude hotelová sieť Starwood Hotels & Resorts Worldwide, Inc.

Technické a konštrukčné riešenie

Vďaka technickej prepracovanosti EUROVEA stiera tradičné, architektúrou vymedzené hranice medzi zónami pre bežný život, prácu, nákupy či oddych a vytvára možnosť vytvoriť kozmopolitnú štvrť. Základom stavieb je železobetónová rámová konštrukcia na pilótových základoch s izoláciou. Plášťom je modulárny systém obkladu využívajúci dvojito glazovanú závesnú fasádu s práškovou povrchovou úpravou a prefabrikovanými panelmi. Podlahy majú železobetónový základ a upravený povrch – podľa náplne jednotlivých priestorov. Strecha je vysoko odolná membránová strešná krytina s prefabrikovanou dlažbou alebo drevným terasovým roštom na strešných terasách penthousov. Okná majú dvojité zasklenie s vetracími otvormi. Dvojito zasklené sú aj dvere na balkóny a terasy. Schody sú prefabrikované alebo monolitické betónové s oceľovým stĺpikovým zábradlím. Vysokorýchlostné výťahy obsluhujú všetky podlažia vrátane podzemného parkoviska.

Špecifiká stavby

Zakladanie podzemnej stavby sa robilo technológiou bentonitových stien. Výhodou tejto technológie je, že takto vytvorené podzemné steny sú bez spojov, vďaka čomu nezatekajú. Druhým špecifikom bola protipovodňová ochrana, na ktorú bola urobená kompletná štúdia. Kvôli protipovodňovej ochrane sa musel vyrovnávať terén a celú stavbu teda bolo potrebné zdvihnúť o 1,5 m vyššie. V časti protipovodňovej zábrany robí túto ochranu obvodová stena garáží komplexu. Výrazným architektonickým prvkom budúcej zóny je už teraz dobre viditeľná zasklená strecha nákupnej galérie, ktorú môžeme označiť za ďalšie špecifikum, pretože podobná nie je inde na Slovensku. Pokrýva ju spolu 2 300 skiel trojuholníkového tvaru. Bola zrealizovaná za výdatnej pomoci rakúskych inžinierov a anglického dodávateľa. Návrh až po realizáciu bol vykreslený pomocou počítača, takže je to síce krivka ale všetky trojuholníkové otvory sú vlastne totožné. Investícia do tej strechy bola vyše 10 mil. EUR, no zvýšila celú kvalitu stavby aj celého interiéru a spojila jednotlivé objekty v komplexe do uceleného celku. Ďalšou architektonickou aj konštrukčnou zaujímavosťou celého komplexu je sklená budova „vajíčkovitého“ tvaru. Investor chcel totiž mať v komplexe ikonickú, architektonicky výraznú, tvarovo zaujímavú a dominantnú budovu, podľa ktorej by sa dal aj na fotografiách a prospektoch hneď identifikovať celý komplex EUROVEA. A takouto je práve budova, umiestnená na nároží komplexu. Jej plášť je „vyskladaný“ tiež z trojuholníkových skiel. Dodávateľom bola tá istá nemecká firma (ako pri sklenej streche), ktorá sa špecializuje na sklené strechy a fasády.

Lokalita: Pribinova ulica, Bratislava
Developer: Ballymore Properties s. r. o.
Investor: Ballymore Eurovea, a. s.
Výkonný architekt: A1 ReSpekt, s. r. o.
Architekt: Bose International
Interiérový dizajn: Benoy
Generálny projektant: Vasko+Partner Ingenieure
Krajinný architekt: Michel Desvigne
Generálny dodávateľ: Konzorcium spoločností
- ZIPP Bratislava spol. s. r. o. (65 %),
- PORR Projekt und Hochbau AG
- a PORR Slovensko a. s. (35 %)
Investičné náklady: cca 350 mil. €
Lehota výstavby: 2006 – 2010

Foto: Ballymore Eurovea, a. s., Blanka Golejová
Vizualizácie: A1 ReSpekt, s. r. o.

es-150tosaobalseda.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 68 | T: 0.575742

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne