Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

05. 12. 2023, meniny má: Oto

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Arcosanti

11180.jpg

Paolo Soleri (1919, Taliansko) je taliansko-americký architekt, teoretik a dizajnér, laureát významných ocenení, zaoberajúci sa tvorbou environmentálnych systémov, urbánnych celkov a ľudských sídel na báze trvalo udržateľného rozvoja. Je autorom arkológie a konceptu eko-urbánneho laboratória Arcosanti.

Arkológia (= architektúra + ekológia) je synonymum pre vysoko integrovaný urbanizmus. Je priamou reakciou na rozpínavosť obrovských sídelných štruktúr, kde dochádza k permanentnému znečisťovaniu a devastácii zvyškov životného prostredia ako aj k deformácii sociálnej sféry – anonymita, strata identity a zánik pôvodných komunít; rieši komplexnú otázku človeka (komunity) a sídla v ktorom žije, skúma jednotlivé interakcie v rámci sídelných štruktúr.

Táto teória je založená na minimálnej hodnote energetických vstupov. Napr. 60% rozlohy typického mesta súčasnosti tvoria cestné komunikácie. Arkologické sídlo túto skutočnosť eliminuje: všetky funkčné zóny (súkromná, pracovná, verejná) sú umiestnené tak, aby boli ľahko dostupné pre všetkých obyvateľov mesta, čím sa vytvárajú prevažne pešie komunikácie. Taktiež umiestnenie sídla v otvorenej krajine poskytuje viacero výhod, napr. efektívnejšie poľnohospodárstvo, či lepšiu logistiku a distribúciu tovaru. Arkológia využíva kombináciu pasívneho solárneho systému (apsidový efekt), „skleníkovej“ architektúry a „plášťovej“ architektúry a vytvára nový inteligentný city design – zdravšie mesto.

V roku 1970 založil Soleri nadáciu Cosanti. Tá získala pozemok pri Agua Fria (Národný park), severne od Phoenixu, o rozlohe zhruba 4 km2. Soleri tu začal s výstavbou Arcosanti – projektu menšieho sídelného útvaru, ktorý mal byť potvrdením jeho teórie a konceptu. Stavebné práce na Arcosanti prebiehajú až dodnes; sídlo totiž prechádza neustálym vývojom. Zatiaľ je iba turistickou atrakciou a miestom, kde sa stretávajú nadšenci arkológie. V budúcnosti by v ňom malo žiť okolo 5000 obyvateľov. Nájdeme tu multifunkčné budovy, kreatívne štúdiá, galériu, prírodný amfiteáter, centrum pre technológie a biznis, apartmány a obytné a športové súbory a ďalšie. Mnohé z objektov postavili práve dobrovoľníci. Soleriho budovy sú rozmiestnené tak, že vytvárajú prakticky jeden funkčný organický a estetický celok. Keďže daná oblasť sa vyznačuje vysokou priemernou teplotou a minimálnym ročným úhrnom zrážok, použité technológie využívajú miestne obnoviteľné zdroje energie ako sú vietor (komínový efekt, pasívne veterné turbíny) a slnko (viacplášťový systém budov, membrány). Lokálnu klímu mestečka pozitívne ovplyvňuje aj blízky kaňon, nad ktorým je postavené, takže Arcosanti je aj obdobou cliff dwelling – indiánskeho sídliska v skalách.

V súčasnosti sa arkológia uplatňuje aj pri navrhovaní fiktívnych hyperštruktúr – rozsiahlych mestských aglomerácií, ktoré by v budúcnosti mohli čiastočne vyriešiť problém ďalšieho rozvoja svetových metropol.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 61 | T: 0.479060

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne