Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
01. 12. 2024, meniny má: Edmund
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc. - FA STU Bratislava
25152
20. 02. 2010
Celkový počet hlasov: 1526
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Mestá ležia na riekach, pri riekach, na sútokoch riek, väčšinou dvoch, výnimočne troch. Dôvody zakladania miest pri riekach sú dostatočne popísané, rieka bola jeden z hlavných zakladateľských motívov. Rieka bola ťažko prekonateľná prekážka, preto vznikali sídla pri brodoch. Brod sa vyskytuje v názvoch miest vo viacerých jazykoch. Rieka poskytovala dopravu a vodu. Samotná rieka vždy hladko pretekala hranicami, aj keď pri tom menila svoje meno.
Sú samozrejme mestá, ktoré si vystačia bez riek, Banská Štiavnica, Levoča, San Gimignano…Assisi, Sofia má tiež v podstate len kanál na odvedenie jarných vôd. Sútoky riek ponúkajú zvlášť strategickú polohu. Takto boli založené Hannover – Ihme, Leine; Komárno – Váh, Dunaj; Kuala Lumpur – bahnitý sútok – Gombak a Kelang; …Hradec Králové – Labe, Orlice; Snina – Cirocha, Pčolinka; Grenoble – Drac a Ise`re…a samozrejme mnohé iné. Mestá zakladané kolonistami na pobrežiach morí a oceánov vznikali pri ústiach riek kvôli sladkej vode.
Chao Phraya v Bangkoku
V Austrálii založili Hobart hlboko v ústí Derwent river, Perth na rieke Swan river s prístavom Fremantle, podobne Sydney. Pre Sankt Peterburg je Neva definitívne určujúca, takmer ako súčasť kompozície pôdorysu mesta… Budapešť zrástla z dvoch miest na brehoch Dunaja. Legendárne Buenos Aires, bolo založené pri sútoku riek Uruguay a Paraná. Sútok formuje útvar Rio de la Plata, v španielčine Strieborná rieka, má skôr charakter zálivu ako rieky. Je to najväčší útvar tohto druhu na svete. Anglické slovo estuary sa bežne prekladá ako ústie, ale ide o polouzavreté pobrežné vodné teleso do ktorého vteká jedna alebo viac riek. Je to svojbytný ekosystém s vplyvmi sladkej i slanej vody, ktoré sa menia podľa prílivu. Charakteristický je tu vysoký stupeň biodiverzity. Ústie Rio de la Plata má pri sútoku riek šírku 48 km, pri kontakte s Atlantikom 220 km. Chao Phraya v Bangkoku je naozajstnou životodarnou tepnou, slúži diaľkovej aj mestskej doprave. Mesto nemá nábrežie, sieť ulíc končí pri rieke.
Vo Viedni bolo v roku 1875 potrebné prikročiť k regulácii Dunaja, pretože ramenná sústava sa rozrástla a prinášala časté záplavy. Koryto bolo vedené priamo cez mesto, bočné ramená boli vysušené a územie zastavané. Bolo vytvorené nové dvojdielne koryto, jeden prúd pre normálny stav vody, druhý pre povodňový. Po roku 1969 bolo záplavové územie prebudované, vznikol dunajský ostrov – Donauinsel – a rieka získala dnešnú podobu. Dneper v Kieve je v súčasnosti podobne rozprestierajúci ako Dunaj vo Viedni vtedy. Menšie rieky sa vlievajú do väčších, rovnako veľké sa zlievajú, v nemeckom Passau sa Dunaj a Inn zlievajú, Ilz do Dunaja vteká. Zvláštnu úlohu zohráva názov dominantnej, pokračujúcej rieky. Vzťahu mesta a rieky je venovaný celý rad kníh a iných diel, od obrazov po diela hudobné. …Viedeň na krásnom modrom Dunaji… Vzťah mesta k rieke je ambivalentný. Životodarné rieky sa dokážu zmeniť na dravé ničiteľky… Nábrežia sú niekedy regulované až architektonizované, niekedy majú spontánnu, „prírodnú“ konfiguráciu, napr. nábrežia Labe vis a vis v Drážďanoch.
Regulácia Dunaja vo Viedni.
Podobná situácia ako pri nábrežiach riek, vzniká pri rekonštrukcii plavebných kanálov. V anglických mestách takto vznikli mimoriadne atraktívne nábrežia. Manchester s Castlefields a Birmingham so sieťou kanálov s centrom Gas Street Basin, získali atraktívne mestské trasy. Spojenie pešieho pohybu a vyhliadkovej plavby prináša do mesta aj cielenú turistiku. Historické kanály sú vždy atraktívne. V belgických Brugách bola v stredoveku rieka Reie rozvinutá do siete kanálov, ktoré umožnili obchodníkom dopraviť produkty do rozľahlých vodných hál, tu bol tovar skladovaný a predávaný. Haly dnes neexistujú, ale kanály patria k hlavným atraktorom mesta.
Bez zaujímavosti nie je ani medzijazyková rodová citlivosť podstatného mena rieky a jej názvu. Naša rieka Dunaj je v susednej Viedni rodovo preklopená… der Fluss, die Donau. Navyše die Stadt, ale das schöne Wien, u nás to pekné mesto, tá Viedeň… Hlavnú úlohu na rieke v meste hrajú mosty. Nespájajú mesto s okolím, ale držia ho pokope. Mosty sú urbánne stehy ponad rieku. Samotná funkčnosť mostov sa niekedy stráca pod vrstvou prestížnosti až imidžizmu. Napríklad Calatravov most v Manchestri cez rieku Irwell. Nürnberg na rieke Pegnitz a kanáli Rýn-Mohan-Dunaj je charakteristický krytými mostami a pôvabnými zákutiami so zrkadlením na hladine vody. Krämerbrücke v Erfurte na rieke Gera má so slávnym florentským Ponte Vecchio spoločné obchody po oboch stranách.
Samostatnou témou sú riečne ostrovy v mestách. Sú mestá, ktoré majú rovnaký názov, ako rieka, na ktorej ležia …Poprad, Nitra… Gera je v Nemecku názov rieky aj mesta, ale mesto Gera leží na rieke Biela Elster (česky Bílý Halštrov), vo východodurínskej pahorkatine. Mnohým mestám dala rieka meno, Nové mesto nad Váhom, Newcastle upon Tyne, Krems an der Donau…
Rieka dokáže byť aj ideovou spojnicou miest. Rektori univerzít z Ulmu, Linzu, Viedne a Budapešti založili na stretnutí vo Viedni v roku 1983 DRC, Danube Rectors' Conference, (stálu) konferenciu rektorov podunajských univerzít. Rieka je tu nosná myšlienka pre zjednocovanie, súnáležitosť. V súčasnosti DRC združuje 54 škôl z 13 krajín.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 70 | T: 0.462653
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne