Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 12. 2024, meniny má: Hilda
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Prof. Ing. arch. Robert Špaček, CSc.
archív autora
28171
13. 09. 2010
Celkový počet hlasov: 1448
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Rozprávkové mestá – Liliput, Nevedkovo Slnečné mesto… vytvárajú v deťoch vzťah k architektúre, mestu, životnému prostrediu. Z tohto hľadiska treba chápať aj charakter a kvalitu ilustrácií. Fafrnkovia a fafrnky formovali naše pohľady na mesto v knižkách Nikolaja Nosova Nevedkove dobrodružstvá a Kratuľkovia z Kvetného Mesta, (© Detgiz 1956 Translation © Mária Ďuríčková 1967, Illustrations © Vincent Hložník).
Legendárne vydanie Swiftowho Gulivera v Lilipute podľa návrhu inž. V. Šugara, (Osveta, n. p., Martin, 1956)… a potom mesto obrov Lorbrulgrud, formovali vzťah k mierke. Liliputáni medzi nami, my ako liliputáni vo veľkom svete…
Pre dospelých sem možno voľne zahrnúť aj Kocúrkovo, Zvonodrozdovo… Na rozhraní medzi rozprávkami, komiksami, filmovými mestami je Springfield so svojimi štvorprstými obyvateľmi. Rozprávkové zahaľovanie mesta do (čierneho) súkna prerozprával Christo svojimi balenými objektmi. Rozprávky, ságy, legendy sa niekedy viažu na konkrétne mestá. Brémski muzikanti, potkaniar z Hameln tieto mestá preslávili viac ako „naozajstná“ história. Podľa legendy sa v roku 1284 objavil v Hameln podivuhodný muž. Oblečenie mal z viacfarebnej pestrej látky a vydával sa za potkaniara. Sľúbil, že za istú sumu peňazí oslobodí mesto od všetkých myší a potkanov. Hameln zrovna trpelo inváziou potkanov s ktorou si nevedelo rady, preto uvítalo cudzincovu ponuku. Občania mu prisľúbili odmenu, potkaniar vytiahol píšťalu a zahral melódiu. Potkani a myši vyliezli zo všetkých domov a zhromaždili sa okolo neho. Keď si myslel, že žiadne už neostali, išiel von z mesta k rieke Weser, celý húf ho nasledoval a utopil sa. Keď občania zistili, že sú oslobodení od pohromy, bolo im ľúto odmeny a mužovi ju odmietli. Ten roztrpčený a nahnevaný odišiel. Dňa 26. júna (deň je „presne“ zachytený), sa však vrátil v podobe poľovníka s hrozivým výzorom v podivnom červenom klobúku. Zatiaľ čo všetci dospelí boli zhromaždení v kostole, nechal uličkami znieť svoju flautu. Ale teraz nevyšli z domov myši a potkany, ale deti, chlapci a dievčatá od štvrtého roku veku. Stále hrajúc, vyviedol ich východnou mestskou bránou do hory, kde s nimi zmizol. Len dve deti sa vrátili, jedno bolo slepé, takže nemohlo miesto ukázať a druhé nemé nemohlo nič porozprávať. (podľa bratov Grimmovcov: Deutsche Sagen, Nr. 245, Die Kinder zu Hameln)
Rôzne podoby potkaniara z Hameln
Brémy sú ako slobodné hanzovné mesto známe prístavom
ako prekladiskom kávy, pivom Beck's, ako jedno z centier výroby Airbusu.
Brémy boli aj nemeckým mestom vedy v roku 2005. Možno najviac sa
preslávili rozprávkou o mestských muzikantoch (Die Bremer Stadtmusikanten)
v podaní bratov Grimmovcov. Pôvod tejto známej rozprávky s mnohými
odvodeninami má korene už v stredoveku. Všetky verzie majú rovnaké jadro,
slabí sa solidárnym konaním dokážu ubrániť silným. Bratia Grimmovci
zapísali príbeh začiatkom 19. storočia. Jeho pozadie zrejme tvorí fakt,
že mestskí-radniční muzikanti známi od roku 1339, prijímali potulných
muzikantov. Samotný príbeh začína starým somárom, ktorý roky nosil do
mlyna vrecia, ale opustili ho sily a na prácu sa už nehodil. Kým sa ho stihol
jeho pán zbaviť, somár utiekol, vydal sa do Brém, s tým, že sa stane
muzikantom. Po čase našiel pri ceste ležať psa, ktorý už tiež bol starý
a slabý na poľovačku, tak ho chcel pán zabiť. Somár ho presvedčil, aby
s ním išiel do Brém a stal sa tiež muzikantom. Takto po ceste zobrali so
sebou ešte mačku a kohúta.
To, že je rozprávka známa, sa odrazilo v mnohých pamätníkoch postavených
vo svete somárovi, psovi, mačke a kohútovi. V Brémach je ich viacero,
najznámejší stojí na západnej strane radnice, vytvoril ho z bronzu sochár
Gerhard Marcks v roku 1951.
Brémski muzikanti a rozprávkový Bangkok
Výpočet všetkých miest, okolo ktorých sa odohrávajú rozprávky by bol nepochybne obsiahly. K rozprávkovým mestám môžeme priradiť aj exotické, ktoré sa prirodzene aj v rozprávkach vyskytujú. Exotika, exotičnosť… vyjadruje väzbu na ďaleké krajiny, pôvod z ďalekých krajín, cudzokrajnosť. Intenzívnym cestovaním sa miera exotičnosti znižuje, ďaleké miesta, kde už boli takmer všetci, exotičnosť strácajú. Možno ale len pre ľudí bez fantázie. Rozprávky z tisíc a jednej noci, príbehy Sindibáda námorníka sa odohrávajú aj v určite exotických mestách. Bangkok, Mumbai, Istanbul, Port Royal, Shibam, Timbuktu, Petra, Samarkand, Šangrí-la, Machu Picchu a mnohé iné reálne mestá už svojím názvom sprostredkúvajú exotický, rozprávkový dojem.
Hlinený Shibam, foto: Yann Arthus-Bertrand
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 69 | T: 0.482416
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne