Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

13. 06. 2024, meniny má: Anton

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Plán Chicaga - Sté výročie urbanistickej vízie, ktorá predurčila dnešnú tvár americkej metropoly

Pohľad na centrum Chicaga.

Architekt Daniel Burnham, ktorý je autorom urbanistickej vízie Plán Chicaga, bol pravdepodobne najúspešnejším americkým manažérom s profesiou architekta. Jeho Plán Chicaga sa stal doteraz najvýznamnejším príkladom urbanistického plánovania veľkého rozsahu v americkej histórii. Dokument prijatý pred sto rokmi určil dnešnú tvár moderného Chicaga. Chicago veľkolepo a s pompou oslavuje svojho architekta – urbanistu. Pozrime sa teda na autora, na dobu, v ktorej jeho plán vznikol, i na dnešnú reflexiu tohto významného diela.

Daniel Burnham – architekt, urbanista, manažér

Ilustrácia Plánu Chicaga – akvarel od Julesa Guerina

Ilustrácia Plánu Chicaga – akvarel od Julesa Guerina

Architekt a urbanista Daniel Burnham sa narodil v roku 1846, vyrastal v Chicagu a architektúru nikdy neštudoval. Po neúspešnom pokuse uplatniť sa ako obchodník stal sa učňom v kancelárii Williama Le Baron Jenneya, ktorý postavil prvý oceľový mrakodrap v Amerike.
Inicioval hnutie Krásne mesto, známe ako White City, ktoré ponúkalo mestu možnosť realizácie zdanlivo neuskutočniteľnej túžby po nádherných a monumentálnych priestoroch a verejných i správnych budovách, múzeách, knižniciach i dopravných zariadeniach.

Hlavná tepna mesta – Michigan Avenue

Hlavná tepna mesta – Michigan Avenue

Neskôr založil Daniel Burnham firmu s Johnom Rootom. Ukázalo sa, že Root a Burnham sú perfektní partneri: Root bol vzdelaný architekt, Burnham zase vynikal ako podnikateľ. Firma počas stavebného boomu po Veľkom požiari Chicaga v roku 1871 rozkvitala a v roku 1890 bola poverená spoluprácou na návrhu Prvého chicagského svetového veľtrhu. Burnham sa stal umeleckým manažérom veľtrhu, úspešne zostavil tím z architektonických rivalov, akými boli Richard Morris Hunt, Charles F. McKim a Louis Sullivan, a poveril každého z nich vypracovaním návrhu niektorého z veľtržných objektov. Mal výborný inštinkt politika a úspešne sa prepracoval do mocenskej štruktúry Chicaga. V roku 1906 si zabezpečil podporu združenia popredných podnikateľov, ktorých platil ako zamestnancov, pričom on sám pracoval zadarmo. Zriadil si ateliér v budove Railway Exchange Building, v obrovskej stavbe, ktorú navrhol na Michigan Avenue, oproti Inštitútu umenia, a dal svojim zamestnancom pokyn, aby začali zhromažďovať údaje o v tej dobe významných hlavných mestách sveta. Do svojho ateliéru pozýval rôzne vplyvné osoby – starostu, miestnych politikov, podnikateľov aj kolegov architektov, akými boli v tom čase Wright a L. Sullivan, aby nielen otestovali, ale aj podporili jeho nápady. Bolo výborné, že pri tom mohli z okna sledovať veľkolepý výhľad na nábrežie jazera Michigan. Svetový veľtrh v Chicagu v roku 1893 sa stal historickým úspechom. V čase, keď aj najbohatšie americké mestá boli špinavé, zanedbané a nebezpečné, svetový veľtrh v Chicagu preukázal možnosti tvorby celkom nového druhu urbánneho prostredia.

Obdobie, v ktorom vznikol Plán Chicaga

Snímky z doby vzniku Plánu Chica

Snímky z doby vzniku Plánu Chica

V priebehu posledného polstoročia pred vznikom Plánu Chicaga sa 40 % obyvateľov Ameriky presťahovalo do veľkých miest, čo prinieslo obrovský tlak na ich urbanizáciu. Začiatkom 19. storočia malo Chicago viac ako dva milióny obyvateľov, z toho takmer polovica boli imigranti. Mesto trpelo – ulice a dopravné tepny boli upchaté, hlučné a špinavé, rovnako ako rieka, ktorá vtedy vtekala do jazera Michigan.
Mesto chaoticky rástlo s podporou skorumpovaných úradníkov. Životné i pracovné podmienky obyvateľov boli neznesiteľné – prejavilo sa to na ich zdravotnom stave a vysokej úmrtnosti. Na dobových fotografiách nenájdeme ani stopy po zeleni.
Rapídne rastúcemu mestu bolo potrebné poskytnúť infraštruktúru (plyn, elektrinu a čistú vodu), adekvátne školy a verejné inštitúcie, tiež sa žia- dalo vniesť do mesta svetlo a vzduch, zdravú rekreáciu, verejnú dopravu i bývanie pre chudobných, vedecké organizácie i charitu. Bolo nad slnko jasnejšie, že túto úlohu nezvládnu pre seba hrabúci developeri s vidinou rýchleho zisku. Ani voľný trh, ktorý skôr vyháňal ako lákal investorov.
Čas dozrel na realizáciu veľkej vízie a na plánovanú urbanizáciu!

Plán mesta Chicago

Obrázky ilustrujúce vizionárske myšlienky Plánu Chicaga

Obrázky ilustrujúce vizionárske myšlienky Plánu Chicaga

Plán Chicaga, 150-stranovú brožúru, predložil v roku 1909 verejnosti primátor mesta Chicago. V roku 1911 sa vytlačilo 165-tisíc výtlačkov, ktoré boli verejne distribuované v celom meste. Okrem Burnhamových máp a plánov kniha obsahuje množstvo očarujúcich akvarelov od Julesa Guérina. Materiál podporili a podpísali členovia výboru pre Plán Chicaga, jeho sponzori a priaznivci. Táto počtom strán malá brožúra písaná veľkými písmenami v niekoľkých kapitolách jasne a veľ- mi zrozumiteľne definuje, čo to Plán Chicaga je, kto sú vlastníci mesta a čo to je majetok mesta, opisuje budúcnosť rozvoja mesta – veľkolepého nábrežia jazera Michigan, uličnej siete mesta, dopravných tepien a mestskej i regionálnej hromadnej dopravy. Plán Chicaga určil nielen rozvoj spoločenského centra mesta s využitím jeho spirituality, ale nasmeroval aj rozvoj mestských lesov. Víziu mesta Chicago podporil aj porovnávajúci pohľad na vývoj iných veľkých miest vtedajšieho sveta. Plán Chicaga stanovil hlavné a aktuálne potreby mesta i kroky, ktoré treba urobiť na ich realizáciu. Jednoducho a zároveň geniálne.

Burnham za asistencie mladého urbanistu Bennetta štvornásobne rozšíril plochy parkovej zelene na nábreží jazera Michigan a umožnil, aby sa toto územie stalo navždy verejným priestranstvom.
Vytvoril Magnificent Mile, štvorprúdovú centrálnu komunikáciu z Wacker Drive do rekreačnej Navy Pier, ktorá siaha až do jazera Michigan. Správne predpokladajúc, že Chicago sa stane centrom obrovského regiónu, vypracoval hrubý náčrt diaľnic a železničných koridorov tak, aby prepojil mesto s jeho okolím. Niektoré návrhy, akým bolo obrovské občianske centrum, sa nikdy nezrealizovali.
Postavili sa však napríklad areál múzeí na nábreží Michiganu, prírodovedné a historické múzeum Field Museum, akvárium Shedd Aquaria a Múzeum vedy a priemyslu. Nesmieme zabudnúť na sieť parkov, bulvárov, mól a lagún, vďaka ktorým územie na ktorom boli zrealizované, zostalo vo vlastníctve mesta a po celé storočie trvalým dedičstvom Plánu Chicaga.

Urbanistická schéma Chicaga predstavuje neuveriteľný kontrast k niekoľkoúrovňovým diaľniciam a poschodovým budovám, ktoré upchávajú väčšinu ostatných nábreží amerických miest (a nielen amerických).

Sté výročie

Rok 2009 je pre Chicago rokom osláv storočnice Burnhamovho plánu a celoročným festivalom výstav a verejných podujatí vrátane výstavby moderných architektonických pavilónov v Millennium Park, ktoré navrhla anglická architektka Zaha Hadid a Švéd Ben van Berkel.

Dnešné Chicago

Crown Fountain španielskeho výtvarníka Jaume Plensa, inšpirovaná obyvateľmi Chicaga. Fontána osviežuje horúci letný vzduch i výskajúce deti.

Crown Fountain španielskeho výtvarníka Jaume Plensa, inšpirovaná obyvateľmi Chicaga. Fontána osviežuje horúci letný vzduch i výskajúce deti.

Podobu dnešného Chicaga určil Burnhamov jednoduchý, no skutočne premyslený a efektívny návrh spred sto rokov. Chicago leží v srdci severoamerického regiónu Great Lakes. Rozprestiera sa na brehoch jazera Michigan, piatej najväčšej vodnej nádrže na svete.

„Oblačná brána“ britského výtvarníka Kapoora z nehrdzavejúcej ocele je jednou z najväčších sôch na svete.

„Oblačná brána“ britského výtvarníka Kapoora z nehrdzavejúcej ocele je jednou z najväčších sôch na svete.

Vďaka urbanistom je väčšia časť pobrežia územím parkov prístupných verejnosti a ľahko dostupných peši, na bicykli, autom alebo verejnou dopravou. Nábrežie jazera je aj rajom športovcov – má takmer 47 km pláží a pobrežných peších trás, miesta na plážový volejbal, veslovanie, plávanie, skejtovanie, bicyklovanie, jogging a veľa iných športov a aktivít. Nádheru pobrežia zvyšujú tisíce akrov farebne a krajinársky upravených mestských parkov, ktoré udržiava správna organizácia Chicago Park District.
Koncertný pavilón Jaya Pritzkeho od Franka Geryho ponúka 4 000 miest na sedenie a 7 000 miest na trávniku.

Koncertný pavilón Jaya Pritzkeho od Franka Geryho ponúka 4 000 miest na sedenie a 7 000 miest na trávniku.

Chicago, ktoré ovplyvnili medzinárodné architektonické štýly a hnutia, je naozajstným múzeom modernej architektúry. To priťahuje študentov a architektov z celého sveta, ktorí žasnú nad majstrovskými kúskami chicagskej architektúry. No aj napriek tomu, že je mesto známe svojimi mrakodrapmi, jeho výstižnejším označením je „zelené mesto“ s viac ako 500 mestskými parkmi, vyše 11-tisíc akrami voľného priestoru využívaného na rekreáciu, oddych a prírodné krásy.
Preto sa Chicago najnovšie nazýva aj najlepším mestom pre cyklistov.

Pohľad na záliv Michiganského jazera z budovy Shed Aquaria

Pohľad na záliv Michiganského jazera z budovy Shed Aquaria

Vďaka záujmu starostu mesta o zeleň a všetky formy mestskej krásy sa životné prostredie Chicaga zlepšuje každý rok. Počas ostatných 15 rokov sa v Chicagu vysadilo 300-tisíc nových stromov.
Bohaté stromoradia a lány kvetov tvoria atmosféru mestských koridorov.

Bohaté stromoradia a lány kvetov tvoria atmosféru mestských koridorov.

Chicago bohaté na etnickú a kultúrnu diverzitu je mestom spolužitia. Veľkú časť obyvateľstva mesta tvoria popri belochoch Afroameričania (38,6 %), Hispánci (19,6 %), Ázijčania (3,6 %), Indiáni (2 %) a ďalšie životaschopné komunity z každej krajiny sveta. Chicago je mestom, ktoré rešpektuje a ctí si všetkých obyvateľov. Je tiež mestom, ktoré s potešením uctieva a ochraňuje svoju kultúru a históriu, vychutnávajúc každú príležitosť, ktorú poskytuje avantgardné divadlo, výtvarné umenie, koncerty, filmové predstavenia a muzikály, ako aj umelcov vystupujúcich pre hŕstku poslucháčov v kaviarňach a verejných priestoroch.

Príbeh Chicaga je príbehom humánnosti, tvorenej ľuďmi rôznych národností, ktorí sa prisťahovali alebo navštívili mesto a zanechali v ňom svoju stopu. V Chicagu sa človek cíti vítaný, ako člen rodiny.

Ing. arch. Viera Filová je architektka urbanistka, pracovala v Urbione do jeho rozpadu v Banskej Bystrici.


Chicago Plan

The 100th anniversary of the urbanism vision which determined the present-day look of the American metropolis Architect Daniel Burnham, the author of the urbanism vision known as the Chicago Plan, was perhaps the most successful American manager with the profession of architect. His Chicago Plan, adopted one hundred years ago, became the most significant example of wide-scale urban planning in American history, since it determined the present-day appearance of the city of Chicago. Chicago celebrates its own architect/urbanist on a grand, pompous scale, so let us too look at the author, at the period which brought forth his concept, and at some contemporary reflections on this history-making work.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 72 | T: 0.382827

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne