Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
627 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
05. 07. 2025
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
23394
30. 01. 2011
Celkový počet hlasov: 1466
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
ŠANGHAJ. Čína plánuje vytvoriť 42-miliónovú metropolu. Najväčšie mesto sveta, 26-krát väčšie než Londýn, by malo vzniknúť na juhu krajiny spojením deviatich metropol.
Jeho plocha bude dvojnásobná v porovnaní s Walesom. Nové megamesto sa má stať ekonomickým centrom Číny s významom, ktorý prevýši aj Šanghaj a Peking. Informovala o tom americká spravodajská televízna stanica CNN a britský denník The Telegraph.
Tvrdia, že čínski plánovači chcú spojiť 9 miest v delte Perlovej rieky do jedného. Nové mesto by sa malo rozprestierať od dnešného Kuang-čou (Guangzhou) po Šen-čen (Shenzhen) ležiaci na hranici s Hongkongom.
Podľa plánu má vzniknúť mesto s rozlohou 16.000 štvorcových míľ (41.440 štvorcových kilometrov). To znamená, že by sa rozprestieralo na ploche, ktorá je 26-násobkom rozlohy Londýna.
Cieľom je spojiť najväčšie výrobné centrá Číny. Okrem Kuang-čou a Šen-čenu sa integrácia týka nasledujúcich miest: Fo-šan (Foshan), Tung-kuan (Dongguan), Čung-šan (Zhongshan), Ču-chaj (Zhuhai), Ťiang-men (Jiangmen), Chuej-čou (Huizhou) a Čao-čching (Zhaoqing). Už teraz na tieto mestá pripadá desatina ekonomického výkonu Číny.
Podľa mediálnych správ sa má v najbližších 6 rokoch pracovať na zjednotení dopravnej energetickej, vodnej a telekomunikačnej infraštruktúry miest.
Okrem ekonomických výhod plánovači sľubujú aj zvýšenie kvality škôl a nemocníc. Nový megaprojekt však nebude lacný, podľa odhadov má stáť v prepočte okolo 221 miliárd eur.
Aby sa umožnilo rýchle spojenie medzi centrami všetkých miest, vybuduje sa 29 nových vlakových tratí.
Hlavný plánovač kuang-tungského urbanistického inštitútu a poradca projektu Ma Siang-ming uviedol, že 42 miliónov obyvateľov bude potom môcť bez problémov cestovať kamkoľvek v rámci metropoly. Okrem toho sa má vybudovať expresné vlakové spojenie s Hongkongom.
Budúce megamesto zatiaľ nemá meno. „Nemôžeme ho jednoducho pomenovať podľa niektorého z existujúcich miest,“ uviedol Ma Siang-ming. Žiadne z miest totiž netvorí centrum, okolo ktorého metropola vznikla.
Mamutí projekt je súčasťou urbanizácie Číny. Do roku 2025 v krajine podľa odhadov bude 221 miest s počtom obyvateľov nad 1 milión a 8 megamiest s viac než 10 miliónmi obyvateľov.
Na severe krajiny sa podobný obrovský projekt už spustil. Regióny okolo Pekingu a prístavného mesta Tientsin sa majú prostredníctvom siete vysokorýchlostných vlakov integrovať do Bohai Economic Rim s 260 miliónmi obyvateľov.
Informoval o tom Der Spiegel.
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/…tropolu.html#…
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 60 | T: 0.079121
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne