Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 12. 2024, meniny má: Hilda
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
22699
30. 01. 2011
Celkový počet hlasov: 1345
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
ŠANGHAJ. Čína plánuje vytvoriť 42-miliónovú metropolu. Najväčšie mesto sveta, 26-krát väčšie než Londýn, by malo vzniknúť na juhu krajiny spojením deviatich metropol.
Jeho plocha bude dvojnásobná v porovnaní s Walesom. Nové megamesto sa má stať ekonomickým centrom Číny s významom, ktorý prevýši aj Šanghaj a Peking. Informovala o tom americká spravodajská televízna stanica CNN a britský denník The Telegraph.
Tvrdia, že čínski plánovači chcú spojiť 9 miest v delte Perlovej rieky do jedného. Nové mesto by sa malo rozprestierať od dnešného Kuang-čou (Guangzhou) po Šen-čen (Shenzhen) ležiaci na hranici s Hongkongom.
Podľa plánu má vzniknúť mesto s rozlohou 16.000 štvorcových míľ (41.440 štvorcových kilometrov). To znamená, že by sa rozprestieralo na ploche, ktorá je 26-násobkom rozlohy Londýna.
Cieľom je spojiť najväčšie výrobné centrá Číny. Okrem Kuang-čou a Šen-čenu sa integrácia týka nasledujúcich miest: Fo-šan (Foshan), Tung-kuan (Dongguan), Čung-šan (Zhongshan), Ču-chaj (Zhuhai), Ťiang-men (Jiangmen), Chuej-čou (Huizhou) a Čao-čching (Zhaoqing). Už teraz na tieto mestá pripadá desatina ekonomického výkonu Číny.
Podľa mediálnych správ sa má v najbližších 6 rokoch pracovať na zjednotení dopravnej energetickej, vodnej a telekomunikačnej infraštruktúry miest.
Okrem ekonomických výhod plánovači sľubujú aj zvýšenie kvality škôl a nemocníc. Nový megaprojekt však nebude lacný, podľa odhadov má stáť v prepočte okolo 221 miliárd eur.
Aby sa umožnilo rýchle spojenie medzi centrami všetkých miest, vybuduje sa 29 nových vlakových tratí.
Hlavný plánovač kuang-tungského urbanistického inštitútu a poradca projektu Ma Siang-ming uviedol, že 42 miliónov obyvateľov bude potom môcť bez problémov cestovať kamkoľvek v rámci metropoly. Okrem toho sa má vybudovať expresné vlakové spojenie s Hongkongom.
Budúce megamesto zatiaľ nemá meno. „Nemôžeme ho jednoducho pomenovať podľa niektorého z existujúcich miest,“ uviedol Ma Siang-ming. Žiadne z miest totiž netvorí centrum, okolo ktorého metropola vznikla.
Mamutí projekt je súčasťou urbanizácie Číny. Do roku 2025 v krajine podľa odhadov bude 221 miest s počtom obyvateľov nad 1 milión a 8 megamiest s viac než 10 miliónmi obyvateľov.
Na severe krajiny sa podobný obrovský projekt už spustil. Regióny okolo Pekingu a prístavného mesta Tientsin sa majú prostredníctvom siete vysokorýchlostných vlakov integrovať do Bohai Economic Rim s 260 miliónmi obyvateľov.
Informoval o tom Der Spiegel.
Čítajte viac: http://ekonomika.sme.sk/…tropolu.html#…
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 60 | T: 0.432966
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne