Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

606 územných plánov

946 článkov

4805 fotografií

online návštevníkov

27. 05. 2019, meniny má: Iveta

Aktuality

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Diskusia k téme verejných priestorov Prešova.

Radi by sme Vás srdečne pozvali na podujatie Verejné priestory Prešov, ktoré predstavuje prvé zo série diskusno — participačných stretnutí k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestranstiev Prešov.

22. 02. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

33%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

 • Nabídka úvěrů

  Nabídka úvěrů

  Nízká nabídka úroků. Všeobecné podmínky: – výše úvěru: od 2000 EUR do …

  25. 05. 2019 / 15:10 | rosa cabrera

 • Půjčka 3000000 kc a 10000000 kc

  Nabízím vám rychlé a spolehlivé financní pujcky. Tuto pujcku mužete využít na cokoliv budete …

  24. 05. 2019 / 15:20 | Alexej

 • investice

  Jmenuji se Jindřich Drepela. Bydlím v České republice, chci použít toto médium, abych upozornil …

  24. 05. 2019 / 12:28 | Jindrich

 • RE: NO UPFRONT FEE PÔŽIČKY PRE VŠETKÝCH, PRIJAŤ TERAZ.

  Potrebujem 50 000€

  24. 05. 2019 / 11:47 | Karol Horváth

 • POTREBUJETE URGENT LOAN ?

  POTREBUJETE URGENT LOAN ??? URGENT LOAN JE K DISPOZÍCII TERAZ KONTAKT PRE VIAC INFORMÁCIÍ, PRENÁŠANIE …

  23. 05. 2019 / 18:01 | Bucukovskicapitalfinancial

Finn Geipel: Urbanizmus má silu ovplyvňovať mentalitu ľudí (I. časť)

geipel.jpg

„Finn Geipel patrí k významným osobnostiam architektúry vo Francúzsku, pracuje na mnohých významných domácich aj zahraničných projektoch a zároveň je vedúcim výskumného inštitútu LIA (Laboratory for Integrative Architecture) na Technickej univerzite v Berlíne,“ predstavil na prednáške z cyklu Mesto v pohybe nemeckého architekta pôsobiaceho v Paríži Štefan Šlachta, hlavný architekt Bratislavy. Finn Geipel, pod ktorého vedením vznikal aj veľkolepý urbanistický projekt Grand Paris, o svojej tvorbe hovorí, že sa zaoberá tromi základnými aspektmi – neohraničenosťou v čase, neohraničenosťou v priestore a diverzitou.

Ako sa vo vašej tvorbe prejavujú tieto tri princípy – neohraničenosť v čase, neohraničenosť v priestore a diverzita?

Architektúra a urbanizmus sú procesy, ktoré nie sú nikdy ukončené, nemajú začiatok ani koniec. Obe sú výsledkami určitých časových cyklov, ktoré sa postupne vrstvia. Je pre nás nesmierne zaujímavé pracovať s históriou a pritom navrhovať projekt, ktorý myslí na budúcnosť. Architektúra a urbanizmus sú však neukončené nielen v čase, ale aj v priestore. V urbanizme je to evidentné, v architektúre je to zrejmé menej, ale pri každom projekte treba uvažovať o tom, čo je vnútri, čo je vonku, čo je a čo bude v riešenom priestore s ohľadom na to, ako funguje priestor v širšom rámci – v postupnosti od miestnosti cez budovu, štvrť, mestskú časť, mesto až po celú krajinu. Preto radi pracujeme v rôznych mierkach – od riešenia dizajnu až po veľké urbanistické projekty. Pritom aj počas navrhovania veľkých urbanistických priestorov treba myslieť s ohľadom na každý architektonický detail, ktorý musí byť správne osadený do celkového konceptu.

Pre nás nevyhnutným atribútom dobre navrhnutých priestorov je diverzita – rôznorodosť atmosfér, spôsobov života v priestoroch, istá hierarchia. Treba pritom pripomenúť, že všetky projekty sú výsledkom práce celého tímu nášho ateliéru LIN a zároveň aj výskumov a štúdií, ktoré robíme v Laboratóriu integratívnej architektúry na Technickej univerzite v Berlíne, no medzi našich spolupracovníkov radíme aj mnohé inštitúty, organizácie z oblasti dizajnu, filozofie, dejín či ekológie, ktoré spolupracujú nielen s nami, ale aj medzi sebou navzájom.

Spomenuli ste diverzitu. Ako sa ju snažíte zachovať v dnešnom globalizujúcom sa svete, v ktorom sa mestá začínajú jedno druhému čoraz viac podobať?

Nechcem zovšeobecňovať, skôr by som mohol povedať niečo o tomto probléme z hľadiska našej tvorby. Keď navrhujeme konštrukcie a materiály, uvažujeme aj nad tým, odkiaľ materiál pochádza a čo sa s ním bude diať po skončení životnosti projektu. Snažíme sa, aby bol projekt multifunkčný a flexibilný vzhľadom na viaceré meniace sa požiadavky v budúcnosti, chceme, aby obsahoval množstvo vrstiev a vnemov a viacúrovňovo uspokojoval užívateľov – nielen flexibilitou funkčného využitia, ale aj viacúrovňovou estetikou. A ešte jedna vec je na zváženie – keď dnes vojdete do európskej budovy, podľa jej znakov nemôžete usúdiť, či ste v Madride, Osle alebo Londýne. Je škoda, keď je budova uzavretým svetom oddeleným od okolia.

Hlavná téma (tohto čísla Urbanity) je verejný priestor. Ako vy vnímate hranicu medzi verejnosťou a intimitou prostredia?

Centre Pompidou v Paríži bolo na začiatku prepojené s okolím piatimi vstupmi do haly, ktorá bola otvorenou platformou pre kultúrne podujatia a stretávanie sa ľudí. Dnes sú štyri vstupy zavreté a vchádza sa do neho len hlavným vstupom. Je to škoda, že zatiaľ necítime silnejšiu snahu prepojiť interiér a exteriér. V našom projekte Platine Cité du Design (pozri str. 58) je spolu 42 otvorov, je to nekontrolovaný, otvárateľný a s okolím komunikujúci priestor, ktorý podľa nás dokáže pre centrum dizajnu vytvoriť optimálny flexibilný a otvorený priestor. V priestore je vytvorených päť odlišných klím, z ktorých každá je vhodná na iné aktivity, pričom niekedy sa cítite ako doma a niekedy viac vonku, čo tiež ovplyvňuje mieru súkromia či verejnosti priestoru. Myslím, že treba zjemniť hranice medzi verejným a súkromným a medzi exteriérovým a interiérovým a vytvoriť celú škálu priestorov, líšiacu sa mierou intimity. Vytvoriť celú sieť diferencovaných verejných priestorov je podmienkou mestskosti, kreativity, výmeny informácií a kultúry. Na tému sprostredkovania nových foriem zážitkov z mesta sa začína zaujímavá diskusia a myslím, že je to oblasť, ktorá sa bude zaujímavo rozvíjať. Architektúra a urbanizmus majú silu ovplyvňovať mentalitu ľudí, preto si tento dar musíme pri práci uvedomovať a správne ho užiť.

V projekte Grand Paris ste sa v tíme špecialistov snažili zodpovedať na otázku, ako má vyzerať súčasná európska mestská aglomerácia v súlade s Kjótskym protokolom…

Myslím, že udržateľnosť sa nedá sledovať len riešením šetrenia energiou alebo sledovaním iných exaktných veličín. Musíme zmeniť spôsob svojho života – ako bývame, ako oddychujeme, ako pracujeme, ako vyrábame a ako spotrebúvame. V Grand Paris nám išlo o radikálne zlepšenie podmienok v predmestských častiach, v ktorých obyvatelia žijú viac-menej z donútenia, pracujú inde, oddychujú inde a „doma“ len prespávajú.

Dáva Grand Paris odpoveď aj na to, ako sa má svet vyrovnať s celkovým nárastom populácie?

Nie celkom. Keďže v súvislosti so zmenami klímy sa v niektorých oblastiach Zeme už nebude dať žiť, mali by sme pripraviť určité – aj menej optimistické – scenáre migrácie obyvateľstva. V samotnom projekte Grand Paris sme pracovali s uznávanými štatistikami a odhadmi, z ktorých vyplýva, že počet obyvateľov v budúcnosti nemá presiahnuť 15 miliónov, skôr nám išlo o to, aby sa aglomerácie nerozrastali a aby obyvatelia mohli na tomto území žiť kvalitne. V Berlíne napríklad vďaka zbúraniu berlínskeho múra získalo mesto priamo v jeho srdci množstvo zelene. Paríž však takýto potenciál nemá, a tak treba zachovať, skultivovať a sprístupniť zeleň jeho predmestí.

Naše predmestia sa stávajú monofunkčnými obytnými územiami kobercovej zástavby, z ktorých obyvatelia denne musia dochádzať do mesta za prácou, ale aj občianskou vybavenosťou, kultúrou a športom…

Áno, podobné územia som nedávno navštívil pri Bukurešti. Je to veľký problém. V Japonsku, kde práve pracujeme na jednom projekte, sú tiež veľké oblasti nízkej hustoty obývanosti, no tam majú veľmi precízny systém vybavenosti, ktorý poskytuje obyvateľom skutočne všetko, čo k životu potrebujú. Tam táto diferenciácia došla až k stavu, keď napríklad jednotlivé malé prevádzky toho istého obchodného reťazca poskytujú úplne iný tovar a dokonca služby, ako sú poistenie či predaj cestovných lístkov, pretože si zaznamenávajú, v ktorej časti čo obyvatelia zvyknú potrebovať… Žiť na periférii nemusí znamenať znížený štandard.

Ste autorom viacerých symbolických až vizionárskych projektov. Ako ich ovplyvňuje celospoločenská klíma?

Kvalitné projekty sa stavajú v mnohých krajinách. Musím však povedať, že každý projekt potrebuje akéhosi iniciátora, nositeľa myšlienky spraviť niečo výnimočné, niekoho, kto ho bude vedieť presadiť, diskutovať o ňom a nadchnúť obyvateľov mesta, kto sa stane akýmsi obhajcom a propagátorom projektu. Toto nadšenie kompetentných ľudí je pre Francúzsko v porovnaní s inými európskymi krajinami veľkým plusom. Takýto človek sa v osobe primátora našiel v Saint-Etienne i v Saint-Nazair, čo bolo pre oba projekty prínosom. Dôležité je aj to, aby bolo na projekt dostatok času, vďaka čomu sa dá vyrovnať aj s nepredvídateľnými okolnosťami, ktoré sa môžu pri príprave projektu vyskytnúť. Treba vyzdvihnúť, že samospráva vo Francúzsku sa často stavia k veľkolepým projektom s obdivuhodnou zodpovednosťou.

Ako to bolo s podporou v prípade Grand Paris?

Aj keď iniciátorom bol samotný prezident, problémom projektu je, že tu nejde len o jedného primátora. Projekt sa dotýka mnohých mestských častí a satelitných miest a regiónov, v kto ktorých funguje samostatná samospráva, a zároveň množstva zúčastnených inštitúcií. Týka sa tak spolu až 1 500 ľudí, medzi ktorými som nespomenul 10 riešiteľských tímov jednotlivých oblastí projektu, ktoré museli spolupracovať… Je tam množstvo problémov. Projekt sa napriek tomu podarilo dobre naštartovať a verím, že táto dynamika ho už povedie ďalej.

Grand Paris je projekt obrovskej mierky, veľkosťou porovnateľný s niektorými krajinami. Myslíte, že sa dajú myšlienky tohto projektu aplikovať aj na krajiny či iné aglomerácie?

Tento projekt je veľmi špecifický. No môžeme sa baviť o pojme postkjótskej európskej metropoly. V projekte sme pracovali s mestom, ktoré sa vyvíjalo organicky, čo je charakteristické skôr pre európske mestá. Preto boli všetky navrhované zmeny postupnosťou viacerých krokov a nie radikálnym zásahom. Metropola je charakteristická vysokou hustotou obyvateľov, ktorá si však vyžaduje byť obklopená územiami s nižšou hustotou. Veľké mestá potrebujú menej urbanizované územia s vidieckym spôsobom života, a tak sa niektoré princípy prejavujú aj v mierke celých krajín, treba však povedať, že model Grand Paris sa nedá aplikovať na celú krajinu.

Počet obyvateľov miest narastá. Myslíte, že sa mestá budú skôr rozrastať alebo sa v nich zvýši hustota obyvateľstva?

Pravdu povediac neviem. Na jednej strane cítime, že nevieme a nemôžeme všetko plánovať, na druhej strane vidíme, že rozvoj miest nemôže prebiehať živelne. Niektorí uznávaní vedci tvrdia, že sme všetci povinní žiť v husto obývaných mestách, aby mohla byť zvyšná krajina čo najmenej poznačená činnosťou ľudstva, čo je spojené s asanáciou výstavby v riedko obývaných oblastiach. Ja si myslím, že zmeny by nemali byť radikálne. Treba vychádzať z existujúcich štruktúr, podporiť diverzifikáciu územia a zabezpečiť správny kontakt medzi odlišnými územiami tak, aby sa navzájom obohacovali. Mali by sme sa zároveň snažiť, aby boli územia či sídla čo najviac sebestačné – a to vo všetkých aspektoch.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.

Diskusia

Pridať komentár [8] | Sledovať diskusiu [1] | RSS

Nebankovní půjčka snadno a rychle

10. 05. 2019 12:50:32 | Lubica

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Abychom vám pomohli uspokojit vaše touhy získat financování vašich projektu nebo celit financním problémum navzdory mnoha bankovním protokolum nebo odmítnutí vaší banky, legální a spolehlivé financování až do výše 5.000.000 kc je k dispozici podle velmi zajímavých kritérií. Vaše spokojenost behem 72 hodin je zarucena. Není pochyb o tom, že vás v prípade potreby udeláme, kontaktujte nás za uprímnou a uprímnou spolupráci k vaší spokojenosti. kontakty:E-mail: lubicalpotocka4@gmail.com

NABÍDKA NEBANKOVÉ ÚVĚRY.

11. 05. 2019 21:25:45 | Juan Sebastian

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Nabídka úvěrů mezi jednotlivci: 12345js1900@gmail.com Potřebujete úvěr, v případě nouze, pro nákup, půjčku nebo zaměstnance, jste uvězněni v bance nebo v zakázané bance, nabízíme konkrétní úvěry online v krátkodobých, střednědobých a dlouhých měsíčních platbách a sazba je pevná a se liší v závislosti na povaze, výši a délce trvání úvěru Doba splácení od 12 měsíců do 350 měsíců nebo více Dostupnost kreditu do 2 dnů od podpisu smlouvy po přijetí Vaší žádosti. Žádná skrytá klauzule. je to jednoduché, ne příliš mnoho důkazů k poskytnutí rychlé a 100% záruky Pro více informací: 12345js1900@gmail.com

Spoľahlivé a spoľahlivé financovanie: {paligyurosi3@gmail.com}

13. 05. 2019 10:35:49 | Pali Gyűrösi

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Spoľahlivé a spoľahlivé financovanie: {paligyurosi3@gmail.com} Využite túto skvelú príležitosť na získanie spoľahlivého finančného úveru od 50 000 EUR do 5 000 000 EUR s nízkou úrokovou sadzbou a výhodnými dodacími podmienkami. Vysoká priepustnosť schválených aplikácií. Zaručujem rýchle a profesionálne správanie. Jasná a zrozumiteľná zmluva. Táto skvelá ponuka platí pre celú krajinu. Všetky potrebné informácie sú k dispozícii na adrese: {Paligyurosi3@gmail.com} WhatsApp: +7656780908

PONÚKAME VŠETKY DRUH PÔŽIČIEK

14. 05. 2019 04:55:42 | Pali Gyűrösi

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

používam úver vo výške 9000 EUR / 950 000 000 EUR / £ za veľmi jednoduchých podmienok. Miera je 2,8% za obdobie od 1 roka do 35 rokov. Investuje tiež. Poznám sumu, ktorú potrebujete na získanie ďalších informácií o vašej žiadosti. Kontaktujte nás e-mailom:{paligyurosi3@gmail.com}

Refinancovanie - obchodné úvery

14. 05. 2019 08:17:02 | Federigo Ottaviano

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Sme investičná / finančná firma, ktorá sa špecializovala na financovanie projektov a všeobecnú ponuku finančných služieb. Naša hlavná funkcia by vám pomohla pri kompletnom financovaní prostredníctvom našich renomovaných úverových inštitúcií.Email: federigo@trecsrlservizifinanziari.com

PONÚKAME VŠETKY DRUH PÔŽIČIEK

15. 05. 2019 20:27:19 | Pali Gyűrösi

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Solidní a spolehlivé financování: {paligyurosi3@gmail.com} Využijte této skvělé příležitosti k získání spolehlivého finančního úvěru od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou a výhodnými dodacími podmínkami. Vysoká průchodnost schválených aplikací. Zaručuji rychlé a profesionální chování. Jasná a srozumitelná smlouva. Tato skvělá nabídka platí pro celou zemi. Všechny potřebné informace jsou k dispozici na adrese: {paligyurosi3@gmail.com} WhatsApp: +7656780908

PONÚKAME VŠETKY DRUH PÔŽIČIEK

15. 05. 2019 20:27:23 | Pali Gyűrösi

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Solidní a spolehlivé financování: {paligyurosi3@gmail.com} Využijte této skvělé příležitosti k získání spolehlivého finančního úvěru od 50 000 Kč do 5 000 000 Kč s nízkou úrokovou sazbou a výhodnými dodacími podmínkami. Vysoká průchodnost schválených aplikací. Zaručuji rychlé a profesionální chování. Jasná a srozumitelná smlouva. Tato skvělá nabídka platí pro celou zemi. Všechny potřebné informace jsou k dispozici na adrese: {paligyurosi3@gmail.com} WhatsApp: +7656780908

Půjčka 3000000 kc a 10000000 kc

22. 05. 2019 17:27:15 | Davis

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Nabízím vám atraktivní finanční půjčku pro celou Českou republiku od 50,000 do 20,000,000 Kč, bez zajištění nemovitosti nebo nepřiměřených právních poplatků. Splatnost celého úvěru může být stanovena na 360 měsíců. Nabídka platí pro celou Českou republiku. Pro více informací. kontaktujte: davispasicalloanlender@gmail.com
Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 86 | T: 0.461815

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne