Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

593 územných plánov

938 článkov

4786 fotografií

online návštevníkov

21. 10. 2017, meniny má: Uršula

Aktuality

Mestské zásahy Trnava - vernisáž

mz-tt-gjk.png

Pozvánka na vernisáž v poradí už šiesteho projektu Mestských zásahov z našej produkcie.

03. 06. 2016 | viac

Výstava Alfonz Torma

elekt-poz.jpg

Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.

03. 05. 2016 | viac

NOMINÁCIE NA CENU VISIO 2020 ZA ROK 2015/2016

visio2020-logo-6×6cm.jpg

Nominácie na cenu časopisu EUROSTAV Cena VISIO 2020 za rok 2015/2016 za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby sú už známe.

21. 03. 2016 | viac

UDRŽATEĽNOSŤ V ARCHITEKTÚRE A VO VÝSTAVBE 2016

21. apríla 2016 sa uskutoční už šiesty ročník medzinárodnej odbornej konferencie Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe, ktorú pripravuje vydavateľstvo Eurostav spolu so Slovenskou radou pre zelené budovy (SKGBC). Tentoraz bude hlavnou témou konferencie Smart princípy: teória verzus realita.

21. 03. 2016 | viac

Európsky Habitat - regionálna konferencia OSN v Prahe

titulne-foto-praha-ladislav-renner-czechtourism.jpg

V dňoch 16. až 18. marca 2016 sa v Prahe v Kongresovom centre bude konať konferencia OSN zameraná na bývanie a urbanizmus. Hostiteľskej úlohy sa ujalo Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky. Konferencie sa zúčastnia významné zahraničné osobnosti a rečníci, účastníci z 56 krajín sveta sa budú stretávať na workshopoch, odborných diskusiách a sprievodných akciách.

08. 02. 2016 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Najnovšie komentáre

Dis(k)plej

Ateliéry a autori: BAAR / www.baar.sk

Autorský tím zásahu: Daniel Šubín

Názov projektu: Dis(k)plej

Miesto/lokalita zásahu: Hviezdoslavovo námestie

pixel03a.jpg

Súčasný stav. Každý z nás má v našom meste nejaké obľúbené miesto, kde si rád oddýchne, pohovie, podebatuje, „nasaje“ mestskú atmosféru, „skritizuje“ okolie hýbuce sa či statické. My sme si tiež našli svoje strategické pôsobisko v jednej nostalgiou nadýchanej kaviarničke. Aj keď to už nebýva pravidelne ako kedysi, ale skôr sporadicky, vždy sa tu nájde niečo na „videnie“. Len „pozadie“ akosi ostáva nezmenené, šedé, nudne karteziánske, možno bezchybné, no až stroho účelné, ale žiaľ, len jednostranne.

Každé námestie by malo byť vo svojej podstate spoločenským priestorom, otvoreným, voľným, dýchajúcim, liberálnym. Ale tu na našom „prehliadkovom pozadí“ nie je niečo v poriadku. Oplotenia sme tu už mali v predošlých pohnutých časoch, ale celkom rýchlo sme si od nich aj odvykli. Dnes sú hranice našťastie len spomienkou. Teraz si už skôr zvykáme na tie staveniskové, nepriehľadné, s reklamami. Tu na námestí však už stavebný ruch utíchol dávnejšie. Oplotenie stojí ďalej a námestie má svoje „demokratické“ hranice.

Navrhovaný stav. Ako teda ponechať plot svojmu pôvodnému účelu, čiže transparentnosti, bezpečnosti a pri tom ho urobiť nevšedným, možno mierne nápadným, ale pritom nie zbytočne konfliktným? Ako zasiahnuť, miestotvorne „trafiť“ do tejto pravidelnej siete oplotenia? V našom prípade to môže byť aj viac zásahov, resp. terčov s fluorescentným povrchom, osadených /„trafených“/ do plotových styčníkov. Náhodilo alebo zámerne, v grafickej skratke so zobrazením napr. siluety bratislavského nábrežia alebo známych tvárí, symbolov.

Mohlo by to byť vedené výtvarníkmi, študentmi či laikmi v rámci hapenningových akcií. Oplotenie by mohlo byť súčasťou mestských podujatí, verejných osláv, sponzorských či charitatívnych akcií. Plot bude len bázou, podkladom pre pixelový obraz, podobne ako bežná stena pre graffiti. Bude transparentný, v nočných hodinách svetelne vyzývavý, zároveň orientačný ako stena z Braillovho písma pre vidiacich. Oplotenie naďalej ostane bariérou determinovanou bodmi – terčami, vytvárajúcou štruktúru veľkoplošného displeja.

Diskusia

Sledovať diskusiu [1] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne