Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

593 územných plánov

938 článkov

4786 fotografií

online návštevníkov

20. 10. 2017, meniny má: Vendelín

Aktuality

Mestské zásahy Trnava - vernisáž

mz-tt-gjk.png

Pozvánka na vernisáž v poradí už šiesteho projektu Mestských zásahov z našej produkcie.

03. 06. 2016 | viac

Výstava Alfonz Torma

elekt-poz.jpg

Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.

03. 05. 2016 | viac

NOMINÁCIE NA CENU VISIO 2020 ZA ROK 2015/2016

visio2020-logo-6×6cm.jpg

Nominácie na cenu časopisu EUROSTAV Cena VISIO 2020 za rok 2015/2016 za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby sú už známe.

21. 03. 2016 | viac

UDRŽATEĽNOSŤ V ARCHITEKTÚRE A VO VÝSTAVBE 2016

21. apríla 2016 sa uskutoční už šiesty ročník medzinárodnej odbornej konferencie Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe, ktorú pripravuje vydavateľstvo Eurostav spolu so Slovenskou radou pre zelené budovy (SKGBC). Tentoraz bude hlavnou témou konferencie Smart princípy: teória verzus realita.

21. 03. 2016 | viac

Európsky Habitat - regionálna konferencia OSN v Prahe

titulne-foto-praha-ladislav-renner-czechtourism.jpg

V dňoch 16. až 18. marca 2016 sa v Prahe v Kongresovom centre bude konať konferencia OSN zameraná na bývanie a urbanizmus. Hostiteľskej úlohy sa ujalo Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky. Konferencie sa zúčastnia významné zahraničné osobnosti a rečníci, účastníci z 56 krajín sveta sa budú stretávať na workshopoch, odborných diskusiách a sprievodných akciách.

08. 02. 2016 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Aktuálne diskusie

Najnovšie komentáre

Car – boat

Ateliéry a autoři: BAAR

Autorský tím zásahu: Daniel Šubín

Název projektu: Car – boat

Místo/lokalita zásahu: Alšovo nábřeží

layout-carboat.jpg

Súčasnosť

V súčasnosti každá metropola zažíva problém s parkovaním najmä v centrálnych zónach. Parkoviská sú drahým variantom pre využívanie statickej dopravy, a keď aj sú, tak sú iba dočasnou plochou, ktorá väčšinou podľahne budúcej výstavbe. Jediným riešením tak ostávajú podzemné parkovacie garáže pod novovytváranými námestiami a parkami alebo pod novovybudovaných objektmi. Tieto parkovacie priestory sú najmä využívané prevádzkami umiestnenými priamo v budovách alebo zariadeniami v blízkom okolí a v menšom pomere návštevníkmi mesta.

Alternatívou sú parkovacie domy, ktoré svojou monofunkciou nie sú zase úplne ideálnym riešením. Ľudia sú pohodlní a chceli by parkovať priamo pri parkoch, námestiach, nábrežných promenádach. Preto som využil rieku, ktorá je zväčša voľným priestorom tiahnúcim sa naprieč celou mestskou štruktúrou a zároveň silným turistickým pútačom.

Návrh

Myšlienka parkovania na vode, na rieke bola vlastne inšpirovaná rôznymi plavidlami umiestnenými pri brehoch rieky Vltavy.

„Carboaty“ sú vlastne obdobou iných plávajúcich prevádzok na vode ako sú houseboaty, botely, rôzne galérie, hudobné kluby, diskotéky. V podstate ich funkciu je možné ponechať, ako programovú nadstavbu, pod ktorou je parkovacia špirála so sklonom 3–10%. S tou je možné pokračovať až do hĺbky, ktorú dovoľuje ponor rieky resp. výška brehu.

Tvar je zámerne v symbole kolesa ako znaku mobility, či plávajúceho záchranného kolesa ako symbolu vody, či plavidla. Takto uložené objekty na hladine riek, môžu vytvárať zaujímavú rôznofarebnú scenériu, ktorá spestrí panoramatický výhľad na riečnu „stuhu" najmä v nočných hodinách, ale aj rôznymi inými grafickými riešeniami je možné tieto plávajúce „donutky" vnímať aj počas denného promenádovania. Tento produkt možno aplikovať aj v iných mestách na riekach.

Diskusia

Sledovať diskusiu [2] | RSS

Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne