Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

593 územných plánov

938 článkov

4786 fotografií

online návštevníkov

21. 10. 2017, meniny má: Uršula

Aktuality

Mestské zásahy Trnava - vernisáž

mz-tt-gjk.png

Pozvánka na vernisáž v poradí už šiesteho projektu Mestských zásahov z našej produkcie.

03. 06. 2016 | viac

Výstava Alfonz Torma

elekt-poz.jpg

Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.

03. 05. 2016 | viac

NOMINÁCIE NA CENU VISIO 2020 ZA ROK 2015/2016

visio2020-logo-6×6cm.jpg

Nominácie na cenu časopisu EUROSTAV Cena VISIO 2020 za rok 2015/2016 za najvýraznejší čin v oblasti udržateľnej architektúry a výstavby sú už známe.

21. 03. 2016 | viac

UDRŽATEĽNOSŤ V ARCHITEKTÚRE A VO VÝSTAVBE 2016

21. apríla 2016 sa uskutoční už šiesty ročník medzinárodnej odbornej konferencie Udržateľnosť v architektúre a vo výstavbe, ktorú pripravuje vydavateľstvo Eurostav spolu so Slovenskou radou pre zelené budovy (SKGBC). Tentoraz bude hlavnou témou konferencie Smart princípy: teória verzus realita.

21. 03. 2016 | viac

Európsky Habitat - regionálna konferencia OSN v Prahe

titulne-foto-praha-ladislav-renner-czechtourism.jpg

V dňoch 16. až 18. marca 2016 sa v Prahe v Kongresovom centre bude konať konferencia OSN zameraná na bývanie a urbanizmus. Hostiteľskej úlohy sa ujalo Ministerstvo pre miestny rozvoj Českej republiky. Konferencie sa zúčastnia významné zahraničné osobnosti a rečníci, účastníci z 56 krajín sveta sa budú stretávať na workshopoch, odborných diskusiách a sprievodných akciách.

08. 02. 2016 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Najnovšie komentáre

Osloboďte ho!

Ateliéry a autori: Ľubica Hustá

Autorský tím zásahu: Ľubica Hustá, Tomáš Tokarčík

Názov projektu: Osloboďte ho!

Miesto/lokalita zásahu: Bratislava

kocik-043.jpg

Zelený verejný priestor na Uršulínskej ulici v Starom Meste verejnosti neslúži. Malý park, ktorý má tradíciu, pôvodne bol záhradou františkánskeho kláštora a relatívne pred nedávnom funkčným zeleným ihriskom pre deti, má dnes podobu pekne upraveného a idylicky nadizajnovaného parčíka s novými stromami, romantickou studňou, lavičkami, novými odpadovými košmi, vysypanými chodníčkami a pekne kovaným pseudohistorickým plotom, ktorý ho dôsledne obkolesuje.

kocik-051.jpg

Určite to nebolo lacné. Je tu ale problém, vlastne skoro záhada, alebo špecifická provokácia zo strany staviteľa podzemného parkoviska, ktoré je pod ním ukryté? Jeho dve pekne kované vstupné brány sú pre verejnosť permanentne zamknuté a pre istotu ešte zatvorené aj ťažkou kovovou reťazou… Ako z rozprávky. Zakliata záhrada čaká na svojho osloboditeľa so zázračným kľúčom.

Koľko verejných zelených plôch má Staré Mesto? Dosť? Dosť načo? Môžeme plytvať? V akom meste sa dobre žije? Je verejnosť priateľ mesta? Koho má mesto radšej?

A možno ani netreba odstrániť ten drahý plot, tak ako sme to urobili na poetických vizualizáciách. Jednoznačne však – odomknite brány!

Diskusia

Pridať komentár [4] | Sledovať diskusiu [1] | RSS

Prečo sú brány parku zatvorené ? ( Tiež autorov - to zaujíma .)

28. 01. 2012 17:54:14 | Pavel Lichard, Pavel Šimkovic, Marcel Zuziak - (autori pôvodného súťažného návrhu.)

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Mesto Bratislava poverilo realizáciou nášho súťažného návrhu na túto lokalitu firmu "Markrop". Ako jediní autori tejto idey v súťaži - sme sa dodnes od mesta Bratislava, ani od firmy "Markrop" nedozvedeli, prečo, bez nášho autorského súhlasu,teda našu pôvodnú myšlienku realizovala firma "Markrop".V našej pôvodine boli síce odlišne a na rozdiel od realizácie - správne riešené 2 vstupy do podzemných garáží.Tak to stanovili platné medzinárodne bezpečnostné technické normy! Naviac - náš návrh riešil v areáli tiež menšie verejné detské ihrisko.Uvažoval tiež s fixovaním výkopu objektu garáží kotvenými "Milánskymi stenami" - čo by bolo určite zabránilo (ťažko napraviteľnému) vážnemu poškodeniu statiky gotickej a barokovej pamiatky - areálu Kostola Františkánov -(najmä v jeho časti mimo karner Kaplnky Sv.Jána). Toto poškodenie nastalo najskôr v čase výkopov,pri aplikácii nevhodného zakladania garáží v podzemí - za pomoci "studní". Následné deštrukcie sú dodnes výrazne viditeľné - vo forme širokých prasklín v murivách cennej historickej kultúrnej pamiatky,( napr. z nárožia Zámočníckej a Františkánskej ulice). Prečo sa vtedy o tom nepísalo?

RE: Prečo sú brány parku zatvorené ? ( Tiež autorov - to zaujíma .)

29. 01. 2012 12:15:55 | michal | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

smutné. co tak preskumat autorske pravo cez SKA?

Narúšanie etického kódexu slovenskej architektúry

07. 06. 2014 11:12:54 | Juraj Ostrý

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Verejnosť žiada autorizačnú a eticků komisiu Spolku architektov Slovenska o jej stanovisko k svojvoĺnemu porušeniu autorského zákona a etického kódexu SAS, ktorého sa dopustili členovia SAS : Ing.Hrdý, Ing.arch Kropiláková a (zosnulý) Ing.arch.Ivan Marko. Títo - ako samozvaní projektanti - realizovali cudzie autorstvo: ,,Vìťazný súťažný návrh na park za Novou radnicou a za areálom Františkánskeho kostola." Zneužili pri tom viťazný súťažný návrh autorov: Ing.arch.Marcela Zuziaka, Ing.arch.Pavla Licharda a Ing.Pavla Šimkovica. Žiada sa preto, aby SAS na stránkach slovenskej architektonickej tlače k uvedenému porušeniu etického kódexu slovenskej architektúry zaujal prísne stanovisko - zjednali v tejto otázke voči skutočným autorom nápravu a satisfakciu. Voči porušovatelom architektonickej etiky nech SAS vyvodì čo na prísnejšie konzekvencie ! otázke nápravu. Nakoĺko architektonická verejnosť na internete poukázala na tento negatívny jav v slovenskom architektonickom dianí, žiada sa súčasne, aby SAS zjednal pre skutočných autorov a víťazov súťaže satisfakciu a porušovateĺov etického kódexu slovenskej architektúty sankcionoval.

Potrebujete podnikateľský úver? Alebo osobné pôžičky?

03. 08. 2017 16:37:52 | John Mclondon

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Dobrý deň, Potrebujete podnikateľský úver? Alebo osobné pôžičky? Máte v úmysle požičiavať pôžičku? Kontaktujte nás teraz s ďalšími informáciami. Neváhajte a odošlite svoju žiadosť prostredníctvom e-mailu (john_mclondoninvestment@hotmail.com) Formulár žiadosti o úver: celé meno: výška pôžičky: Kontaktná adresa: krajina: telefónne číslo: Doba trvania pôžičky: Účel úveru " Čakám na vašu naliehavú odpoveď.
Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne