Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

593 územných plánov

939 článkov

4790 fotografií

online návštevníkov

16. 12. 2017, meniny má: Albína

Aktuality

Vernisáž Mestské zásahy Kežmarok

mz-kezmarok-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZKK 24.11.2017 o 17:00 v Mestskej knižnici Kežmarok.

15. 11. 2017

Vernisáž Mestské zásahy Brezno

mz-brezno-poster-vernisaz-web.png

Tešíme sa na prezentáciu a krst publikácie MZBR 27.11.2017 o 16:00 v Synagóge Brezno.

15. 11. 2017

Cena Dušana Jurkoviča 2017 pozná víťaza

ceny-sas-2017-pozv-mail-stranka-spoj.png

Spolok architektov Slovenska a Fond výtvarných umení
si Vás dovoľujú pozvať na slávnostné odovzdávanie cien za architektonickú tvorbu za rok 2017:

CENA EMILA BELLUŠA
CENA DUŠANA JURKOVIČA
CENA MARTINA KUSÉHO
INSPIRELLI AWARDS SLOVAKIA

v stredu 8. novembra 2017 o 18:00 h
v Melej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave

07. 11. 2017

Mestské zásahy Trnava - vernisáž

mz-tt-gjk.png

Pozvánka na vernisáž v poradí už šiesteho projektu Mestských zásahov z našej produkcie.

03. 06. 2016 | viac

Výstava Alfonz Torma

elekt-poz.jpg

Výstava na priereze tvorby Alfonza Tormu poukazuje na transformácie, ktorými prešla profesia záhradnej architektúry v období rokov 1976 až 2016.

03. 05. 2016 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

42%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

24%

Najnovšie komentáre

 • ponuka pôžičky na dovolenku a medzi jednotlivými

  Finančná pomoc Ste navrhovateľmi projektov alebo podnikateľom, hľadáte financovanie na spustenie …

  14. 12. 2017 / 12:27 | virginia

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan on low interest rate 1% and easy process. Contact me for more …

  11. 12. 2017 / 18:40 | Mrs.Emilia Fedorcakova

 • UPDATE ON LOAN REQUIREMENT

  Hello, Apply and get qualify for a loan on low interest rate 1% and easy process. Contact me for more …

  11. 12. 2017 / 13:56 | Mrs.Emilia Fedorcakova

 • ofre

  Rýchly a spoľahlivý úver Som jednotlivec a pomáham komukoľvek, kto potrebuje financovanie svojich …

  09. 12. 2017 / 17:40 | laura

 • laurabettery@gmail.com

  Rýchla a spoľahlivá ponuka úveru Máte finančné starosti, máte bankový zákaz, Súbor alebo …

  09. 12. 2017 / 17:37 | laura

Pražská spojka

Ateliéry a autori: SIEBERT + TALAŠ

Autorský tím zásahu: Ondrej Horváth, Andrej Mankovecký, Martin Marušinec, Matej Siebert

Názov projektu: Pražská spojka

Miesto/lokalita zásahu: Bratislava

layout-a4-do-foto.jpg

Jedna z najpoddimenzovanejších ulíc v Bratislave je Jaskový rad. Limitovaný z jednej strany stúpajúcim svahom, z druhej strany terén klesajúci k železnici, popri nej hlavná mestská radiála – Pražská ulica. Doprava. Úzky Jaskov rad. Bývanie. Relax. Dá sa s tým niečo robiť?

Na mieste, kde Cesta na Kamzík schádza na Jaskový rad, narazíme na ďalší problém. Cesta na Kamzík končí kolmicou. Na bicykli treba mať dobré brzdy. A potom už len doprava na Kramáre a doľava smer centrum. A to sme na úzkej frekventovanej ulici. Predstava víkendového relaxu. Dá sa s tým niečo robiť?

Náš návrh sa skladá z dvoch nadväzujúcich riešení. Rozšírenie úzkej ulice Jaskového radu o vyloženú promenádu, ktorá by okamžite zatraktívnila územie. Profil doterajšej cesty, kde nám úzky chodník na jednej strane a minimálna šírka cesty a úzky chodník na strane druhej, nedávajú veľa pohody, by bol zmenený v prospech všetkých. Doterajší chodník na spodnej strane by sa zmenil na pozdĺžne parkovanie prestriedané so zeleňou, filtrujúcou nepriaznivý vplyv Pražskej ulice.

Tam, kde sa dnes začína prudký spád a výška nad zapustenou železnicou je miestami 12–15m, by začínala pešia promenáda. Štvormetrová šírka umožní okrem pešieho pohybu aj alternatívu s umiestnením drobných služieb (malá kaviareň, kvety, čitáreň, fast food,…). Prvky týchto prevádzok by bolo možné podľa potreby inštalovať, alebo naopak veľmi jednoducho odstrániť, keďže by išlo o systém typizovaných transportných kontajnerov, ktoré by sa jednoducho napájali do vyloženej konštrukcie terasy.

layout-rendre-1.jpg

Súčasťou návrhu riešenia problémového územia je aj prepojenie Jaskového radu a Kalvárie na druhej strane Pražskej ulice, lávkou pre peších a cyklistov. Spojili by sa tým dve rekreačné oblasti – územie Kamzíka a Koliby, na druhej strane doliny Kalvária a Horský park. Kruhový tvar podčiarkuje charakter relaxu. Nie je to spojnica, ktorej prvoradou funkciou je skrátiť čas potrebný na prejdenie z bodu A do bodu B. Je to most spájajúci dve pomalé rezidenčné a rekreačné štvrte, preto sa to odráža aj na tvarosloví. Umožňuje si vybrať, kadiaľ človek pôjde, či zostať krúžiť na moste.

Umožňuje súťaživosť, ktorá k relaxu a športu patrí. Z konštrukčnej stránky je lávka zavesená, stĺpy sú umiestnené na miestach, kde sa v stiesnenej situácii mestskej dopravnej radiály a železnice nájde miesto, ktoré nebude kolidovať s inými determinantami. Z toho nám vzniká k pravidelnému tvaru lávky nepravidelný systém, výrazovo dopĺňajúci celok. V noci vyzerá osvetlená lávka ako veľká aura vznášajúca sa nad územím a akcentujúca jeden z hlavných vstupov a výjazdov do a z centra hlavného mesta.

Diskusia

Pridať komentár [4] | Sledovať diskusiu [0] | RSS

Nerozumiem

20. 10. 2013 13:35:33 | ortodoxný čechoslovák - vecnesny@gmail.com

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

Vám a Vášmu projektu ,ktorý je len akýmsi grafickým cvičením bez akceptácie širších súvislostí,podobne ako aktivity cyklokoalície ba. Prečo? Lebo mesto je živým organizmom pre všetkých. To,že Brnenská je radiálou a teda aj násosskou áut na tom sa nič nedá zmeniť ,len konečne nájsť logické a mestské riešenie.Žial v BA neuskutočnitelné. Treba odviest autá mimo Pražskú,umožniť im lahký prejazd do ciela, prestavat Stanicu a Štefánikovu, presmerovat tram... píšem otom v sme Howgh

ó slovensko impotentné

07. 01. 2014 13:58:55 | ortodoxný čechoslovák

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

konečne som našiel svoj príspevok,ktorý potvrdil jednu pravdu - neschopnosť odbornej verejnosti a jej parciálne uzavreté záujmy a nie záujmy komunity v tomto prípade miest. potešilo, že aspon tých niekolko klikov si našlo cestu k príspevku, ale správcovia up z ke , toje presne výsledok ako ich projekt ehmk- totálny nezmysel a plytvanie / presun / korupcia miestnych autorít. teraz v ba idú robit tram v petržalke... škoda slov, skončí to presne tak ako všetko posledných 25 rokov ... 40 blaváci za účinnej pomoci odbornej verejnosti účinne prznia najvačšiu sk dzedzinu a potom to chcú vyriešiť zasa nekoncepčne 1 linkou tram... večné sny...
admin

RE: ó slovensko impotentné

07. 01. 2014 14:38:01 | admin | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

O com pojednavas?
Vyhni sa invektivom, ak mas pokracovat v diskusii.

RE: RE: ó slovensko impotentné

27. 10. 2014 09:57:05 | ortodoxny cechoslovak | Reakcia na

Reagovať | Odkaz na tento príspevok

pojednavam o obrne slovenskej mysle, co keby sa autor pozrel na sirsie suvislosti a nie nejake blbe cyklisticke cvicenie nad Brnenskou - podotykam, ze moj rocny najazd na MTB je cca 3tis.km , ale tolko nezmyslov v UP SK miest , potom sa niet co cudovat, ze poslednou komplexnou stavbou na SK bol Areal Snov na Corbavom plese v roku 1970 , kt. je dnes kompletne zniceny!!! Skus sa pozriet na zst v Liege a jej vztahy resp. vyvoj zst v Bruseli za poslednych 20 rokov resp. planovanie v Londyne a potom hovor o invektivach. SK nema pravo na existenciu, je to 1000 rokov len destrukcie, vsetko dobre , co tam vzniklo bolo nanutene a neskor zavrhnute , este aj Stefanika by katolici najradsej zadupali do zeme. Ale Tiszo, Hlinka su velebeni. A preto by si zasluzili jednu Pachovsku po papuli... Takze preto, ze aj vase vypotky patria do 4. cenovej skupiny . Toto je nieco uzitocne, pekne a hodne uznania a nie sk robota UP http://markthalrotterdam.nl/, po poslednej navsteve v KE sa mi obratil zaludok, co ste tam dokazali vyrobit s namestim a cesta od Miskolca - niekde v Nahornom Karabachu - colnica grc, chces este nieco, argumenty a vysledky nemas, pridi ukazem ti ako t robi burgemeister v Alpach , v malej dedine...
Pridať komentár

Nie ste prihlásený, pre využitie výhod pre registrovaných sa prihláste alebo zaregistrujte

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne