Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
08. 09. 2024, meniny má: Miriama
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD. - hlavný architekt mesta Bratislavy.
23821
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Bratislava je mestom sídliskovej výstavby. Sídliská vynikali až do roku 1990. Po skončení ich výstavby sa očakávala etapa ich humanizácie, ktorá však neprišla. Zložitý interdisciplinárny problém chceli architekti riešiť sami. Viedlo to k živelnému vstupu nových objektov – najčastejšie nových obytných budov. Pozrime sa na niektoré tragické príklady zahusťovania pôvodnej obytnej zástavby.
Som obyvateľ sídliska. Od roku 1986 bývam v Petržalke-Dvoroch v osemposchodovom paneláku. Predtým som bol vyše dvadsať rokov obyvateľom tzv. Februárky A. Dostatočná kvalifikácia na to, aby som si – napriek tomu, že nie som urbanista, iba urbánny človek – dovolil napísať o tom, čo sa zmenilo a nezmenilo nielen okolo mňa, sčasti všeobecne, Bratislava, viac ako iné mestá na Slovensku, je mestom sídlisk. Ak sa predtým stavali nové kolónie alebo nové mestské štvrte, obytné skupiny alebo satelity, po roku 1950 sa propagovala už len kolektívna bytová výstavby (KBV) alebo hromadná bytová výstavba (HBV) vo forme mnohotisícových sídlisk.
V roku 1954 bol na Kmeťovom námestí postavený prvý panelákový dom, základný kameň budúcej spriemyselnenej bytovej výstavby. Prvé sídliská boli často ešte malé a nachádzame tu rôzne technológie – liaty betón, vákuovaný betón, viaceré panelové systémy, ba používala sa aj tehla. Za krátky čas sa to scvrklo na jedinú technológiu veľkostenných montovaných prvkov. Po Februárke, Hostinského, Miletičovej, Karfíkovom Bielom Kríži a Vistre prišli Štrkovec, Ostredky, Pošeň a Trávniky tvoriace Ružinov, potom Karlova Ves a nakoniec Petržalka, Podunajské Biskupice a Dúbravka. A na stoloch ležali pripravené Jarovce, Podkarpatský sídelný pás či tzv. Záhorský sídelný pás pre 200-tisíc obyvateľov. Prišiel však november 1989 a s ním koniec panelákov aj panelovej výstavby.
Stavba nového obytného domu na Raèianskom mýte v Bratislave zničila urbanistickú hodnotu hodnotného obytného súboru z 50. rokov minulého storočia Februárky A. Foto: Martina Jakušová
Ponovembrové politické, spoločenské a hospodárske zmeny priniesli
viaceré očakávania. Aj architekti očakávali okrem iného prudký príchod
humanizácie sídlisk. A najmä si mysleli, že to vyriešia sami. Asi prvou
súťažou po novembri bola súťaž na humanizáciu Petržalky. Preniesla
10 projektov, ktoré boli viac novými územnými plánmi ako cestou k premene
Petržalky.
Ignorovanie skutočnosti, že ide o zložitý interdisciplinárny problém,
viedlo k neúspechu týchto „humanizačných“ zámerov a zapríčinilo
stagnáciu a neskoršiu živelnosť premeny sídlisk. Generácia otcov tejto
výstavby chcela zväčša v prvom rade to, aby boli ich „socialistické“
zámery a myšlienky dotiahnuté do konca tak, ako to voľakedy nakreslili a
naplánovali.
Mierová kolónia (pôvodne Vistra), ďalší súbor od V. Karfíka, sa doèkal takejto „úpravy“. Na každom objekte je nadstavba riešená inak, sídlisko je plné necitlivých zásahov do pôvodnej architektúry. Foto: Štefan Šlachta
Petržalský Aupark vznikol na voľnej ploche v priamom susedstve so Sadom
Janka Kráľa, obrátený tvárou k diaľnici a so zásobovaním zo strany
parku. Je len otázkou času, dokedy to tento vzácny park vydrží.
Tzv. „Béčka“, hlavná kompozičná os Petržalky s trasou metra
plánovanou tridsať rokov, sa ocitla v ofsajde.
Nová výstavba administratívnych budov a služieb sa realizuje
pozdåž Panónskej cesty, čiže na opačnej strane sídliska.
K prvým novým objektom, ktoré sa v sídliskách objavili, patrili kostoly.
V Dúbravke, na Februárke, v Karlovej Vsi a vo Vrakuni v Bratislave, ale
rovnako v Košiciach, Trenčíne, Dolnom Kubíne atď. Vznikali spravidla bez
súťaže, ich architektonická kvalita bola iba výnimočne prínosom, stali sa
však novými centrami nielen spoločenského, náboženského, ale
i kultúrneho života komunity žijúcej okolo nich.
Biely kríž pri vstupe na sídlisko od Vladimíra Karfíka na Bielom kríži v Bratislave. Aj tejto èasti hrozí zahustenie zástavby. Foto: Štefan Šlachta
Dva vstupné objekty s vybavenosťou, dnes zakryté reklamami. Ináč žiadne zásadné zmeny. Je to predsa Karfík, myslel som si. A išiel som si pozrieť jeho Mierovú kolóniu (pôvodne nazývanú Vistra). Tam to, čo je obnovené, je dobré, čo je nadstavené, je tragické. Ako ináč, na každom objekte je nadstavba riešená inak, z jednoposchodového vstupného objektu je viacposchodová bytovka, z druhého je krčma s plachtovými prístreškami. Pribudol nový objekt pre seniorov, ktorý je úplne o inom. Kam sa len človek obzrie, vidno necitlivé zásahy do pôvodnej architektúry. Urbanistická skladba je však rešpektovaná a ihrisko je, chvalabohu, ešte nezastavané.
Na začiatku ešte malé, ale kvalitou známe bolo sídlisko na Hostinského so vstupným objektom obchodného centra Slimák. Objekt bol symbolom sídliska a jeho architektonická kvalita bola uznávaná. Dnes je zničený nadstavbou a skôr odstrašuje ako priťahuje. Šok však prišiel až potom. Medzi panelákmi bol postavený sex-shop s adekvátnou architektúrou, ktorý ignoruje pôvodnú urbanistickú kompozíciu. Neviem si predstaviť, ako to niekto povolil. Ale stojí a straší nevkusom. Škoda, lebo obnovené výškové paneláky sú pekné.
Ïalším príkladom barbarského zásahu do obytného súboru Februárky je nadstavba jedného z obytných domov na zaèiatku Sibírskej ulice. Foto: Štefan Šlachta
najrozsiahlejší komplex architektonickej sorely v Bratislave, prešiel za posledné roky celým radom premien – a väčšinou k horšiemu. Časti príjemných podlubí na Miletičovej sú vyplnené a ohradené bufetmi a pivárňami, ktoré musí pasant obchádzať. Nadstavby vyriešili možno zatekanie striech, priniesli však statické problémy a najmä znásobili problémy s parkovaním. Z viacerých nadstavieb sú najhoršie tie na strane Trenčianskej ulice. Podobne ako v uvedených príkla-doch by sme mohli hovoriť o ďalších menších sídliskách, počínajúc dvojroč¬nicovou HBV v Krasňanoch cez ľudovú štvrť až po Bellušove domy na Miletičovej… Živelnosť nadstavieb a likvidácia zvyškov zelene v prospech parkovania sú najtypickejšie znaky „premeny“ týchto obytných súborov.
Obytný dom Obydick na Račianskej ulici v Bratislave je jedným z tých vyšších, ktoré sa v urbanizovanom prostredí správajú ako solitér. Foto: Martina Jakušová
Voľné plochy pôvodných sídlisk – zeleň, parkoviská èi dokonca pôvodná vybavenosť – ustupujú novým obytným plochám. Ďalší z príkladov zahusťovania pôvodných sídlisk – Eden Park v Ružinove. Foto: Martina Jakušová
Prof. Ing. arch. Štefan Šlachta, PhD., historik a teoretik architektúry, pôsobí ako hlavný architekt mesta Bratislavy.
Bratislava is a city of housing estates, which were built up until 1990. After the completion of their construction there was expected the stage of their humanization, something which never occurred. Architects tried alone to solve this thorny interdisciplinary problem. It led to the unchecked growth of new buildings – for the most part new resi¬dential complexes. Let’s take a look at a few tragic examples of the over-densi¬fication of original housing estates.
Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne