Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
13. 12. 2024, meniny má: Lucia
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
Ing. Miriam Heinrichová, PhD.
17013
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Krajina je priemetom našej spoločnosti. Vnímať ju s fotoaparátom v ruke je často možnosťou poznávať fascinujúci príbeh histórie a súčasnosti zhmotnený na konkrétnom mieste. Každé obdobie vtláča krajine svoje stopy. Pozrime sa na niekoľko pozitívnych i negatívnych „odtlačkov“, ktoré ostali v krajine ako doklad svojej doby.
Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.
Levoča je významným historickým skvostom krajiny Spiša, ktorej kvalitu a opodstatnenie už dlhé stáročia preveruje čas. Len ťažko uveriť, že v 21. storočí hravo prekričal genia loci majestátnej historickej veduty v krajine „lacný“ prístrešok predajcu pohonných látok a objekty priemyslu a služieb. Ich architektúra v pohľade z príjazdovej komunikácie pôsobí mohutnejšie ako Chrám sv. Jakuba.
Prehreškov voči historickému dedičstvu krajiny sa dopúšťajú aj kultúrne oveľa uvedomelejšie krajiny. Na vyhliadkovej ceste z talianskej Volterry sa návštevníkovi okrem stredovekého mestečka San Gimignano (na obrázku vpravo hore) do pozornosti dostane aj štátna väznica (na obrázku vľavo dole). Rôznorodé hmoty si navzájom konkurujú, čím trpí aj krajinný obraz.
Miesta stretnutia prírodnej a zastavanej krajiny – kontaktové zóny – vždy ukazovali mieru úcty človeka ku krajine a kultúry spoločnosti. Nástup do obce či mesta je významnou a zapamätateľnou charakteristikou sídla i celej okolitej krajiny. Ak to morfológia terénu dovoľovala, sídla sa zvyčajne – starostlivým plánovaním, no často aj intuitívne – stavali tak, aby mal človek pri príchode možnosť už zdiaľky objavovať a vychutnávať si krásu sídla. Dnes aj na okrajoch tých najkrajších sídiel vznikajú „náletové“ kobercové obytné zóny s vysokými plotmi bez akejkoľvek ambície budovať obraz sídla v krajine. Nielen že vytvárajú drastickú bariéru medzi urbanizovaným územím a prírodnou krajinou, zväčša neposkytujú ani najmenšiu informáciu o špecifikách a hodnotách sídla, ktoré sa za takouto „hradbou“ rozprestiera.
Od nepamäti spoločnosť architektúrou krajinu svätila. Harmonické spolupôsobenie kultúry a krajiny bolo často otázkou prežitia a zároveň vypovedalo o hlbokej úcte človeka ku krajine. Kľukatá cesta do Turčianskej Štiavničky je obohatená o scénicky sa objavujúce a opäť miznúce priehľady na pohrebnú kaplnku Révaiovcov. Tesne pred príjazdom do Turčianskej Štiavničky sa kaplnka definitívne vynorí spoza pahorka a naplno uchváti pozornosť človeka vchádzajúceho do obce.
Vidiecka krajina tvorená harmonickým vzťahom prírodných prvkov a štruktúry sídla s príjemnou mierkou býva často narušená neproporčne navrhnutými a často pustnúcimi areálmi poľnohospodárskych družstiev.
Výroba fotovoltickej energie je častou skvelou alternatívou energie vyrobenej s negatívnym vplyvom na životné prostredie. Nie vždy je však táto voľba jasnou výhrou. Celé lúky pokryté solárnymi panelmi na hrebeni Považského Inovca výrazne narušili ráz krajiny.
Aj logistické centrá výrazne narúšajú ráz krajiny, navyše kvôli dobrému dopravnému napojeniu sa stavajú často na tých najúrodnejších pôdach.
Nový rozsiahly komplex tak výrazne v krajinnom obraze konkuruje neďalekej obci Necpaly, ze v porovnaní s ním z dediny len nesmelo trčí zopár učupených domov a kostolná veža. Predpokladali sme, že nový komplex budov, ktorého architektonickú kvalitu nejdeme komentovať, bude slúžiť reakreácii alebo službám. Ako sme sa s údivom neskôr dočítali, ide o rodinný dom rodiny jedného „Obyčajného“ človeka.
Na záver ďalšia veselá bodka. Opäť sa nám zvolebnieva, opäť bude krajina plná predvolebných bilbordov umiestnených na najexponovanejších miestach bez ohľadu na charakter krajiny. Pomedzi prales pútačov mnohokrát nemáme možnosť vnímať krajinu, ktorou prechádzame. Niektoré budú opäť vďaka ľudovej tvorbe aspoň vtipné.
The countryside is the mirror of our society. Investigating the countryside with a camera in hand is an opportunity to get to know the fascinating story of the history and present, concretized in one specific place. Each period leaves its mark on the country. Let’s look at some positive and negative “fingerprints” which have remained in the countryside as evidence of our time.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne