Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

24. 02. 2024, meniny má: Matej

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Marek Dinka

Spoluautori

Martina Jakušová

Foto

Marek Dinka

Zdroj

Urbanita

Počet zobrazení

20042

Kategórie

Súvisiace články

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Aktuálne diskusie

discussions

Najnovšie komentáre

discussions

Ako sa menilo bratislavské nábrežie Dunaja

Mnohé európske mestá, ktoré ležia na brehoch riek – často oveľa menej majestátnych, ako je Dunaj –, si svoje nábrežie naplno užívajú. Nábrežie Dunaja v Bratislave však patrilo ešte donedávna k tým častiam mesta, ktoré akoby ani neboli súčasťou centra hlavného mesta stredoeurópskeho štátu. To sa však začalo v posledných rokoch meniť. Pribudli tu novostavby, niektoré objekty sa zrekonštruovali a takisto sa vybudovala protipovodňová ochrana. Bratislavčania boli však naučení vnímať nábrežie, iba keď cestovali cez most na druhú stranu rieky. Mesto sa však musí vedieť ukázať aj od rieky. Nasledujúce série fotografií približujú, ako sa nábrežie menilo z pohľadu človeka, ktorý sa mestom plaví na lodi, či už ide o turistu prichádzajúceho do Bratislavy na výletnej lodi, alebo jednoducho Bratislavčana, ktorý sa mestom plaví na svojom kanoe podobne ako autor fotografií. Fotografie vznikli v rozpätí rokov 2007 až 2010 – pozrime sa, ako sa za tieto štyri roky nábrežie menilo.

Tento článok časopisu Urbanita si môžete prečítať v pôvodnej forme tu.

zmena-ba-nabrezia-dunaja-1.jpg
Polyfunkčný komplex Riverpark je často kritizovaný pre svoj obstavaný objem a nerešpektovanie morfológie krajiny. Táto séria zachytáva jeden a ten istý pohľad pred vybudovaním komplexu, počas budovania a po jeho dokončení. Tri sivozelené bodové panelové vežiaky na prvom obrázku vpravo boli pred postavením Riverparku neadekvátne masívnou hmotou rušiacou vnímanie hradného masívu. Nová výstavba Riverparku ich hravo zakryla a z Bratislavského hradu urobila drobnú kulisu.

Polyfunkčný komplex Riverpark je často kritizovaný pre svoj obstavaný objem a nerešpektovanie morfológie krajiny. Táto séria zachytáva jeden a ten istý pohľad pred vybudovaním komplexu, počas budovania a po jeho dokončení. Tri sivozelené bodové panelové vežiaky (na prvom obrázku vpravo) boli pred postavením Riverparku neadekvátne masívnou hmotou rušiacou vnímanie hradného masívu. Nová výstavba Riverparku ich hravo zakryla a z Bratislavského hradu urobila drobnú kulisu.

Bratislavský hrad nedávno prešiel výraznejšou rekonštrukciou. Táto séria ho zobrazuje pred rekonštrukciou v roku 2007 a po rekonštrukcii v roku 2010. Kontroverzná rekonštrukcia Bratislavského hradu zhltla o desiatky miliónov eur viac, ako sa pôvodne plánovalo. Otázkou je, ako do priestoru podhradia zasiahnu prípadné projekty Vydrica od spoločnosti Zillion a Zuckermandel od J&T Real Estate.

Bratislavský hrad nedávno prešiel výraznejšou rekonštrukciou. Táto séria ho zobrazuje pred rekonštrukciou v roku 2007 a po rekonštrukcii v roku 2010. Kontroverzná rekonštrukcia Bratislavského hradu zhltla o desiatky miliónov eur viac, ako sa pôvodne plánovalo. Otázkou je, ako do priestoru podhradia zasiahnu prípadné projekty Vydrica od spoločnosti Zillion a Zuckermandel od J&T Real Estate.

Pohľad na budovu SND a na centrálnu časť komplexu Eurovea. Vďaka veľkorysému projektu, v rámci ktorého sa vybudovala nábrežná promenáda a námestie pred Slovenským národným divadlom, vznikol v meste kvalitný verejný priestor plný života.

Pohľad na budovu SND a na centrálnu časť komplexu Eurovea. Vďaka veľkorysému projektu, v rámci ktorého sa vybudovala nábrežná promenáda a námestie pred Slovenským národným divadlom, vznikol v meste kvalitný verejný priestor plný života.

Juhozápadný pohľad na komplex Eurovea z roku 2007 a v súčasnosti. Sklad č. 7, ktorý je technickou pamiatkou Bratislavy postavenou v 20. rokoch minulého storočia vo funkcionalistickom štýle, zrevitalizovali v roku 2008 v rámci prvej etapy projektu Eurovea. Sympatickým počinom bola aj obnova výškovej budovy sídla TASR, ktorú realizovala spoločnosť J&T Real Estate niekoľko rokov pred obnovou Skladu č. 7.

Juhozápadný pohľad na komplex Eurovea z roku 2007 a v súčasnosti. Sklad č. 7, ktorý je technickou pamiatkou Bratislavy postavenou v 20. rokoch minulého storočia vo funkcionalistickom štýle, zrevitalizovali v roku 2008 v rámci prvej etapy projektu Eurovea. Sympatickým počinom bola aj obnova výškovej budovy sídla TASR, ktorú realizovala spoločnosť J&T Real Estate niekoľko rokov pred obnovou Skladu č. 7.

How Bratislava’s Danube riverfront has changed

Many European cities situated on the banks of rivers – and often less majestic ones than our Danube – use their riverfront to its fullest. Until recently however the Danube in Bratislava was regarded by its citizens as not really part of the city centre, worthy only of a casual glance as they crossed one of its bridges. In the last few years this situation has changed, with new buildings, reconstructions, and anti-flooding mechanisms presenting a new face to the shoreline. Indeed a city should always be conscious of how it looks from its river. The following series of photographs track the changes to Bratislava seen from someone floating on the Danube, whether he is a tourist shooting snaps from a sightseeing ship or, like the author of these photos, a regular Bratislavan paddling his canoe past the centre of the city. The pictures record the time span 2007 to 2010 – let’s see how the shoreline changed over these four years.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne