Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

20. 06. 2024, meniny má: Valéria

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Spaladium Centrum, Split - Chorvátsko

stadion1.jpg

Majstrovstvá sveta v hádzanej sa na budúci rok budú konať v Chorvátsku. Preto je prirodzené, že Chorvátsko žije prípravami na tento najväčší šampionát v hádzanej a prejavuje sa to aj intenzívnou stavebnou činnosťou.
V šiestich mestách v Chorvátsku budujú súčasne nové športové haly a areály, alebo tie existujúce modernizujú a dobudovávajú. Druhý najväčší športový areál po Záhrebe, ktorý v súčasnosti realizujú, je v Splite. Nová multifunkčná aréna Lora s 12 500 miestami na sedenie, sa po svojom dokončení stane súčasťou športového a obchodného komplexu Spaladium Centrum, situovaného priamo na stredozemnom pobreží. Tento ambiciózny projekt s rozpočtom 140 miliónov EUR bude k dispozícii pre prvé športové a kultúrne udalosti už v decembri 2008.


Športový a oddychovo-spoločenský komplex Spaladium Centrum sa nachádza v severnej časti chorvátskeho mesta Split. Známe chorvátske mesto Split, nachádzajúce sa na východnom brehu malého poloostrova pri Jadranskom mori, je známe najmä vďaka námornému prístavu, vojenskej základni, medzinárodnému letisku a cenným stavebným pamiatkam.

es-9-spaladium-5.jpg

Spaladium Centrum

Komplex s futbalovou plochou a bazénom bol postavený ešte v roku 1979 kvôli športovým hrám. Odvtedy uplynulo takmer 30 rokov a práve pri príležitosti plánovaných majstrovstiev sveta v hádzanej v roku 2009 pristúpili k modernizácií existujúcich športových zariadení a k dobudovaniu nových s cieľom vybudovania multifunkčného športového a spoločensko-oddychového centra. Po jeho dokončení bude Spaladium Centrum zahŕňať hádzanársku halu pre 12 000 divákov, wellness centrum, bar a exkluzívnu reštauráciu na najvyššom poschodí s výhľadom na celé mesto Split. V areáli bude dostatok miest na parkovanie (1 500). Samotná multifunkčná hala, ktorá dostala názov Lora, je súčasťou komplexu a je práve vo výstavbe. Okrem hádzanej, sa v nej bude môcť hrať aj basketbal, tenis, volejbal, box, motokros a budú sa tu môcť konať aj obchodné veľtrhy, konferencie, výstavy i koncerty. Centrum sa stane miestom konania športových, zábavných a kultúrnych podujatí a rôznych iných aktivít, ktoré sa už budú môcť, vďaka novej multifunkčnej hale Lora, premiestniť aj do severnej časti mesta Split.

stadion3.jpg

Architektonicko-urbanistický koncept komplexu

Koncepcia celého komplexu vychádza z princípu harmónie medzi nižšou hmotou multifunkčnej haly a výškovou dominantou komplexu, kde bude na najvyššom poschodí umiestnení bar s reštauráciou. Koncepcia predstavujúca súlad medzi horizontálou a vertikálou je kompozične vyvážená a autori pri jej tvorbe veľmi citlivo zvažovali širšie urbanistické vzťahy a väzby, pričom zohľadňovali nasledovné poradie dôležitosti významu – miesto, lokalita a celok. Autori poňali architektonicko-urbanistický koncept areálu symbolicky ako loď: na palube lode sa nachádza pódium s rôznou funkciou, s vertikálnym prvok slúžiacim ako orientačný bod, ako maják hľadajúci znamenie. Rovnako ako maják predstavuje vstup do nového mesta, horizontála umiestnená v centre komplexu predstavuje budúcnosť a cestu do severného „prístavu“. Dôležitou súčasťou návrhu dobudovania komplexu bolo pospájať už existujúce objekty komplexu s novonavrhovanými do kompaktnej podoby a výrazovo zjednotiť všetky prvky komplexu tak, aby vytvorili dojem jednotného celku.

stadion4.jpg

- Vizualizácie: 3LHD architects

nrd-8-titulka.jpg

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.466006

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne