Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
20. 09. 2024, meniny má: Ľuboslav, Ľuboslava
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
TvojDom
14128
09. 10. 2008
Celkový počet hlasov: 683
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Rozdrobené stavebné pozemky a nedoriešené vlastnícke práca k nim zapríčiňujú ich neľahké získavanie na realizáciu mnohých projektov.
Stavebné pozemky v Bratislave a jej okolí sú už takmer vyčerpané, trh s nehnuteľnosťami sa tu postupne nasycuje, a tak veľký zahraničný investori pokukujú po ďalších vhodných lokalitách pre svoje developerské projekty. Výstavba sa už úspešne rozbehla aj v ostatných veľkých mestách ako sú Žilina, Banská Bystrica, Nitra, Košice či Prešov a teraz prišli na rad aj ďalšie regióny Slovenka.
Na Slovensku je množstvo krásnych lokalít, ktoré sú ideálne na výstavbu turistických areálov, apartmánových domov a podobne. Takýto rozvoj turizmu, by bol veľkým prínosom nie len pre samotných investorov, ale i pre oživenie ekonomiky celého regiónu. Spolu s výstavbou nových rekreačných centier, by do týchto oblastí Slovenska prišli aj pracovné príležitosti a zahraniční turisti, ktorí tu doteraz nenašli dostatočný komfort a požadované služby.
Situácia však nie je taká ideálna, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Developerov totiž brzdia v ich zámeroch problémy so získavaním pozemkov, ktoré sú na väčšine Slovenska rozrobené a majú nedoriešené vlastnícke práva.
Pozemky sa v priebehu rokov dedením rozdeľovali medzi všetkých potomkov a rozdrobovali sa tak na množstvo malých parciel. Aby sa zabránilo ďalšiemu drobeniu pozemkov, vykonali sa právne opatrenia, podľa ktorých sa parcela môže dediť alebo predávať len po mieru 5-tisíc štvorcových metrov. To však situáciu veľmi nezlepšilo. Takýto pozemok sa síce pri dedení nedelí, ale všetci dedičia sa stávajú jeho podielnikmi. Pokiaľ sa niektorý z dedičov nerozhodne vyplatiť podiely všetkým spoluvlastníkom, aby sa stal výhradným majiteľom celého pozemku, po dvoch či troch generáciách narastá počet vlastníkov pozemku exponenciálnym radom.
Dnes je na Slovensku celkom bežné, že jeden malý pozemok má aj stovky právoplatných spoluvlastníkov, pričom mnohí z nich o tom ani netušia. Pokiaľ chce investor alebo obec sceliť a odkúpiť viacero takýchto pozemkov, neostáva mu iné, ako vyhľadať všetkých spoluvlastníkov a vyžiadať od nich súhlas na odkúpenie pozemku. To samozrejme vôbec nie je jednoduché, pretože niektorí z nich žijú v zahraničí, niektorí z nich sa svojho podielu nechcú vzdať a iní zasa, pod vplyvom vidiny zisku, začnú špekulovať…
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 61 | T: 0.293685
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne