Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

01. 03. 2024, meniny má: Albín

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Vláda chce opäť povoliť voľnejší vstup cyklistov do lesov

cyklistidolesov.jpg

Nová stredopravá vláda chce opätovne povoliť voľnejší pohyb cyklistov v lesoch. Vyplýva to z návrhu programového vyhlásenia vlády. Zákaz vstupu na bicykloch s výnimkou vymedzených trás presadil pred tromi rokmi vtedajší kabinet premiéra Róberta Fica. Možnosť voľne sa pohybovať v lesoch privítali viacerí fanúšikovia dvojkolesových tátošov.

Na les sa budeme pozerať ako na integrálnu súčasť vidieckeho prostredia, kde je potrebné hospodáriť podľa zásad trvalo udržateľného rozvoja tak, aby pre občanov zabezpečoval možnosť pre aktívnu rekreáciu. V tejto súvislosti zrušíme obmedzenia vjazdu cyklistov na lesné cesty,“ uviedli autori kapitoly ministerstva pôdohospodárstva. Programovým vyhlásením vlády sa bude ešte zaoberať koaličná rada. Schváliť ho potom musí vláda a parlament.

Voľnejší vstup do prírody na bicykli by uvítali viacerí cyklistickí nadšenci. „Zámer vlády ma veľmi potešil, lebo bicyklovať cez les s rizikom, že ma z neho vyženie jeho prípadný vlastník či nebodaj budú naháňať jeho psy, bolo stresujúce,“ povedala dlhoročná fanúšička bicyklovania Mira z Bratislavy. Bicykluje vraj už niekoľko rokov a na celodenné Cykloturistické spoznávanie okolia Bratislavy umožňuje požičovňa bicyklov v centre mesta. Sídli na Fajnorovom nábreží v priestore detského ihriska. Od 15. mája do konca septembra je otvorená denne a využívajú ju najmä cudzinci. „Chodievajú sem Holanďania, Taliani, Španieli, Nemci, Briti, ale mali sme aj turistov z Ruska, Islandu či USA,“ uviedla pre TASR majiteľka požičovne Ľubica Ondrášiková. Za nájom unimobunky sa starajú o čistotu na ihrisku. Výpožičná ponuka bicyklov je od jednej hodiny po sedem dní. K dispozícii majú deväť bicyklov, ale vedia zabezpečiť ďalšie. „Nedávno sme mali 18-člennú skupinu Fínov,“ informoval Tomáš Dedinský, jeden z troch mladých brigádnikov v požičovni. „Vlani sme mali dvoch klientov, ktorým ukradli bicykle, pretože ich cez noc nechali na ulici. Zálohu 120 eur sme im nevrátili,“ spomenula ojedinelý prípad straty Ondrášiková. Podľa nej v Bratislave a okolí je asi 150 km cyklotrás, no nie všetky sú značené a bezpečne prepojené. Niekde chýbajú úseky, napríklad od Sihoti do Devína chýba cyklotrasa a býva tam rušná premávka nákladných áut z kameňolomu. “V centre mesta nedávno vybudovali nové nábrežie, no zabudli vyčleniť pás pre cyklistov. Tí sa musia preplietať medzi chodcami,“ podotkla Ondrášiková. Problém je dostať sa na bicykli cez mesto do lesoparku. Záujemcovia využívajú túry so sprievodcom, ktorý ich informuje napríklad o pozostatkoch železnej opony pri rieke Morava. Niektorí sa vyberú po Dunajskej cyklotrase na niekoľko dní do Viedne alebo Budapešti. „Minulý týždeň sme mali skupinku, ktorá bicyklovala štyri dni,“ potvrdil Dedinský. Sú však aj dni, keď nepríde žiaden záujemca o cyklotúru. Bratislava 17. augusta (TASR) zdroj: http://www.mojeslovensko.sk/…rebratislavy- si-poiiavaju-hlavne-cudzinci cyklotúry so sebou vozí aj syna. „Väčšinou sa presúvame po označených cyklocestách, prechodu cez les sa však niekedy nevyhneme,“dodala.

Opätovnú možnosť športovať na bicykli v prírode bez výraznejších obmedzení by privítal aj Slovenský zväz cyklistiky. Jeho zástupca Mikuláš Rapčan však upozornil, že obmedzenia by mali naďalej platiť v oblastiach, kde by mohlo dôjsť k ničeniu prírody. Zdôraznil tiež, že cyklisti sa môžu často na najnavštevovanejších lesných cestách dostávať do kolízie s chodcami. O podobe budúceho zákona by aj preto bolo podľa neho potrebné diskutovať. Zatiaľ nie je známe, či zrušenie zákazu sa rozšíri aj na jazdcov na koni.

Zmenu pôvodnej legislatívy presadil v roku 2007 Ficov kabinet. Proti nemu protestovali okrem vtedajšej opozície aj niektoré mimovládne organizácie a časť verejnosti. Medzi veľkých kritikov zmeneného zákona patril predseda vtedy opozičnej SDKÚ-DS a známy fanúšik cyklistiky Mikuláš Dzurinda. Ten v novej vláde zastáva post ministra zahraničných vecí.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 64 | T: 0.373967

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne