Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

24. 04. 2024, meniny má: Juraj

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Autor

Patrik Pokorný

Zdroj

trnava-live.sk

Zobrazení

21252

Dátum vydania

14. 09. 2010

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

48%

Celkový počet hlasov: 1315

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Trnava: Rozvoju cyklochodníkov bránia aj absurdné požiadavky vlastníkov pozemkov

trnava1.jpg

Cyklochodníky v mestách či bezpečné cestičky pre cyklistov medzi obcami na Slovensku dlhodobo chýbajú. Hoci treba objektívne priznať, že postupne sa najmä v mestách nejaký ten nový úsek s vyznačenou cestou určenou pre cyklistov objaví, stále je to žalostne málo. Aj prejazd bicyklom naprieč Trnavou je dobrodružstvom nielen pre skúsených cyklistov, nehovoriac o menej zdatných starších ľuďoch či mamičkách s menšími deťmi. Výraznejšiemu rozvoju cyklistických trás v regiónoch a chodníkov v uliciach miest bráni podľa slov vedúceho kancelárie primátora mesta Trnava Pavla Tomašoviča aj slovenská legislatíva. Zákonné normy totiž umožňujú požadovať zo strany majiteľov pozemkov pod plánovanými trasami pre cyklochodníky výkupné ceny ako za stavebné pozemky.

trnava.jpg
Cyklochodník ako je na Clementisovej plánovalo, teda oddelený od cesty, plánovalo mesto realizovať aj na Zelenečskej. Zabránili tomu prehnané požiadavky majiteľov pozemkov

Je nemysliteľné, aby sme ako mesto platili za kúsok predzáhradky vedľa hlavnej cesty ceny ako za stavebný pozemok. Takýmto spôsobom sa príliš ďaleko v rozvoji bezpečných cyklochodníkov nedostaneme, hovorí Tomašovič.

Aj preto bude podľa jeho slov mesto iniciovať návrh zákona, ktorý by zaradil cyklochodníky medzi komunikácie verejného záujmu, čím by sa uľahčilo rokovanie s majiteľmi pozemkov o cenách, a prípadne by bolo možné pozemok vyvlastniť za cenu stanovenú znaleckým posudkom.

Primátor Bošnák bude na túto tému hovoriť osobne s ministrom dopravy Figeľom. Sme za to, aby sa tieto vzťahy znormalizovali a veríme, že touto cestou by na celom území Slovenska došlo k výraznejšiemu rozvoju cyklochodníkov a cestičiek pre cyklistov, myslí si.

Ako pripomína, pokiaľ by politici upravili zákon tak, aby stál na strane cyklostrás, v Trnave by bolo možné vytvoriť celistvú sieť cyklochodníkov v priebehu troch rokov.

Mesto Trnava vytvorilo v ostatných rokoch niekoľko cyklochodníkov, no aj Tomašovič si uvedomuje, že trás je stálo málo. Vytvoreniu ucelených cyklistických ciest, ktoré by prešpikovali mesto, bránia najmä vyššie spomenuté problémy s legislatívou. Navyše už existujúce cyklochodníky často končia nezmyselne uprostred cesty.

Mali sme na výber. Buď spravíme cyklochodník v tom trasovaní, pokiaľ máme pozemok, alebo počkáme, pokiaľ sa nedohodneme s majiteľmi – a až potom urobíme celú trasu. Rozhodli sme sa pre prvú možnosť s tým, že po uzavretí rokovaní ďalšiu časť cyklochodníka dokončíme tak ako je plánovaný, vysvetľuje.

Nevyriešené majetkovo – právne vzťahy s pozemkami bránia rozvoju moderných cyklociest aj z pohľadu čerpania eurofondov. Každému je jasné, že pokiaľ nemá vysporiadaný pozemok, o dotácie z európskych peňazí žiadať nemôže.

trnava1.jpg

Cyklochodník na Bottovej ulici

Upravená zákonná norma by túto situáciu mohla posunúť do úplne iných dimenzií. K snahe občianskych či súkromných subjektov vytvoriť sieť cyklotrás, umiestnených v bezpečnej vzdialenosti od frekventovaných ciest, by sa v prípade úpravy v zákone určite pridali samosprávy aj vyššie územné celky. A práve táto skutočnosť by mohla konečne naštartovať mnohé projekty, ktoré zatiaľ existujú len na papieri či v myšlienkach nadšencov.

Veríme, že si aj sami politici uvedomia, že tento problém je možné a potrebné riešiť. Často sa pri príprave cyklochodníkov stretávame s absurdnými požiadavkami a situáciami, ktoré v konečnom dôsledku znamenajú, že projekt sa nakoniec nerealizuje, skonštatoval na záver P. Tomašovič.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 65 | T: 0.476351

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne