Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

624 územných plánov

947 článkov

4806 fotografií

online návštevníkov

02. 12. 2023, meniny má: Bibiána

Aktuality

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Diskusné stretnutie k Manuálu tvorby verejného priestoru

img-20180303–192534.jpg

V poradí prvé stretnutie s verejnosťou k pripravovanému Manuálu tvorby verejných priestorov Prešova zorganizovali Atrium Architekti v Libresso caffe 3.3.2018 v Prešove.

07. 03. 2018 | viac

Zdroj

TvojDom

Zobrazení

14061

Dátum vydania

18. 07. 2008

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

46%

Celkový počet hlasov: 563

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Stavať sa dá kdekoľvek, ale...

Nejaký popis

Požiadavky na stavebný pozemok v kocke: priestor, správna orientácia, dobrá dostupnosť a známa budúcnosť. Ale stačí to?…
Ešte stále na Slovensku platí, že rodinný dom si väčšinou staviame len raz za život. Niet preto divu, že tiež mávame úplne konkrétnu predstavu o tom, ako by malo vyzerať bezprostredné i širšie okolie miesta, kde onen dom bude stáť. Ak k tomu všetkému naviac ešte pristupuje potreba zvoliť pozemok tak, aby vyhovoval požiadavkám na stavbu energeticky úsporného domu, získavame pomerne jasné, zároveň ale veľmi ťažko splniteľné parametre.

Ako vyberáme

Podľa štatistických údajov sa v rebríčku hodnôt, podľa ktorých záujemcovia o stavbu domu uprednostňujú svoje budúce bydlisko, objavujú najvyššie také kvality ako rekreačné možnosti na danom mieste, lokalizácia pozemku, vzdialenosť do miesta zamestnania, celkové urbanistické riešenie lokality a vzdialenosť od školy navštevovanej deťmi. Až potom je vážená cenová úroveň domu a pozemku, dostupnosť nákupných stredísk, dopravné riešenie miesta a konečne tiež sociálne a kultúrne možnosti. Väčšina stavebníkov ide vo svojich úvahách tak ďaleko, že považuje za celkom rozhodujúce hľadisko výhradne vlastnú polohu domu danou umiestením stavebnej parcely a až druhoradý význam prikladá architektonickému a stavebno-konštrukčnému riešeniu. U nás to zatiaľ tak drasticky nefunguje, ale v zahraničí kapitálovo silné firmy v atraktívnych lokalitách bežne stavajú domy bez toho, aby ich tvár a vybavenosť mali ich budúci majitelia možnosť nejako ovplyvniť. Predáva sa tak predovšetkým miesto a dom je vlastne prijímaný s väčšími či menšími výhradami.

Atraktivita lokality je vždy daná radom objektívnych i subjektívnych hľadísk. K najvýznamnejším momentálne patria tiež ekologické charakteristiky, teda najmä absencia zdrojov znečistenia, prítomnosť lesov a relatívne zachovalá príroda. V niektorých regiónoch eventuálne ešte hľadisko rizika radónového žiarenia. Vzhľadom k súčasnému neutešenému stavu väčšiny našich sídel v oblasti infraštruktúry je však v mnohých prípadoch rozhodujúca i tradícia daného miesta, jeho predošlé prirodzené rozvojové možnosti a z toho plynúci prísľub ďalšieho rozvoja.

Nízkoenergetický dom chce viac

Ako sa k týmto pomerne bežným požiadavkám stavia energeticky úsporná stavba? Pomerne nejednoznačne: zatiaľ čo jedni tvrdia, že nízkoenergetický či pasívny dom bude spoľahlivo fungovať iba na pozemku tomuto účelu zodpovedajúcom, teda orientovanom smerom k juhu, s prístupom od severu, ak možno nezarastenom vyššou zeleňou v blízkosti domu. Iní tvrdia, že dom zodpovedajúci nízkoenergetickým štandardom môže vyrásť kdekoľvek, ak ho bude vytvárať skúsený odborník už s definovaným zadaním energetických úspor.

Hľadať objektívnu pravdu bude problematické, ale nie nemožné; bude ležať niekde uprostred. Neporovnateľne jednoduchšie je prispôsobenie stavby parametrom konkrétneho pozemku než postup opačný. Ak bude brať architekt pri vytváraní projektu domu do úvahy i už známe vlastnosti pozemku, najmä jeho veľkosť, orientáciu, sklon a zatienenie, nemal by mať pri tvorbe energeticky úsporného domu väčšie problémy.

Lenže realita je komplikovanejšia, a ak sa stavebník bude úzkoprso zaujímať iba o vlastný kúsok zeme bez ohľadu na to, aby sa zoznámil napríklad s územným plánom celej lokality, môže ľahko naraziť. Nie je nijako neobvyklé, že napríklad v prímestských lokalitách vyrastajú domy s minimálnymi odstupovými vzdialenosťami, takže miera zatienenia je tu oveľa väčšia než pri dome stojacom na neporovnateľne väčšej parcele. Pretože nízkoenergetické a najmä pasívne domy počítajú vo svojej energetickej bilancii s významnou úlohou slnečných lúčov, môže susedná dvojposchodová stavba vrhajúca tieň na západnú či snáď dokonca južnú fasádu domu znamenať i zrútenie celej koncepcie energetických úspor.

Inými slovami: než zadáte architektovi zákazku domu rozumne nakladajúceho s energiami, zistite si, či sa v okolí nebudú stavať výškové budovy alebo napríklad zakladať park.

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.350025

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne