Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť

ÚzemnéPlány.sk

625 územných plánov

947 článkov

4807 fotografií

online návštevníkov

13. 07. 2024, meniny má: Margita

Aktuality

Nový územný plán Mesta Košice

snimka-obrazovky-2024–06–07–085912.png

Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.

07. 06. 2024 | viac

Urban Upgrades 2022

uu22-atrium-web-archinfo.png

Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.

27. 10. 2022 | viac

Mestské zásahy Tatry

tatry-fb-cover-2×.png

Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.

04. 02. 2019 | viac

Terasy Trstany spúšťajú predaj

trstany-banner-800.png

V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.

25. 06. 2018 | viac

Pocitové mapy Slovenska spustené

pm-fb-profile-2×.png

Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?

15. 03. 2018 | viac

Zdroj

TvojDom

Zobrazení

21450

Dátum vydania

17. 10. 2008

Kategórie článku

Súvisiace články

Hodnotenie článku

Článok sa mi páči / nepáči

49%

Celkový počet hlasov: 935

Partneri

Generálny partner

Hlavní partneri

Partneri

Mediálni partneri

Anketa

Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?

Áno

41%

Nie

34%

Nedá sa zovšeobecňovať

25%

Premena poľa na parcely

dsc00600.jpg

Čo predchádza tomu, kým sa z poľa stanú parcely vhodné na stavbu domu. Dlhý proces. Poďme sa teda pozrieť pekne od začiatku. Premena poľa na kompletne zainvestované parcely trvá v mnohých prípadoch i niekoľko rokov. Základnou podmienkou je, aby bol pozemkový celok zaradený pre výstavbu obytných domov.

Pekne od začiatku

Premena poľa na kompletne zainvestované parcely trvá v mnohých prípadoch i niekoľko rokov. Základnou podmienkou je, aby bol pozemkový celok zaradený pre obytnú výstavbu do územného plánu. Ak tomu tak je, postupuje sa cestou územného konania, po ktorom sa spracováva geometrický plán. Následne prebieha stavebné konanie a pripravuje sa realizačná dokumentácia pre výstavbu.

Vlastná výstavba prebieha tak, že v prvej fáze sa realizujú takzvané potrubné stavby (kanalizácia, voda, plyn) a prvá vrstva spevnenej komunikácie. V druhej fáze sa robia takzvané káblové stavby (rozvody elektriny, verejného osvetlenia a telefónu). A v tretej fáze sa dokončuje finálna vrstva komunikácie, chodníky a verejná zeleň.

Územné rozhodnutie

Najprv sa spracováva dokumentácia pre územné rozhodnutie. K tejto dokumentácii sa následne vyjadruje niekoľko desiatok rôznych inštitúcií a ak všetko beží hladko, môže byť územné rozhodnutie vydané zhruba do 6 – 8 mesiacov. Toto rozhodnutie je prvým krokom v rozvoji väčších pozemkových celkov. Len výnimočne tam, kde sa jedná len o malý počet parciel, ktoré sa napájajú na existujúcu komunikáciu a kde sa budujú len prípojky na existujúce inžinierske siete, sa nevybavuje samostatne územné rozhodnutie, ale vo forme takzvaného zlúčeného konania sa rieši spoločne územné rozhodnutie spolu so stavebným povolením na výstavbu. To je však len v ojedinelých prípadoch. Obvykle je územné rozhodnutie nevyhnutným prvým krokom pri rozvoji pozemkov.

Územné rozhodnutie dáva istotu možnosti výstavby na príslušnom pozemku a vymedzuje počty pozemkov, charakter zástavby a riešenie technickej infraštruktúry. Po nadobudnutí právnej moci tohto rozhodnutia je už možné spracovať geometrický plán a začať predaj parciel. Ak sú parcely v niektorej z lokalít zaradené do ponuky ešte pred nadobudnutím právnej moci územného rozhodnutia, je možno uzatvárať iba dohody o rezervácii. Vlastné kúpne zmluvy a zmluvy o financovaní a výstavbe technickej infraštruktúry sa uzatvárajú až po nadobudnutí právnej moci tohoto rozhodnutia.

Celý článok

Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.327719

ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne