Nie ste prihlásený Registrácia Prihlásiť
625 územných plánov
947 článkov
4807 fotografií
11. 12. 2024, meniny má: Hilda
Do konca septembra 2024 máte možnosť pripomienkovať Návrh nového územného plánu Mesta Košice.
Dovoľujeme si Vás pozvať na podujatie, ktoré sa uskutoční v Košiciach a obciach východného Slovenska od 04. do 05. novembra 2022.
Tatry potrebujú Vaše nápady. Ďalší z cyklov projektu Mestské zásahy sa blíži do finále.
V Trsťanoch pri Košiciach spúšťajú predaj rodinných domov s jedinečným konceptom ekologického bývania.
Pomôžte zmeniť Vše mesto. Práve teraz máte možnosť vyjadriť sa k atraktívnosti verejných priestorov, doprave, zeleni v meste a bezpečnosti. Ktoré priestory sa Vám páčia? Kde máte problémy s bicyklovaním? V ktorej oblasti je dostatok kvalitnej zelene? Kde sa necítite bezpečne?
21686
17. 10. 2008
Celkový počet hlasov: 977
Považujete proces schvaľovania územnoplánovacej dokumentácie a Zmien a doplnkov za dostatočne pružný?
Čo predchádza tomu, kým sa z poľa stanú parcely vhodné na stavbu domu. Dlhý proces. Poďme sa teda pozrieť pekne od začiatku. Premena poľa na kompletne zainvestované parcely trvá v mnohých prípadoch i niekoľko rokov. Základnou podmienkou je, aby bol pozemkový celok zaradený pre výstavbu obytných domov.
Premena poľa na kompletne zainvestované parcely trvá v mnohých prípadoch i niekoľko rokov. Základnou podmienkou je, aby bol pozemkový celok zaradený pre obytnú výstavbu do územného plánu. Ak tomu tak je, postupuje sa cestou územného konania, po ktorom sa spracováva geometrický plán. Následne prebieha stavebné konanie a pripravuje sa realizačná dokumentácia pre výstavbu.
Vlastná výstavba prebieha tak, že v prvej fáze sa realizujú takzvané potrubné stavby (kanalizácia, voda, plyn) a prvá vrstva spevnenej komunikácie. V druhej fáze sa robia takzvané káblové stavby (rozvody elektriny, verejného osvetlenia a telefónu). A v tretej fáze sa dokončuje finálna vrstva komunikácie, chodníky a verejná zeleň.
Najprv sa spracováva dokumentácia pre územné rozhodnutie. K tejto dokumentácii sa následne vyjadruje niekoľko desiatok rôznych inštitúcií a ak všetko beží hladko, môže byť územné rozhodnutie vydané zhruba do 6 – 8 mesiacov. Toto rozhodnutie je prvým krokom v rozvoji väčších pozemkových celkov. Len výnimočne tam, kde sa jedná len o malý počet parciel, ktoré sa napájajú na existujúcu komunikáciu a kde sa budujú len prípojky na existujúce inžinierske siete, sa nevybavuje samostatne územné rozhodnutie, ale vo forme takzvaného zlúčeného konania sa rieši spoločne územné rozhodnutie spolu so stavebným povolením na výstavbu. To je však len v ojedinelých prípadoch. Obvykle je územné rozhodnutie nevyhnutným prvým krokom pri rozvoji pozemkov.
Územné rozhodnutie dáva istotu možnosti výstavby na príslušnom pozemku a vymedzuje počty pozemkov, charakter zástavby a riešenie technickej infraštruktúry. Po nadobudnutí právnej moci tohto rozhodnutia je už možné spracovať geometrický plán a začať predaj parciel. Ak sú parcely v niektorej z lokalít zaradené do ponuky ešte pred nadobudnutím právnej moci územného rozhodnutia, je možno uzatvárať iba dohody o rezervácii. Vlastné kúpne zmluvy a zmluvy o financovaní a výstavbe technickej infraštruktúry sa uzatvárajú až po nadobudnutí právnej moci tohoto rozhodnutia.
Copyright © UzemnePlany.sk, 2007-2014 Všetky práva vyhradené | DB: 63 | T: 0.496598
ISSN 1338-2772 | Aktualizované 2× týždenne